واکنش چین به تحرکات نظامی آمریکا در تایوان

کدخبر: 374897
وزارت امور خارجه چین امروز دوشنبه اعلام داشت، این کشور به سفر گزارش شده یک دریادار نیروی دریایی آمریکا به تایوان پاسخ خواهد داد و شدیدا مخالف هر گونه روابط نظامی میان تایپه و واشنگتن است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دو منبع خبری به رویترز گفتند، یک دریادار دو ستاره نیروی دریایی آمریکا که ناظر بر حوزه اطلاعات ارتش در منطقه آسیا-اقیانوسیه است سفری از پیش اعلام نشده به تایوان داشته است. نه تایوان و نه آمریکا به طور رسمی این سفر را تایید نکرده‌اند.

بنابر گزارش رویترز، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت، پکن با هر شکل از تبادلات میان مقامهای آمریکایی و تایوانی یا اینکه دو طرف روابط نظامی داشته باشند "قاطعانه مخالف است".

ژائو در کنفرانسی خبری اظهار کرد، چین از آمریکا میخواهد کاملا حساسیت شدید مساله تایوان را به رسمیت بشناسد.

او بدون توضیح بیشتر تصریح کرد: طرف چینی بر حسب اینکه وضعیت چطور پیش برود، پاسخی لازم و مشروع خواهد داد.

ژائو همچنین از امضای یادداشت تفاهم درخصوص تبادلات اقتصادی بعد از یک نشست میان مقامهای تایوانی و آمریکایی در واشنگتن اظهار ناخرسندی کرد.

وی افزود، چین اعتراض خود را نزد آمریکا مطرح کرده و واشنگتن باید این نوع تعاملات با تایوان را متوقف کند.

این سخنگو در عین حال بیان داشت، چین با اقدام بالقوه آمریکا در اعلام اینکه ۸۹ شرکت چینی حوزه هوافضا و حوزه‌های دیگر دارای روابط نظامی هستند و محدودسازی خرید مجموعه‌ای از کالاها و تکنولوژی‌های آمریکا از سوی آنها مخالف است.

وی در پاسخ به سوالی درباره یک گزارش رویترز بر مبنای یک کپی از پیش نویس لیست گفت، آمریکا باید دست از بسط دادن مفهوم امنیت ملی و سرکوب شرکتهای خارجی بردارد.

 

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
  • تنفر کلوپ روسای جمهوری سابق از سنت شکنِ حرفه‌ای؛

    روسای جمهور پیشین یالات متحده، باراک اوباما، جورج دبلیو بوش و بیل کلینتون پس از برگزاری مراسم آغاز به کار دولت جو…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید