پس لرزه های حمله به سفارت آمریکا در عراق

کدخبر: 380514
اقتصاد نیوز: مقام های رسمی و جریان های سیاسی در عراق در بیانیه های جداگانه حمله به سفارت آمریکا را محکوم کردند.

به گزارش اقتصاد نیوز ایرنا به نقل از رسانه های عراقی، .اکنش مقام های رسمی و سیاسی عراق را در محکومیت حمله به سفارت عراق منتشر کرد. «برهم صالح» رئیس جمهور عراق در بیانیه ای حمله یکشنبه شب به منطقه سبز بغداد را "تروریستی" خواند و گفت که "این اقدام نقض حاکمیت کشور به شمار می رود و به وجهه بین المللی عراق و روابط خارجی آن با هدف قرار دادن مراکز دیپلماتیک، خدشه وارد می کند و باید نیروهای امنیتی عاملان آن را تحت پیگرد قرار دهند".

«یحیی الرسول» سخنگوی «مصطفی الکاظمی» فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیز در بیانیه ای حمله یاد شده را برای "ضربه زدن به امنیت شهروندان و تضعیف وجهه نظام و برهم زدن ثبات" دانست و گفت که "اجازه خدشه به امنیت مراکز دیپلماتیک در بغداد داده نخواهد شد و نیروهای امنیتی افراد قانونشکن را تحت تعقیب قرار خواهند داد".

کتائب حزب الله عراق نیز به نوبه خود در بیانیه ای حمله به "سفارت شرارت (سفارت آمریکا) در این برهه زمانی را اقدامی بی ضابطه" دانست و گفت که طرف های زیربط باید عاملان آن را تحت پیگیری قرار داده و دستگیر کنند.

کتائب حزب الله افزود که "ما حمله بی هدف به مقر نظامی در سفارت آمریکا را محکوم می کنیم زیرا تهدیدی واقعی برای جان غیرنظامیان (عراقی) ایجاد می کند".

این گروه همچنین خواهان "تخلیه مظاهر فعالیت نظامی آمریکا در مناطق مسکونی امن بغداد شد".جریان حکمت ملی عراق نیز به نوبه خود "هدف قرار دادن مراکز دیپلماتیک را به زیان وجهه عراق و رفتاری فردی و محکوم دانست".

مقتدا صدر رهبر جریان صدر نیز به نوبه خود گفت: "کسی حق ندارد خارج از چارچوب نظام از سلاح استفاده کند".وی ابراز عقیده کرد: "دولت باید وضعیت اضطراری در بغداد ایجاد کرده و از ارتش فقط برای حفاظت از غیرنظامیان و مراکز دیپلماتیک کمک بگیرد".

صدر همچنین گفت: "پارلمان باید با سفارت آمریکا برای پایان دادن به اشغالگری و دخالت خود در امور داخلی عراق مذاکره کند".

ستاد اطلاع رسانی امنیتی عراق پیش از این به حمله راکتی یکشنبه شب به منطقه «سبز» در مرکز شهر بغداد که سفارت آمریکا در آنجا قرار دارد، واکنش نشان داد و در بیانیه ای اعلام کرد: یک گروه قانون شکن یکشنبه شب چند راکت به سمت منطقه سبز در بغداد شلیک کرد که مشخص شد که از منطقه پادگان الرشید شلیک شده و در داخل یک مجمع مسکونی اصابت کرده است.

این بیانیه افزود: در اثر اصابت این راکت ها، خسارت مالی به این ساختمان ها و تعدادی خودروی غیرنظامی وارد شد اما به کسی آسیبی نرسید.سفارت آمریکا در بغداد یکشنبه شب نیز در بیانیه ای اعلام کرد که خسارت جزئی به مجتمع سفارت وارد آمده اما کسی آسیب ندیده است.این بیانیه از مسئولان عراقی خواست تا جلوی تکرار این حملات را بگیرند.هنوز یک فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

خبرنگار ایرنا از منطقه الکراده در نزدیک منطقه سبز بغداد یکشنبه شب از حمله راکتی به سمت سفارت آمریکا واقع در این منطقه و واکنش سامانه های موشکی مستقر در این سفارت خبر داده بود.

وی افزوده بود که شلیک راکت ها و واکنش سامانه های موشکی سفارت آمریکا به آن باعث رعب و ترس شدیدی در بین مردم منطقه شده است.

به گفته عراقی ها، سفارت آمریکا همانند سفارتخانه های سایر کشورهای جهان در بغداد کارکرد عادی و دیپلماتیک ندارد بلکه آمریکا با استقرار سامانه های موشکی و نیروهای نظامی خود، این سفارت را به یک پایگاه نظامی تبدیل کرده که امنیت شهروندان بغداد و عراق را تهدید می کند.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید