سرنوشت سنای آمریکا در دست مردم جورجیا/ انتخابات زودهنگام آغاز شد

کدخبر: 379251
اقتصاد نیوز : رای گیری زودهنگام برای تعیین تکلیف دو کرسی خالی مانده ایالت جورجیا در مجلس سنای فدرال، از امروز آغاز شد تا به این ترتیب مشخص شود اکثریت این بخش از قوه مقننه آمریکا با چه حزبی خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، مرحله دوم انتخابات برای تعیین تکلیف ۲ کرسی خالی مانده ایالت جورجیا در مجلس سنای فدرال، روز ۵ ژانویه (۱۶ دی) برگزار خواهد شد حال آنکه رای‌گیری غیابی در این ایالت که زمانی دژ مستحکم جمهوریخواهان نامیده می‌شد؛ از امروز آغاز شده است.

بنابر گزارش رویترز، معمولاً مردم آمریکا تمایل چندانی به حضور در دور دوم انتخابات‌های کنگره نشان نمی‌دهند حال آنکه در انتخابات پیش رو وضعیت متفاوت است و تاکنون، بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، برای مشارکت در رای گیری پُستی ثبت نام کرده‌اند و صدها تن نیز به رغم هوای بارانی، در صف رای‌گیری زودهنگام ایستاده‌اند.

جورجیا در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، رای خود را به سبد جو بایدن دموکرات ریخت و در انتخابات سنای فدرال نیز نقشی کلیدی ایفا خواهد کرد چراکه به این ترتیب، مشخص خواهد شد که چه حزبی اکثریت سنای آمریکا را در اختیار خواهد داشت.

در حال حاضر، نسبت کرسی‌های سنا ۵۰ به ۴۹ به نفع جمهوریخواهان است. برای آنکه این حزب بتواند برتری خود را حفظ کند باید حداقل یکی از دو کرسی که از امروز در جورجیا به رقابت گذاشته می‌شود؛ از آن خود کند. اگر هر دو کرسی به حزب دموکرات واگذار شود و کار به تساوی ۵۰-۵۰ بکشد؛ طبق قانون، رای «کاملا هریس» معاون رئیس‌جمهور که یک دموکرات است به منزله ختم کلام در رای‌گیری‌های سنا خواهد بود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور فعلی آمریکا پیشتر درباره واگذاری سنا به حزب دموکرات هشدار داده و به طرفداران خود گفته بود مانع از انجام چنین پیشامدی شوند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما