سفر رئیس جمهوری مصر به عراق

کدخبر: 378672
اقتصاد نیوز : منابع دیپلماتیک مصری از سفر «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری این کشور به بغداد در آینده نزدیک خبر دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، روزنامه «الوطن» چاپ بحرین امروز (شنبه) به نقل از منابع دیپلماتیک مصری نوشت: «عبدالفتاح السیسی» دعوت «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق برای سفر به بغداد را دریافت کرد.

به گفته این منابع، «خالد النجم» معاون نخست‌وزیر و وزیر برنامه‌ریزی عراق که هم اکنون در صدر هیاتی متشکل از وزیران حمل و نقل و بهداشت و مهاجرت و سرمایه‌گذاری و تعدادی از بازرگانان این کشور در قاهره به سر می‌برد، این پیام را به السیسی ارایه کرد.

این منابع تصریح کردند: السیسی موافقت اصولی خود برای سفر به بغداد و حضور در اجلاس سه جانبه سران مصر، عراق و اردن را که آخرین آن در اوت گذشته در امان برگزار شد، ابراز داشت و پیش‌بینی می‌شود که این سفر ماه ژانویه آینده برگزار شود.

شهر امان پایتخت اردن چهارم شهریور گذشته شاهد برگزاری نشست سه جانبه «عبدالله دوم» شاه این کشور، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر بود که طی آن، همکاری منطقه‌ای و در صدر آن مسئله فلسطین و هماهنگی برای مقابله با شیوع «ویروس کرونا» مورد بحث قرار گرفت.

اردن، عراق و مصر تاکنون سه نشست در سطح سران برگزار کرده‌اند که نخستین نشست در ماه مارس سال ۲۰۱۹ میلادی در قاهره، دومین نشست در ماه سپتامبر همان سال در آمریکا و سومین نشست مردادماه گذشته، در امان برگزار شد.

این درحالی است که هیات متشکل از چهار وزیر عراقی برای گفت‌وگو درباره همکاری‌های اقتصادی و تجاری از چهارشنبه گذشته در قاهره به‌سر می‌برد و منابع اردنی نیز امروز (شنبه) از عزیمت یک هیات وزارتی این کشور به قاهره برای شرکت در نشست سه جانبه با عراق و مصر در سطح وزیران خبر دادند.

در راستای ارتقای روابط مصر با عراق، نخست‌وزیر مصر دهم آبان ماه در صدر یک هیات وزارتی وارد بغداد شد و ۱۵ یادداشت تفاهم همکاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، تجاری، سیاسی، کشاورزی و علمی و فرهنگی با مقامات عراقی به امضا رساند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما