حمله شدید داوود اوغلو به اردوغان/مستبد در دوران ترامپ و اصلاح طلب در دوران بایدن

کدخبر: 377689
داوود اوغلو همپیمان سابق اردوغان بار دیگر به رئیس جمهور ترکیه حمله کرد و وی را مستبد توصیف کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، روزنامه زمان ترکیه نوشت، «احمد داوود اوغلو» رئیس حزب«آینده» و همپیمان سابق رئیس جمهور ترکیه بار دیگر به «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه حمله کرد و گفت که اردوغان در دوران حکمرانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، سیاست استبدادی در پیش گرفت.

نخست وزیر اسبق ترکیه گفت که اکنون و با رسیدن «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا به کاخ سفید اردوغان شروع کرده است به دفاع از فلسفه اصلاحات.

همپیمان سابق اردوغان تأکید کرد: اردوغان و هوادارانش زمانی که قدرت را از دست می دهند شروع می کنند به حرف زدن از آزادی و دموکراسی و زمانی که قدرت را به دست می گیرند آزادی های دیگران را محدود می کنند.

نخست وزیر اسبق ترکیه در ادامه گفت: اینها زمانی که بیگانگان لباس آزادی می پوشند آنها آن را می پوشند و زمانی که بیگانگان آن را در می آورند آنها هم این کار را می کنند.

اوغلو درباره اتهام «جدایی طلبی» به حزب آینده توسط «مسیح یالچین» عضو حزب «حرکت ملی» نیز گفت:زبان یکی از مهمترین حقوق اساسی است و بخشی از کرامت انسان است و هر زبانی محترم است.جدایی نیز انسان ها را  بر اساس زبان، دین و باورهای خود از هم متمایز می کند و زمانی که این تمایز آغاز می شود جدایی طلبی امری گریزناپذیر است؛این همان گرایش جدایی طلبی واقعی است.

همپیمان سابق اردوغان چندی پیش نیز به رئیس جمهور ترکیه به شدت حمله کرد و وی و خانواده اش را بلای جان ترکیه توصیف کرد.

احمد داوود اوغلو رهبر حزب «آینده» ترکیه گفت که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و خانواده اش«بزرگی مصیبتی هستند که بر سر ملت ما آمده است».

داوود اوغلو که یکی از همپیمایان و از افراد نزدیک به اردوغان بود تصریح کرد: اصرار اردوغان برای ماندن در قدرت باعث شده است که وی تردیدی در ایجاد ائتلاف های سیاسی غیرطبیعی نکند و با دو حزب ملی گرای«جنبش ملی گرا»به رهبری «دولت بهجتلی» و حزب چپگرای«وطن» به رهبری«دوغو پرینچک» ائتلاف کند. 

اوغلو در کنفرانس حزبش در شهر«مرسین» در جنوب ترکیه گفت که اردوغان حتی با کودتاچیان اواخر دهه نود قرن گذشته نیز ائتلاف کرد و وی را متهم به مانع تراشی در مسیرش کرد.

نخست وزیر و وزیر خارجه اسبق ترکیه گفت:اردوغان دوستانش که با او در مقابل شخصیت های قدیمی ترکیه مبارزه کردند را ترک کرد و اکنون نیز تلاش می کند در مسیر ما مانع تراشی کند. در سمت راست خود بهجتلی را قرار داد که یکی از شرکای کودتای 1997 و در سمت چپ خود پرینچک را که دشمن اذان و حجاب است و گفت که کودتای سال 1997 همچنان ادامه دارد را قرار داد.

وی در واکنش به دعوت اخیر اردوغان از مردم ترکیه برای صبر در برابر مصیبت هایی که پشت سر می گذارند گفت:امت صبر می کند ولی برای کدام مصیبت صبر کنند؟و چه کسانی این مصیبت را بر سرش آوردند؟ اگر منظورش صبر به خاطر فقر، بیکاری، تورم،فساد و ظلم است،باشد، اما ببینیم چه کسی باعث و بانی آنهاست؟ شما خودتان مصیبت هستید. بزرگترین مصیبتی که بر سر این ملت آمد نظامی است که کشور را تبدیل به یک شرکت خانوادگی کرده است.

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید