خبرهای تازه عراق از نفت‌کش بمب‌گذاری شده

کدخبر: 383278
مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق از خنثی‌سازی مین انفجاری چسبیده شده به نفت‌کشی در آب‌های بین‌المللیِ نزدیک به بنادر جنوبی عراق خبر داد. همچنین یک مقام عراقی گفت، این نفت‌کش از بندر الفجیره امارات عازم بندر ام قصر شده بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی نوشت، علی العقابی، سخنگوی کانون دریاداران عراقی از جزئیات جدیدی درباره کشتی لنگر انداخته در آب‌های منطقه‌ای عراق خبر داد و گفت، این کشتی از بندر الفجیره امارات سفر خود را شروع کرده بود.

العقابی به خبرگزاری المعلومه گفت، این کشتی با مین‌های متوسط بمب‌گذاری در لیبریا ثبت شده و از بندر الفجیره آمده بود و با شرکت سومو برای ذخیره‌سازی نفت صادراتی قرارداد داشت و نه به بنادر عراق بلکه به سکوهای صادرات نفت رفت.

العقابی افزود: اعلام جزئیات چه در خصوص هدف گیری بنادر از طریق بمب‌گذاری کشتی‌ها در الفجیره یا حمله دریایی در حیطه اختیارات نیروهای امنیتی است چرا که بزرگترین تهدید در خط دریانوردی دریایی عراق محسوب می‌شود.

العقابی تصریح کرد: اطلاعات درباره کشتی روز گذشته به دست ما رسید و نیروهای دریایی عراق فورا وارد عمل شدند و توانستند به خطر پایان داده و بعد از برداشتن مین‌ها کشتی را از آب‌های منطقه‌ای دور کردند.

او اشاره کرد، انفجار اگر رخ می‌داد فاجعه‌ای برای کشتی‌های مجاور و سکوهای صادرات نفت را رقم می‌زد زیرا برای ذخیره‌سازی نفت و سوخت استفاده می‌شوند و انفجارشان گسترده می‌شد.

مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق نیز از خنثی‌سازی مین انفجاری چسبیده شده به نفت‌کشی در آب‌های بین‌المللی نزدیک به بنادر جنوبی عراق خبر داد.

به نقل از میدل ایست نیوز، مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق در بیانیه‌ای تصریح کرد: در پی تلاش‌های فنی مدیریت مبارزه با مواد منفجره در وزارت کشور با همکاری فرماندهی نیروی دریایی، مین انفجاری چسبیده شده به یکی از کشتی‌ها در منطقه انتظار کشتی‌ها در آب‌های بین‌المللی خنثی شد همچنین تحقیقات برای آگاهی از ابعاد این حادثه شروع شده است و متعاقبا جزئیات آن اعلام خواهد شد.

واحد اطلاع رسانی امنیتی عراق روز گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در ساعت ۴ عصر روز پنج‌شنبه ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰، شیء خارجی متصل به یکی از کشتی‌ها در منطقه انتظار در آب‌های بین‌المللی مشاهده شد.

در ادامه بیانیه آمده است که مشخص شد این کشتی از شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو) اجاره شده و کشتی دیگری در کنار آن در حال سوختگیری است که بلافاصله تیمی از متخصصان کار با مواد منفجره از وزارت کشور عراق به منطقه فاو منتقل شده و با هماهنگی نیروی دریایی ارتش عراق به سمت کشتی مذکور رفت.

کشتی با وجود ارتفاع و شدت امواج تخلیه شد و مشخص شد که یک مین دریایی بزرگ در کشتی به کار رفته است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی