فصل جدید روابط پکن با واشنگتن

کدخبر: 383339
روابط میان این دو اقتصاد بزرگ جهان در بحبوحه مجموعه‌ای از مناقشات بر سر تجارت، حقوق بشر و منشأ کووید-۱۹ به‌شدت خدشه‌دار شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، وزیر امور‌خارجه چین دیروز شنبه ۱۳‌دی ماه گفت، روابط پکن با آمریکا به یک «تقاطع جدید» رسیده و ممکن است پس از یک دوره «دشواری بی‌سابقه» به مسیر درست بازگردد. الجزیره و رویترز در گزارشی مشترک در ۲ ژانویه ۲۰۲۱ نوشتند، روابط میان این دو اقتصاد بزرگ جهان در بحبوحه مجموعه‌ای از مناقشات بر سر تجارت، حقوق بشر و منشأ کووید-۱۹ به‌شدت خدشه‌دار شده است. آمریکا در تازه‌ترین اقدام خود چندین کمپانی چینی را که گفته با ارتش ارتباط دارند در لیست سیاه قرار داد. «وانگ یی»، وزیر امور خارجه چین، در مصاحبه‌ای مشترک با خبرگزاری شینهوا و دیگر رسانه‌های دولتی گفت، سیاست‌های اخیر آمریکا در قبال چین به منافع هر دو کشور لطمه زده و خطرات بزرگی را برای جهان به‌وجود آورده است.

وی افزود؛ اما در حال‌حاضر فرصتی برای هر دو کشور وجود دارد تا «دریچه‌ای جدید از امید را بگشایند» و دوره جدیدی از مذاکرات را آغاز کنند. الجزیره در گزارش خود نوشت، انتظار می‌رود انتخاب جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور روابط دو کشور را پس از ۴ سال پر تنش در دوره ترامپ بهبود بخشیده و به دوره‌ای از ثبات برساند. ماه گذشته وانگ گفت که امیدوار است انتخاب جو بایدن اجازه دهد سیاست واشنگتن در قبال چین به «عقلانیت بازگردد.»‌ با این حال، بایدن در ۲۰ ژانویه وارد کاخ سفید خواهد شد و او هم در ادامه سیاست‌های ترامپ همچنان منتقد چین است. «وانگ یی» ضمن آنکه از آمریکا خواست تا به سیستم اجتماعی و مسیر توسعه‌ای انتخاب‌شده توسط چین احترام بگذارد، گفت: «اگر واشنگتن از اتفاقات درس گرفته باشد، درگیری‌ها میان این دو کشور حل می‌شود.»‌ وی افزود: «ما می‌دانیم که برخی مردم در آمریکا نسبت به رشد و توسعه سریع چین نگران هستند اما پایدارترین رهبری این است که دائما باعث پیشرفت خودتان شوید، نه اینکه مانع پیشرفت دیگر کشورها شوید.»‌

سیاستمداران در آمریکا چین را به سرپوش گذاشتن بر شیوع کووید-۱۹ در مراحل ابتدایی‌اش، به تاخیر انداختن واکنش به آن و اجازه دادن به شیوع هرچه بیشتر و سریع‌تر این ویروس متهم کرده‌اند. اما «وانگ یی» گفت: «چین نهایت تلاش خود را برای مبارزه با شیوع ویروس‌کرونا انجام داده و به دیگر کشورهای جهان درباره آن هشدار داده است.» وی تاکید کرد: «ما با زمان جنگیدیم و اولین کشوری بودیم که این پاندمی را به جهان گزارش داد.»‌ مطالعات نشان می‌دهد که پاندمی کرونا احتمالا در نقاط بسیاری از جهان پدید آمده بود. وانگ‌یی تاکید کرد، چین امیدوار است دولت جدید آمریکا پس از درس گرفتن از رویارویی‌ها با پکن که نه‌تنها در سطح دوجانبه بلکه در سطح جهانی نیز مضر بود، مذاکرات را از سر بگیرد.

وزیر امور خارجه چین تصریح کرد، آنچه رخ داد ثابت می‌کند که آمریکا تلاش دارد تا چین را سرکوب و یک جنگ سرد جدید آغاز کند؛ جنگی که نه‌تنها به‌طور جدی به منافع مردم هر دو کشور لطمه زده بلکه باعث اختلالات جدی و شدید در جهان شده است. از چنین سیاستی حمایت نخواهد شد و محکوم به شکست است. وانگ یی ضمن توصیف سیاست‌ چین نسبت به آمریکا به‌عنوان سیاستی «با ثبات و پایدار»، اظهار کرد: «پکن آماده است تا در روابطی که بر مبنای هماهنگی، همکاری و ثبات و همچنین عدم‌مداخله در امور داخلی و حکومتی یکدیگر است، شرکت کند.»گزارش‌ها حاکی است که روی کار آمدن بایدن ضرورتا موجب دگرگونی‌های بنیادین در روابط دو کشور نخواهد شد. البته در برخی حوزه‌ها شاهد کاهش احتمالی تنش خواهیم بود اما در دولت بایدن، احتمال مطرح شدن پرونده‌های حقوق‌بشری در زمینه اقلیت اویغور، تبت و سین‌کیانگ وجود دارد. بایدن شخصا اعلام کرد که برخی سیاست‌های تنبیهی ترامپ را ادامه خواهد داد، با این حال‌ به نظر می‌رسد که چینی‌ها تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار نداده‌اند.

وانگ یی، وزیر خارجه چین، در بخش دیگری از مصاحبه‌‌اش با شینهوا گفت: «سال ۲۰۲۱ سال مهمی برای روابط چین و روسیه است و دو کشور به مرحله جدیدی از توسعه و همکاری وارد می‌شوند. در توسعه روابط بین دو طرف، ما هیچ محدودیت، مانع یا توقفی نداریم که نتوانیم همکاریمان را پیش ببریم.» وی افزود:‌ «دو کشور به‌عنوان حامی استراتژیک، اولویت دیپلماتیک، فرصت توسعه و شریک جهانی، همکاری خود را گسترش می‌دهند و عمق می‌بخشند. در سال گذشته میلادی،‌ روابط روسیه و چین در تمامی زمینه‌ها و با وجود چالش‌های ناشی از ویروس‌کرونا در بالاترین حد خود بود.»‌

تیتر یک
از دست ندهید