تخت روانچی: غرب، سیاسی‌کاری در برخورد با سلاح شیمیایی را کنار بگذارد

کدخبر: 378584
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با محکوم کردن هر نوع استفاده از سلاح شیمیایی، از کشورهای غربی خواست تا سیاسی‌کاری در برخورد با این نوع تسلیحات را کنار بگذارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد که در نشست امروز شورای امنیت در مورد پرونده شیمیایی سوریه سخنرانی می‌کرد، گفت : سیاسی کاری در برخورد با موضوعات مرتبط با سلاح‌های شیمیائی اعتبار کنوانسیون و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را خدشه دار کرده است و غرب باید به رویه غیرحرفه‌ای و مبتنی بر اغراض سیاسی خود در این زمینه پایان دهد.

وی افزود: ایران قربانی اصلی استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی در دوره معاصر است که کشورهای غربی در تولید آن به صدام کمک کردند و وقتی هم او به صورت گسترده از این سلاح علیه شهروندان ایران و سپس اتباع عراق استفاده کرد، هیچ اقدامی در مقابل وی انجام ندادند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: به همین خاطر، ایران بیشتر از هر کشوری هم به ماهیت غیرانسانی این سلاح‌ها و هم به آثار زیانبار سیاسی کاری در برخورد با آن‌ها واقف است.

تخت روانچی اظهار داشت: از این‌رو، ایران استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکان و زمان و تحت هر شرایطی را محکوم میکند و خواستار اجرای کامل، مؤثر و غیرتبعیض آمیز کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی و تقویت اعتبار سازمان ذیربط است.

وی تصریح کرد: مایه بسی تأسف است که طی چند سال اخیر، کشورهای غربی برای پیشبرد اهداف خود در ارتباط با پرونده شیمیایی سوریه، در شورای امنیت و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مبتنی بر اغراض سیاسی خویش برخورد می‌کنند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه نتیجه این اقدامات، ایجاد اختلاف در شورای امنیت و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در برخورد با استفاده از این سلاح‌های غیرانسانی و در نتیجه خدشه دار شدن اعتبار این نهادها است، گفت: این رویه، سابقه بسیار خطرناکی را در برخورد با موضوعات مرتبط با سلاح‌های شیمیائی ایجاد می‌کند و باید به آن پایان داده شود.

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید