تصمیم امیر قطر برای مشخص کردن سرنوشت پایگاه ترکیه

کدخبر: 380134
در سایه پیشرفت‌های حاصل شده در حل و فصل بحران میان قطر و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، امیر قطر تأکید کرد، هیچ معامله‌ای با هیچ کدام از این کشورها بر سر پایگاه ترکیه در دوحه صورت نمی‌گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، الخلیج الجدید نوشت، سایت تاکتیکال ریپورت به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر تأکید کرده که هرگونه معامله‌ای با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس شامل پایگاه نظامی ترکیه در دوحه نخواهد بود.

به گفته امیر قطر، این پایگاه بخشی از روابط استراتژیک نظامی میان قطر و ترکیه است و دوحه با وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) درباره این مساله به توافق رسیده است.

این سایت گزارش داد، امیر قطر تأکید کرده مادامی که این پایگاه تهدیدی علیه منافع آمریکا در منطقه خلیج فارس نیست، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هرگز خواهان برچیدن آن نخواهد شد.

امیر قطر تأکید کرد که این پایگاه شبیه دیگر پایگاه‌های نظامی آمریکا، فرانسه یا انگلیس در منطقه است. وی گفت که اخیرا با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه درباره گسترش پایگاه صحبت کرده است.

درحالی که رسانه‌های غربی پیش از این گزارش داده بودند، عربستان، امارات و بحرین تکمیل آشتی و لغو محاصره قطر را به برچیدن پایگاه ترکیه مشروط کرده‌اند، سایت تاکتیکال ریپورت به نقل از منابع اعلام کرد، طرف‌های بحران طی مذاکرات صحبتی درباره سرنوشت این پایگاه نکرده‌اند.

پنج‌شنبه کویت اعلام کرد، نشست سالانه سران شورای همکاری خلیج فارس پنج ژانویه در عربستان برگزار می‌شود.

اخیرا تلاش‌هایی برای حل اختلافات میان کشورهای محاصره‌کننده(عربستان، مصر، بحرین و امارات) با قطر صورت گرفته است.

بعد از اعلام حمایت آمریکا، کویت تلاش خود را برای حل این بحران افزایش داد و زمینه را برای نزدیک کردن دیدگاه‌های قطر و عربستان فراهم کرد. اما به گفته تحلیلگران، امارات با حل بحران مخالف است و توانسته بحرین و مصر را با خود همراه کند.

با وجود تلاش این گروه‌ها برای حل و فصل بحران شورای همکاری خلیج فارس و به رغم آمادگی برای امتیازدهی، راهکار فراگیر بعید به نظر می‌رسد.

عربستان، امارات، بحرین و مصر ژوئن ۲۰۱۷ روابط خود را با قطر قطع و این کشور را به بهانه "حمایت از تروریسم" تحریم کردند.

source: اقتصاد نیوز
تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید