در دیدار عراقچی با وزیرخارجه افغانستان چه گذشت؟

کدخبر: 378923
​اقتصادنیوز :‌«سید عباس عراقچی»، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران که به افغانستان سفر کرده، در ادامه دیدارهای خود با مقامات این کشور، امروز (۲۳ آذر ۱۳۹۹) با «محمد حنیف اتمر» وزیر امور خارجه افغانستان در قصر ستوری دیدار و رایزنی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، در آغاز، وزیر امور خارجه افغانستان از تلاش‌های عراقچی به‌خاطر گشایش راه آهن خواف-هرات ابراز سپاس و امتنان کرده، اظهار داشت که پس از اتصال افغانستان با کشورهای آسیای مرکزی در شمال، اتصال افغانستان توسط راه آهن با ایران در غرب کشور، روحیه امید و اطمینان را برای تقویت همکاری‌ها و اتصال منطقه‌ای میان دولت‌ها و مردمان منطقه، بیشتر کرده است.

 اتمر با اشاره به همکاری کابل و تهران در بخش‌های مختلف، تشریک مساعی دو کشور را در راستای تقویت اجماع منطقه‌ای برای موفقیت گفتگوهای صلح افغانستان مهم و اثرگذار دانسته، در مورد اهمیت ادامه این تلاش‌ها برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان و تأمین ثبات و توسعه اقتصادی در منطقه صحبت کرد.

متعاقباً، عراقچی از توجه وزیر امور خارجه در زمینه گسترش روابط میان دو ملت قدردانی کرد و توسعه روابط میان دو کشور را در راستای اتصال منطقه‌ای و رفاه اقتصادی مهم خواند.

عراقچی در مورد پیشرفت‌ های صورت‌گرفته برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی میان افغانستان و ایران به وزیر امو خارجه کشور معلومات داده، از حمایت کشور متبوعش از موفقیت روند صلح، جمهوری اسلامی افغانستان و حفظ  دست‌آورد های ۱۹ سال اخیر، اطمینان داد.  

وزیر امور خارجه افغانستان در مورد اراده سیاسی موجود در جمهوری اسلامی افغانستان برای تقویت هرچه بیشتر روابط میان دو دولت صحبت کرد.

 اتمر با درنظرداشت اهمیت همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه، در زمینهٔ سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کلان اقتصادی به هدف اتصال افغانستان و ایران به کشورهای آسیای مرکزی و منطقه به تفصیل صحبت کرد.

در خاتمه، هردو جانب پیرامون نهایی‌شدن سند جامع همکاری‌های درازمدت و آمادگی‌ ها برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی صحبت و تبادل نظر کردند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما