پاسخ صریح روحانی به مجلس: دولت مصوبه اخیر شما را مفید نمی‌داند

کدخبر: 379147
اقتصادنیوز: حسن روحانی رئیس‌جمهوری در کنفرانس خبری خود در پاسخ به پرسشی درباره برجام توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز او اعلام کرد: کاهش تعهدات را از اردیبهشت سال ۹۸ آغاز کردیم و به طرف مقابل اعلام کردیم جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت هسته ای خود هیچگونه محدودیتی را قائل نیست. در مرحله پنجم من صریحا اعلام کردم هیچ تعهدی برای غنی سازی نخواهیم داشت. آنچه در حال اجراست همه در قالب آن چیزی است که من سال گذشته به دنیا اعلام کردم و ما امسال مشکلی نخواهیم داشت اگر آمریکا بازگردد و اشتباهات گذشته خود را جبران کند، دولت آقای بایدن به شرایط قبل از سال ۲۰۱۷ بازگردد آنوقت ما هم به تعهدات خود باز می گردیم و مشکلی نخواهیم داشت.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره موضوع شکستن تحریم ها و قانون مصوب مجلس درباره اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و اینکه گفته شد اجازه نمی‌دهید کسی لغو تحریم‌ها را به تعویق بیندازد آیا پیامی برای مجلس دارد گفت: آنچه من گفتم این است که دولت همه تلاش خود را انجام می دهد تا تحریم‌های غلط و ظالمانه  را از دوش مردم بردارد و اگر همین ساعت ممکن باشد دولت همین ساعت اقدامات لازم را انجام می‌دهد و آن را به ساعت بعد موکول نخواهد کرد. 

مجلس آنچه تصویب کرده است برای لغو تحریم است نه ادامه تحریم

روحانی بابیان اینکه  اگر ۴ + ۱ یا ۵ + ۱ هم الان تصمیم بگیرد به تعهدات باز گردد دولت ایران هم به تعهداتش باز می‌گردد گفت: مجلس آنچه تصویب کرده است برای لغو تحریم است نه ادامه تحریم، البته اینکه آن قانون  منطبق با آن اهداف است یا خیر بحث دیگری است اما هرزمان طرفین تصمیم بگیرند به تعهدات بازگردند ما هم آمادگی داریم. 

او درباره قانون مجلس برای لغو تحریم ها گفت: ما البته اقداماتی کردیم و از اردیبهشت سال ۹۸ کاهش تعهدات را شروع کردیم و به طرف مقابل اعلام کردیم که برای برنامه هسته هیچ محدودیتی قائل نیستیم. بنابراین آنچه دارد اجرا می شود برای فعال شدن برنامه های هسته ای که مجلس در قانون آورده است همه آن چیزی است که قبلا اعلام کردیم بنابراین اگر آمریکا به تعهدات برگردد و گذشته را جبران کند ما هم به تعهدات برمی‌گردیم.

قانونی که دولت آن را مفید نمی داند

روحانی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه دولت اگر به صورت سمبلیک با قانون مجلس برخورد کند تحریم‌ها ادامه پیدا می کند و با این توصیف چقدر در برابر این قانون جدی است گفت: دولت قبلا هم اعلام کرده است که این قانون را مفید نمی‌داند؛ دولت به اتفاق آرا این قانون را مفید نمی داند.

او گفت: من به همه وزرا گفتم آئین نامه اجرای آن را فراهم کند و آئین نامه تهیه شود. آیین‌نامه اجرایی را در چارچوب تفسیرمان از قانون مجلس خواهیم نوشت؛ یعنی قانونی که تحریم‌ها را بردارد. ما مشکلی که داریم همان عنوان است ما می خواهیم تحریم را برداریم نه آنکه ادامه دهیم. البته که شکستن تحریم عامل آن مقاومت است و اگر این مقاومت نبود موجب خوشحالی آمریکا بود و آنچه موجب پیروزی ما شده است مقاومت و صبر مردم است و اگر روزی این تحریم شکسته شود . شکستن تحریم و تجارت آزاد حق مردم است و همه تحریم ها تضییع حقوق مردم است و امیدواریم مجلس و دولت در این مسیر قدم بردارند. 

 

اخبار تیتر یک
  • شستا در صدر جدول ارزش معاملات بازار سهام امروز

    امروز شاخص کل بورس در یک ساعت ابتدایی ۲۰ هزار واحد افت کرد. اما پس از آن تغییر جهت داد و در نهایت به سطح یک میلیون و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید