نگرانی مدیرکل آژانس از افزایش تنش‌ها پس از ترور شهید فخری‌زاده

کدخبر: 378348
اقتصادنیوز :مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ابراز نگرانی درباره تشدید تنش‌ها پس از ترور شهید محسن فخری‌زاده، در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت که ایران نباید تصمیم خود را برای افزایش غنی‌سازی اجرایی کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ،رافائل گروسی در اولین اظهار نظر خود پس از ترور جنایتکارانه محسن فخری زاده دانشمند برجسته کشورمان در حوزه دفاعی و هسته ای در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز نسبت به افزایش تنش ها پس از این ترور هشدار داد.

گروسی با بیان اینکه "ایران نباید تهدیدات خود برای افزایش غنی سازی و اخراج بازرسان آژانس را اجرایی کند" مدعی شد: اگر این اقدامات عملی شود، انحراف بیشتر از تعهداتی محسوب می شود که ایران در زمان پیوستن به توافق (هسته‌ای) پذیرفته است.

وی ادامه داد: نمی‌توانم تصور کنم که چه کسی در چنین شرایطی پیروز خواهد شد. اگر محدودیتی برای بازرسان آژانس در نتیجه این یا هر وضعیت دیگری اتفاق بیفتد، کار آنها با مشکل مواجه می ‌شود.

مدیرکل آژانس خاطر نشان کرد: ما به طور کاملا شفاف می‌بایست در این خصوص اطلاع رسانی کنیم. ما باید درباره چیزی که در حال رخ دادن است با جهان کاملا شفاف باشیم و این خود، به هیچ کسی ازجمله ایران کمکی نمی کند.

وی درباره ترور شهید محسن فخری زاده گفت: من امیدوار بودم که چنین اتفاقاتی نه در گذشته رخ داده بود و نه در آینده پیش آید. این کاملا مشخص است. من رئیس یک سازمان بین‌المللی هستم که با صلح، امنیت و عدم اشاعه سر و کار دارد. بنابراین امیدوارم که دیگر تنشی وجود نداشته باشد.

گروسی همچنین افزود: امیدوارم که ما  بتوانیم به کار خود، آن گونه که باید ادامه دهیم.

مدیرکل آژانس درباره ادعاها مبنی بر وجود مواد آغشته به رادیواکتیو در منطقه تورغوزآباد گفت که لازم است در این باره توضیح داده شود.

وی در ادامه مدعی شد: ما پاسخ های درستی دریافت نمی کنیم. بنابراین اصرار داریم که یک پاسخ مطلوب به دست آوریم.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما