ایران نگران یک آزمایش آمریکا

کدخبر: 379430
اقتصاد نیوز:سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین نسبت به قصد آمریکا برای انجام آزمایش های انفجاری هسته ای ابراز نگرانی و تصریح کرد که این اقدام رژیم عدم اشاعه سلاح های هسته ای و صلح و امنیت بین المللی را تضعیف می کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، کاظم غریب آبادی روز سه‌شنبه  در پنجاه و پنجمین نشست کمیسیون مقدماتی معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (سی.تی.بی.تی)، با تاکید بر موضع دیرینه و اصولی جمهوری اسلامی ایران در مورد ضرورت حذف کامل تمامی سلاح های هسته ای، فزود: ایران از اهداف مندرج در معاهده درخصوص خلع سلاح هسته ای با هدف نهایی برچیدن این سلاح ها، و همچنین خلع سلاح عمومی و کامل ذیل کنترل دقیق و موثر بین المللی حمایت می کند.

وی توضیح داد که ما همچنین قویا معتقدیم توقف تمامی آزمایش های انفجاری سلاح های هسته ای و سایر انفجارهای هسته ای و همچنین پایان دادن به توسعه کمی و بهبود کیفی این دسته از سلاح ها، اولین گام ضروری در جهت خلع سلاح هسته ای است .

غریب آبادی  با ابراز تاسف از اینکه بعد از گذشت بیش از دو دهه از تصویب این معاهده، دستیابی به هدف مذکور بیش از هر زمان دیگری دست نیافتنی شده است، افزود: اگر قرار باشد اهداف این معاهده به طور کامل تحقق یابند، تعهد کشورهای دارای سلاح هسته ای به خلع سلاح هسته ای ضروری است .

دیپلمات ارشد کشورمان سپس با ابراز تاسف از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات خلع سلاح و عدم اشاعه هسته ای، ادامه داد: ما ابراز نگرانی عمیق خود، به ویژه در مورد گزارش هایی درخصوص مباحث مطرح از سوی مقامات ارشد آمریکا در مورد امکان انجام آزمایش های انفجاری هسته ای را ابراز می کنیم. چنین اقدامی نه تنها به عنوان نقض واضح توقف موقت جهانی (موراتوریوم) آزمایش های انفجاری هسته ای تلقی می شود، بلکه به شدت خلع سلاح و رژیم عدم اشاعه سلاح های هسته ای و در نتیجه، صلح و امنیت بین المللی را تضعیف می کند. 

غریب آبادی  همچنین از تصویب بودجه ۱۰ میلیون دلاری در کمیته سنای آمریکا برای آماده سازی انجام چنین آزمایش هسته ای ابراز نگرانی شدید کرد و از واشنگتن  خواست تا به تعهدات خود در این حوزه پایبند باشد.

نماینده دائم کشورمان همچنین به وضعیت عربستان سعودی در رابطه با معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای اشاره کرد و از اینکه این ریاض این معاهده را امضاء نکرده است، انتقاد کرد و از این کشور خواست تا هرچه سریعتر این معاهده را امضاء کند.

 
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما