نگرانی‌ها درخصوص اعمال فشار ترامپ علیه دادستان کل جدید آمریکا

کدخبر: 381709
اقتصاد نیوز : مقامات پیشین وزارت دادگستری آمریکا درخصوص اعمال فشار رئیس جمهور آمریکا بر دادستان کل جدید این کشور برای اجرای خواسته‌های وی ابراز نگرانی کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، مقامات سابق وزارت دادگستری آمریکا درخصوص اعمال فشار «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بر دادستان کل جدید این کشور ابراز نگرانی کردند.

به نوشته روزنامه «گاردین»، این مقامات نگران هستند «جفری روزِن» سرپرست وزارت دادگستری که تجربه کمتری نسبت به «ویلیام بار» دادستان کل پیشین آمریکا دارد، از سوی ترامپ برای انجام «لطف‌هایی بزرگ» تحت فشار قرار گیرد.

به گفته این مقامات سابق وزارت دادگستری، از میان انتظاراتی که ممکن است ترامپ از روسن داشته باشد می‌توان به تعیین بازرس ویژه برای تحقیق درباره اتهامات «هانتر بایدن» پسر رئیس جمهور منتخب آمریکا و پیگیری ادعاهای بی اساس ترامپ درباره تقلب در انتخابات، اشاره کرد.

از سوی دیگر، از زمان استعفای «ریچارد نیکسون» رئیس جمهور اسبق آمریکا، وزارت دادگستری صدور حکم عفو رئیس جمهور برای خودش ممنوع اعلام کرده و اکنون این نگرانی وجود دارد که دادستان کل جدید آمریکا اجازه چنین کاری را به ترامپ بدهد.

ترامپ اخیراً ۲۶ نفر از جمله پدر داماد خود را مورد عفو قرار داده و بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان پیش بینی کرده‌اند او تا پیش از اتمام دوره ریاست جمهوری، خودش را نیز مورد عفو قرار دهد.

ویلیام بار روز دوشنبه هفته گذشته و دو روز پیش از ترک وزارت دادگستری گفت قصد ندارد برای رسیدگی به اتهامات هانتر بایدن بازرس ویژه تعیین کند و تحقیقات درباره ادعای تقلب در انتخابات را نیز رد کرد.

«پل راسنزویگ» دادستان پیشین آمریکایی و بازرس ویژه پرونده «بیل کلینتون» رئیس جمهور اسبق آمریکا به گاردین گفت اخراج ویلیام بار از سوی ترامپ نشان می‌دهد او به دنبال «رهبری منعطف به عنوان وزیر دادگستری است؛ فردی که در برابر کج راهی‌های دقیقه آخر او مقاومت نکند».

راسنزویگ گفت:‌ «محتمل‌ترین موارد، انتصاب بازرس ویژه برای تحقیق درباره هانتر بایدن است. یک مورد دیگر [جلب] نظر دفتر شورای حقوقی برای لغو تصمیم گرفته شده در دوره نیکسون درخصوص غیرقانونی بودن عفو رئیس جمهور توسط خود وی است».

«مایکل برامویچ» بازرس کل پیشین وزارت دادگستری آمریکا نیز به این روزنامه انگلیسی گفت: «فکر نمی‌کنم بتوانیم تمام درخواست‌های ناشایستی که از روزن خواهد شد تصور کنیم. روزن برخلاف بار، از دید دنیای بیرون، فردی گمنام و ناشناخته است که خارج از حلقه کوچک افرادی که با آن‌ها کار کرده اعتباری ندارد. شک دارم او بخواهد میراثش با هوی و هوس رئیس جمهوری که عقلش را از دست داده، نابود شود».

این مقام سابق وزارت دادگستری آمریکا افزود: «اگر این جمع‌بندی حاصل شود که عفو کردن خود، امری مطابق قانون اساسی است، باز هم به عنوان اظهار نظری تحمیلی، رد شده و موجب تنزل اعتبار دفتر شورای حقوقی خواهد شد».

برامویچ در ادامه گفت: «فکر نمی‌کنم او (ترامپ) احساس کند باید چنین نظری را جلب کند. درعوض انتخاب او این خواهد بود که به توصیه‌های حقوقی رودی جولیانی و سیدنی پاول دیگر چهره‌های حقوقی نالایقی که او را احاطه کرده‌اند اتکا کند».

دیگر مقامات پیشین وزارت دادگستری نیز تأکید کردند هرگونه اعمال فشار ترامپ جهت تعیین بازرس ویژه علیه هانتر بایدن یا ادعاهای بی اساس درباره تقلب گسترده در انتخابات می‌تواند توسط دادستان کل دولت «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا لغو شود.

ترامپ اواخر ماه گذشته و دقایقی بعد از اعلام نتیجه رأی‌گیری مجمع گزینندگان این کشور (الکترال کالج) و تأیید پیروزی بایدن در انتخابات، از استعفای «ویلیام بار» وزیر دادگستری دولتش خبر داد.

وزیر دادگستری سابق آمریکا در نامه استعفای خود نوشت: «در حالی که این کشور گسسته شده، لازم است دولت و تمام سازمان‌ها هر کاری لازم است برای حفظ یکپارچگی انتخابات انجام دهند».

این در حالی است که روزن در مصاحبه‌ای ضمن امتناع از پاسخ دادن به سوالی درباره پیگیری شکایت‌های ترامپ، گفت که به اجرای وظایف بر اساس شایستگی‌ها و اداره امور بر مبنای قانون و حقایق ادامه می‌دهد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما