بایدن ۷۸ ساله شد

کدخبر: 374503
اقتصاد نیوز : جو بایدن هفتاد و هشتمین سالگرد تولد خود را روز جمعه جشن گرفت و به سنی پا گذاشت که باعث می‌شود بعد از تحلیف در ۲۰ ژانویه (۱ بهمن)، پیرترین رئیس جمهور آمریکا باشد که بر سر کار می‌آید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روزنامه گاردین نوشت، سن بایدن- که دونالد ترامپ ۴ سال جوان‌تر از او به دنبال آن بود که در طول مبارزات انتخاباتی آن را به مسئله‌ای برای تمسخر بدل کند و نام مستعار "جو خوابالو" را به بایدن داد - ۲۳ سال بیشتر از میانگین سنی ۵۵ ساله روسای جمهوری قبلی آمریکاست.

رونالد ریگان، که او نیز به خاطر سن‌ بالای خود توجه‌ها را جلب کرده بود، زمانی که در سال ۱۹۸۱ بر سر کار آمد، ۶۹ سال سن داشت. دونالد ترامپ ۷۰ ساله بود که باعث شد، با استثنای انتخاب مجدد ریگان در ۷۳ سالگی، پیرترین فردی باشد که به ریاست جمهوری انتخاب می‌شود.

جوان‌ترین رئیس جمهور منتخب آمریکا جان اف کندی است که هنگام تحلیف ۴۳ سال و هنگام ترور در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳، ۴۶ سال داشت. این در حالی است که جوان‌ترین فردی که ریاست جمهوری را بعد از ترور ویلیام مک‌کینلی در ۱۹۰۱ برعهده گرفت و جانشین او شد، تئودور روزولت ۴۲ ساله بود.

تا جایی که به سلامت جسمانی بایدن مربوط می‌شود، تازه‌ترین ارزیابی پزشکی او که در دسامبر ۲۰۱۹ منتشر شد، گزارش کرد که وی "سالم، قبراق و مناسب برای اجرای موفقیت‌آمیز وظایف ریاست جمهوری و ایفای نقش به عنوان مدیر اجرایی، رئیس دولت و فرمانده کل قوا است. "

قد وی ۱۸۰ سانت و وزنش ۸۰ کیلوگرم گزارش شده و فشار خونش ۱۲۸ بر روی ۸۴ ثبت شده است. وی در سال ۱۹۸۸ دارای دو آنوریسم مغزی بود. در سال ۲۰۰۹، وی دارای فیبریلاسیون دهلیزی اپیزودیک بود. طبق گفته پزشک، بایدن سیگار نمی‌کشد، الکل نمی‌نوشد و پنج روز در هفته ورزش می‌کند.

دستیاران بایدن در طول مبارزات انتخاباتی او و تا مرحله کنونی بحث‌برانگیز انتقال، گام‌هایی را برای مقابله با نگرانی‌های مربوط به سن بایدن برداشته‌اند. بخشی از این اقدامات، برخاسته از برنامه سبک انتخاباتی او در جریان همه‌گیری کرونا بود که با نام "استراتژی زیرزمین" شناخته می‌شد. از جمله این گام‌ها آن بود که رئیس جمهور منتخب کنونی، اغلب اوقات تا تریبون محل سخنرانی آرام می‌دوید.

بایدن در سخنرانی با سی‌ان‌ان قول داد که درباره تمام حقایق مربوط به سلامتی‌اش، "کاملاً شفاف" باشد اما نگفته است که این کار را چطور انجام می‌دهد.

"راس بیکر"، دانشمند سیاسی در دانشگاه "روتگرز" که به قانون‌گذارانی از هر دو حزب مشاوره داده، گفت: حیاتی است که او و کارکنانش در اوایل ریاست جمهوری بایدن موضعی بگیرند که او بتواند آنچه را می‌خواهد با لطافتی ابراز کند که همواره نقطه قوت او نبوده است.

به گفته بیکر، بایدن باید این اعتبار را در مردم آمریکا ایجاد کند که از نظر جسمانی و ذهنی آماده سمت ریاست جمهوری است. سن بالای بایدن، کیفیت انتخاب کارکنان توسط او را مورد تأکید بیشتری قرار می‌دهد. قطعاً با انتخاب کامالا هریس ۲۰ سال جوان‌تر از خود به عنوان معاون، تصدیق ضمنی مسأله سن او بود. بایدن نقش خود برای آینده حزب دموکراتیک را "انتقالی" توصیف کرده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما