تاکید دوباره مسکوبه بازگشت بدون پیش شرط آمریکا به برجام

کدخبر: 381454
اقتصادنیوز : وزارت خارجه روسیه با اشاره به شکست خوردن تمام تلاش‌هایی که برای تغییر توافق هسته‌ای ایران انجام شد، بر لزوم بازگشت بدون پیش‌شرط آمریکا به برجام تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه بار دیگر گفت بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ایران باید بدون هیچگونه پیش‌شرط یا درخواست اضافی باشد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، زاخارووا روز پنجشنبه طی نشست خبری هفتگی توضیح داد: «ما بر اساس این تفاهم حرکت می‌کنیم که بازگشت آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران، نباید به هیچ پیش‌شرط یا الزامات دیگری مرتبط باشد».

وی ادامه داد: «ما باور داریم پیشرفت در این زمینه حاصل خواهد شد. ما همچنین تایید مکرر سران ایران مبنی بر آمادگی برای اقدام در این جهت را مورد توجه قرار داده‌ایم».

بر اساس این گزارش، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با یادآوری جلسه غیررسمی وزرای خارجه ایران و گروه ۴+۱ در روز دوشنبه، گفت حاضران در این نشست به‌طور مشخص بر رویکرد لزوم بازگشت بدون پیش‌شرط به برجام تاکید کردند.

زاخارووا در ادامه گفت: «تلاش‌ها برای تغییر توافق هسته‌ای به شکست منتهی شد. این [توافق] زنده است و اجرای سیستماتیک آن ادامه خواهد داشت، دقیقا به همان شکلی که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل با اتفاق نظر در تاریخ بیستم جولای ۲۰۱۵ تصویب شد».

به نوشته تاس، وی همچنین اضافه کرد: «تمام کشورها از جمله ایالات متحده، ملزم هستند از این قطعنامه بدون هیچگونه استثنا و ملاحظه‌ای تبعیت کنند».

پیش از این، ۱۵۰ قانون‌گذار دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا با امضای نامه‌ای از بازگشت «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب این کشور به توافق هسته‌ای ایران، آنهم بدون هیچ شرط جدیدی، حمایت کردند. (جزئیات بیشتر)

وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ به همراه مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست روز دوشنبه خود در بیانیه‌ای ضمن تأکید بر تعهدشان برای حفظ برجام، اعلام کردند قطعنامه ٢٢٣١ هم‌چنان کاملا لازم‌الاجرا است.

تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید