هشدار روحانی درباره کرونای انگلیسی/ ۱۳۰ فوتی هم زیاد است/ چطور می شود به شما که در دزدی معروفید، اعتماد کرد؟

کدخبر: 381627
اقتصاد نیوز : رئیس‌جمهور گفت: خوشحالیم که امروز شاهد آن هستیم منطقه قرمز در کشور نداریم و منطقه نارنجی هم نداریم و باید تلاش کنیم شرایط فعلی را حفظ کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: خوشحالیم که امروز شاهد آن هستیم منطقه قرمز در کشور نداریم و منطقه نارنجی هم نداریم و باید تلاش کنیم شرایط فعلی را حفظ کنیم.


تازه‌ترین خبرها و تحلیل‌های اقتصادی را در اینستاگرام اقتصادنیوز مشاهده کنید


روحانی گفت: از مردمی که با همه وجود و توان کمک و پروتکل ها را اجرا کردند، تشکر می‌کنم. امیدواریم شب یلدا در روند امروز کشور تاثیر نگذاشته باشد.

وی با بیان اینکه ۱۳۰ فوتی هم برای ما زیاد است، گفت: اگر به زیر ۱۰۰ فوتی هم رسیدیم آن هم زیاد است. امیدواریم شاهد استان‌هایی باشیم که اصلا در طول هفته فوتی نداشته باشند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و ایرنا بخوانید؛

* درمدت ۱۰ ماهی که از شیوع کرونا عبور کردیم و وارد ماه یازدهم شدیم، به طور مرتب حداقل هفته‌ای یک جلسه در ستاد و چند جلسه در کمیته‌های مختلف هماهنگی، البته غیر از قرارگاه و وزارت بهداشت که شبانه روز فعال هستند، برگزار شد.

*{ با مهم خواندن پایدار شدن وضعیت کنترل کرونا}: کار را قبل از آبان شروع کردیم و از ۴ آبان همچنین ۱۴ آبان ادامه دادیم و آذرماه هم شرایط هوشمندتر را اعمال کردیم و امروز شرایط مطلوب‌تری پیش ما است.

* وقتی ایران را با کشورهای پیشرفته و اروپا مقایسه می‌کنیم، عقب نیستیم. در کارکرد همه عوامل تاثیر گذار بسیار مهم است و باید این شرایط را پایدار نگهداریم و پایدار ماندن یکی از مسائل بسیار مهم ما است.

* شاهد جهش این ویروس در برخی از کشورهای اروپایی مخصوصا انگلیس هستیم، این ویروس از انگلیس عبور کرده و به دیگر کشورهای اروپایی رفته است. باید مراقبت بیشتری از مسافرانی که از این منطقه عبور کرده‌اند، داشته باشیم. باید مراقبت ورودی‌ها باشیم تا این ویروس جهش‌یافته مردم را گرفتار نکند. 

*{ درخصوص تجمعات }: الحمدالله در زمینه ماسک تقریبا به صورت کار معروف مورد عمل قرار می‌گیرد. فاصله‌ها تا یک حدی مراقب می‌شود. در مورد شب‌نشینی‌ها نیز رعایت می‌شود ولی تجمعات به خاطر مسائل ملی و دینی هم باشد، باید مراعات کرد که در شرایط عادی نیستیم. شهادت حضرت زهرا (س) در پیش است. مردم نسبت به خاندان رسالت (ص) عشق می‌ورزند اما مراعات پروتکل‌ها هم وظیفه شرعی و ملی ماست. 

روحانی

*{ درباره تامین واکسن }: رسانه‌های ضد ایرانی هر روز یک بهانه‌ای پیدا کرده و موج‌سواری می‌کنند. مردم هم می‌فهمند که اینها دروغ گفته و تحریف کرده‌اند. مدت‌ها اعلام کردند که همه دنیا واکسن می‌زند، چرا ایران واکسن نمی‌زند و نمی‌خرد. بعد گفتند که پول دارد، اوفک اجازه می‌دهد، تحریم‌ها فلان و بهمان است. 

* از همان روزها و ماه‌های اولیه یکی از مسائل مورد نظر ما واکسن بود، اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان از همان ابتدا کارشان را شروع کردند، به خاطر تاکید بر ساخت واکسن بود و همزمان هم به دنبال خرید برویم. تمام تبلیغات نادرست و ناروا است. ایران به دنبال ساخت واکسن داخلی است و بر آن تاکید می‌کند اما همزمان هم برای خرید واکسن تلاش کردیم. 

* حتما آمریکایی‌ها برای ما مشکل ایجاد کردند، نه تنها در واکسن، دارو و مواد غذایی بلکه موردی را پیدا نمی‌کنید که بخواهیم چیزی را از خارج بخریم و خباثت و زذالت آمریکا را مشاهده نکنید. پولی را از بانکی تهیه کردیم تا واکسن را از کوواکس بخریم ولی آنها گفتند باید اوفک اجازه دهد. آنها آنقدر مردم و سازمان بهداشت جهانی را ترسانده است. پول را تهیه کرده، آن کشور با انتقال پول موافقت کرده، اوفک هم قبول کرده ولی گفتند پول ابتدا باید بانک آمریکایی بیاید. 

* چطور می‌توان به شما اعتماد کرد. شما که در دزدی معروفید. شما که مترصد هستید پولی از ما پیدا کرده تا آن را بگیرید. چگونه می‌توان به شما اعتماد کرد. فکر نکنید مشکلی نداریم. 

*{ با اشاره به بیانات اخیر رهبری انقلاب}: اینکه رهبری گفتند تحریم‌ها را بی‌اثر کنید، لحظه به لحظه به دنبال این کار هستیم. هر لحظه که پولی وارد کشور و کالایی صادر می‌شود، بدانید ساعت‌ها برای این کار جنگیده شده است. این کاری است که از سال ۹۷ ساعت‌ها و لحظه‌ای انجام شده است.

* ما در هر کجا غیر از کواکس، جای دیگری اگر واکسن مورد اعتمادی باشد و وزارت بهداشت و درمان اعلام کند که این واکسن مورد اعتماد است ما حتما خریداری می‌کنیم. پول آن را تهیه می‌کنیم و به هر شرایطی که باشد، پول را منتقل می‌کنیم. اما ما آماده نیستم که مردم کشور ما دوره آزمایشی یک واکسن غیر معتبر را بگذرانند. یک شرکتی یک واکسنی درست کرده و حالا می‌خواهد تمرین کند و دوره تست آن را بگذارند و می‌خواهد این واکسن را به برخی از کشورها بفرستد و بعد بگوید این ۱۰ هزار، ۱۰۰ هزار و یک میلیون را به چه کسانی تزریق کردید، چه اتفاقی افتاد که بعد برود و تصحیح کند.

* وزارت بهداشت و درمان ما چنین کاری انجام نمی‌دهد. ولی هرکجا شرکت معتبر و واکسن معتبر باشد ما هم وسیله حمل و نقل و هم وسیله نگهداری آن را داریم. حال این واکسن مقرر باشد زیر ۴ درجه، ۱۰ درجه یا زیر ۸۰ درجه باشد در نقل و انتقال و نگهداری ما مشکلی نداریم، در خرید مشکل داریم و از مشکل عبور می‌کنیم.  

* گاهی اوقات در بعضی از رسانه‌ها گفته می‌شد که ما متوجه نشدیم که مسئولین چه می‌گویند، تحریم برای واکسن مشکل هست یا نیست؟ بله تحریم نه فقط برای واکسن برای هر داروی و هر چیزی که می‌خواهیم وارد کنیم مشکل است. ولی ما از این مشکل عبور می‌کنیم و ما روزانه  وکیس به کیس از این مشکل عبور می‌کنیم و تحریم‌ها را  هم در صادرات و هم در واردات بی‌اثر می‌کنیم.

* من با بقیه بحث‌ها و با اینکه گفته می‌شد FATF موثر است یا نیست کاری ندارم. ما الان وارد بحث FATF نمی‌شویم دولت ۴ لایحه دارد که ۲ لایحه تصویب شده و ۲ لایحه آن باقی مانده که هم دولت و هم مجلس تصویب کردند و در مسیر است. ما دلمان می‌خواهم هرچه سریعتر آن ۲ لایحه هم تصویب شود. FATF مقوله دیگری است که سر کار جای خودش باید مورد بحث قرار بگیرد.

* مردم بدانند ما در همه اینها مشکلات داریم اما این مشکلات مانع از فعالیت و اقدامات ما نیست. ممکن است یک چیزی گران‌تر بیاید و با تاخیر انجام گیرد اما حتما این کار انجام خواهد شد.

* نکته دوم این است که وزارت بهداشت و درمان و شخص آقای دکتر نمکی مراقبت کنند روزی که ما واکسنی را خریداری کردیم و وارد کشور شد، به‌ دقت به مردم گزارش داده شود. چند واکسن وارد شده، به چه افرادی تزریق شده است. چرا که آن وقت یک بازی دیگر آغاز می‌شود که واکسن را وارد کردند، به اینها تزریق کردند، به آنها تزریق نکردند، این واکسن چه شد، از بازار آزاد سر در آورد، و داستان‌ها شروع می‌شود.

* وزارت بهداشت و درمان برای اینکه واکسن وارد شود کاملا برنامه دارد و اولویت‌ها برای تزریق واکسن و واکسیناسیون مشخص است، تصریح کرد: آنهایی که بیماری زمینه‌ای دارند، سن‌ بالایی دارند و کادر درمان اولویت‌های ما هستند و به‌صورت دقیق مشخص شوند. روزانه هم باید به مردم کاملا توضیح داده شود و واضح و روشن هم باشد. چرا که دشمنان ما هر روز به‌دنبال این هستند که بهانه‌ای پیدا ‌کنند و از این مسائل سوء‌ استفاده کنند.

* یکی از مسائل مهم ما فصل زمستان، از نظر بیماری و شرایطی که فصل دارد، اگر از این مسائل بگذریم، وارونگی هوا می‌تواند موثر باشد. ذرات معلق هم می‌تواند در نقل و انتقال تاثیرگذار باشد و هم این ذرات معلق می‌تواند در سیستم ایمنی بدن تاثیر سوء بگذارد.

* بنابراین برای ما مهم است که در این ایام نسبت به آلودگی هوا حساس باشیم. قانون و مقررات داریم و براساس قانون عمل می‌شود. استاندارها مسئولیت دارند. برخی از موارد هم که مورد تاکید بوده امروز در جلسه مورد تصویب و تاکید قرار گرفته که ان‌شاء الله این مقررات در این ایام به طور دقیق اجرا و پیاده شود.

* پاندومی کرونا یک بیماری عادی و معمولی نبود و نیست، این ویروس یک بیماری بود که در همه ابعاد مختلف زندگی اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی، آموزش و پرورش، کسب و کار، و صادرات اثر گذاشته است و  در همه دنیا با شدت کمتر یا بیشتر به همین شکل بوده است.  

* برای کاهش تاثیر این بیماری نیاز به هماهنگی و همکاری همه جانبه داریم، امروز خوشحالیم همه از نیروهای مسلح، بسیج، سپاه، هلال احمر، قوای سه گانه، کادر درمان گرفته تا در راس آن، قرارگاه  دست به دست هم داده و از محله گرفته تا خیابان از شب گرفته تا روز تلاش می‌کنند و تنها یا این هماهنگی و یک‌صدایی و هم‌افزایی است که ما را به نتیجه می‌رساند.  بخش اقتصاد و بخش‌های دیگر تلاش می‌کنند تا معیشت و نیازمندی‌های ضروری مردم تامین شود و شرکت‌های دانش بنیان هم در تلاش هستند.  

*{ با اشاره به تغییر سبک زندگی مردم در این مدت برخی از این تغییرات را دائمی و برخی دیگر را مقطعی عنوان کرد}: بخشی از این تغییر در سبک زندگی دائمی خواهد شد و بخشی از هم از بین می‌رود. تغییر سبک زندگی در بهداشت باعث شد مردم توجه ویژه‌ای به بهداشت پیدا کردند و این پایدار است و باقی می‌ماند. از سوی دیگر این بیماری باعث شد بیشتر به فضای دیجیتال تکیه کنیم که این هم باقی می‌ماند.

* باید با توسعه دولت الکترونیک فعالیت‌ها و خدمات چهره به چهره کم شود و مردم بدون حضور این خدمات را دریافت کنند و کارها باید دیجیتالی انجام شود. این تغییر سبک زندگی در ماه‌های پیش رو باید با همین شدت ادامه یابد.

* این ویروس که عمر آن در دنیا از یک‌سال و در کشور ما ۱۰ ماه‌  گذشته، متاسفانه از بین نرفته بلکه وجود دارد و حتی جهش‌هایی هم داشته است. باید تلاش کنیم مسیر ابتلا و فوت نزولی شود که شاهد کاهش ابتلا و فوت در کشور هستیم اما این نباید تبدیل به عادی انگاری شود.  

* به محض آرام شدن شرایط، نباید احتیاط‌ها و رعایت پروتکل‌ها را کنار بگذاریم، چون دو هفته بعد همین مسائل به وجود می‌آید. باید کار را ادامه دهیم و پروتکل‌ها را همچنان اجرا کنیم. در این روزها بحث می‌شود در اروپا این ویروس جهش یافت و اینکه آیا این ویروس جهش یافته وارد کشور شد یا نشد، می‌شود یا نمی‌شود که از مردم خواهش می‌کنم نگذاریم وارد شود.

* فرض براین که این ویروس جهش‌یافته وارد کشور شد، راه درمان همانی است که تاکنون داشتیم یعنی برای آن ویروس هم فاصله‌گذاری باید رعایت و همه پروتکل‌ها باید دقیق‌تر و جدی‌تر اجرا شود. راه درمان همان استفاده از ماسک، فاصله گذاری، عدم تجمع و برخورد با متخلفان است.  

* امید به آینده باید تقویت شود و نباید مردم را مایوس و ناامید کرد، بشر به هرحال بر این ویروس پیروز می‌شود و واکسن مطمئنی می‌آید و سه ماه دیگر یا ۶ ماه دیگر کمتر یا بیشتر، حتما به واکسن با کیفیت داخلی و خارجی می‌رسیم و این ویروس مهار می‌شود.  

*{ با اشاره به موضوع افزایش فعالیت اقتصادی، ‌تولید و کار}: در این شرایط چاره‌ای جز آموزش غیرحضوری نداریم و شاید در آینده آموزش حضوری شود؛ اما فعالیت اقتصادی و کار و تولید باید به سرعت ادامه یابد و در کنار آن حوزه بهداشت و درمان هم تقویت شود.

* تقویت بهداشت و درمان از حیث تجهیزات (که درحال افزودن تجهیزات هستیم)، از حیث استخدام پرستار (مقدمات جذب پرستاران فراهم شده) و هم از حیث حل کردن مشکلات کادر درمان، قدم به قدم درحال مرتفع شدن است. تقویت کادر بهداشت و درمان و افزایش امید، دو اصل مورد نیاز برای عبور از این شرایط سخت است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما