فاینشنال‌تایمز: فشار امضاءکنندگان توافق هسته‌ای به بایدن برای بازگشت به برجام

کدخبر: 380800
اقتصاد نیوز : یک روزنامه آمریکایی نوشت: امضا کنندگان توافق هسته ای خواستار بازگشت بایدن به برجام شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، روزنامه فایننشال تایمز در بازتاب نشست روز دوشنبه کمیسیون برجام با حضور وزرای خارجه کشورهای عضور توافق نوشت:  قدرت های اروپایی از پیشنهاد جو بایدن مبنی بر بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای با ایران به شکل فعلی، پشتیبانی کرده و از اصرار بحث برانگیز خود برای گسترش توافق به موضوعات سیاست های منطقه ای و موشکی ایران دست کشیده اند.  آلمان ، فرانسه و انگلیس متعهد شدند ، همراه با سایر اطراف امضا کننده توافق 2015 یعنی چین، روسیه و ایران، بازگشت مجدد و احتمالی واشنگتن به این توافق را به شکل مثبت برداشت کرده اند.  این رویکرد که احتمالا متحدان خاورمیانه ای ایالات متحده را تاامید می کند، زمینه را برای دولت آینده امریکا فراهم می کند تا پس از روی کار آمدن در ماه آینده استراتژی خود را ارائه دهد.

در بیانیه مقامات پس از جلسه مجازی روز دوشنبه ، آمده است: "وزرا دورنمای بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام  را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک تلاش مشترک تاکید داشتند."

بایدن این ماه به نیویورک تایمز گفت که بهترین راه برای دستیابی به ثبات،  تعامل درون  "برنامه هسته ای" است. در بیانیه که روز گذشته صادر شد، قدرت های اروپایی توافق کردند که اولویت اصلی باید تمرکز بر اطمینان از بازگشت کامل تهران به توافق هسته ای و ورود به مذاکره با دولت بایدن باشد.

سعید خطیب زاده ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ، روز دوشنبه گفت که موضع کشورش کاملا روشن است؛ ما درباره برجام مجددا مذاکره ای نخواهیم کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهور  ایران نیز هفته گذشته صریحا اظهار کرد اگر واشنگتن به توافق نامه برگردد و تحریم ها را لغو کند، دولت وی بلافاصله به انطباق کامل برمی گردد.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار خودرو در سومین هفته اردیبهشت ۱۴۰۰

    اقتصادنیوز: پرونده بازار خودرو در سومین هفته اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ هم رشد قیمت را تجربه کرد و هم طعم افت قیمت را چشید. اما…

از دست ندهید
بلیط هواپیما