جزییات مهم خرید بیش از ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا

کدخبر: 382762
اقتصاد نیوز : طبق اعلام محمود واعظی قرارداد خرید ۱۶ میلیون و پانصد هزار دوز واکسن کووکس منعقد گردیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری از انعقاد قرارداد خرید بیش از ۲۰ میلیون دوز واکسن خارجی کرونا خبر داد و گفت: قرارداد خرید ۱۶ میلیون و پانصد هزار دوز واکسن کووکس منعقد گردیده است و در حال توافق برای خرید حدود ۴ میلیون دوز واکسن از چین هستیم.

محمود واعظی به ارائه توضیحاتی درباره خرید واکسن کرونا از کشورهای خارجی پرداخت و اظهار کرد: همانطور که اعلام شده برای خرید واکسن از جاهای مختلف از جمله سامان جهانی بهداشت برای کوواکس، چین، هند و روسیه اقدام کرده‌ایم.

وی با اشاره به تعداد واکسن خریداری شده توسط ایران گفت: قرارداد خرید ۱۶ میلیون و پانصد هزار دوز واکسن کووکس منعقد گردیده است؛ حدود ۲۰۰ میلیون دلار مربوط به این قرارداد نیز به طور کامل تامین شده است؛ این پول نیز پیش از کریسمس آماده شده بود، اما به دلیل تعطیلات کریسمس امروز یا فردا پرداخت خواهد شد و در این خصوص مشکلی وجود نخواهد داشت.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری خاطر نشان کرد: با چین در حال توافق برای خرید حدود ۴ میلیون دوز هستیم که خرید این واکسن حدود دو ماه طول می‌کشد با چین و روسیه نیز صحبت‌هایی نیز صحبت‌هایی انجام دادیم که تعداد آن به میزانی که آنها برای فروش تعیین کرده‌اند، بستگی دارد.

واعظی با بیان اینکه «ما نباید همه تخم مرغ های خود را داخل سبد ۳-۴شرکتی که امروز واکسن تولید کرده‌اند بگذاریم» تاکید کرد: قطعاً ان شاءالله در آینده تولید واکسن در داخل کشور به نتیجه خواهد رسید. همچنین ممکن است کشورهای دیگر واکسن‌ تولید کند. الان قیمت واکسن‌های موجود مقداری گران است و ممکن است در آینده با تولید بیشتر، از قیمت واکسن کاسته و واکسن ارزان‌تر شود.

وی درباره افراد در اولویت دریاغت واکسن نیز گفت: بر اساس هدف‌گذاری انجام شده، با توجه به اینکه اکثر فوتی های کرونا مربوط به افراد بالای ۶۰ سال و افراد دارای بیماری زمینه‌ای هستند، به محض دسترسی کشور به واکسن، ابتدا این افراد و همزمان کادر درمان و کسانی که مواجهه بیشتری با ویروس دارند، واکسینه خواهند شد.

تیتر یک
  • نگاه تحلیلگران به نشست ژنو و آینده مناسبات دو ابرقدرت؛

    اقتصادنیوز: در اجلاس رؤسای جمهور آمریکا و روسیه، جو بایدن و ولادیمیر پوتین در ژنو آنچه بیش از هرچیز دیگر روشن به نظر…

از دست ندهید
بلیط هواپیما