واکسن ایرانی کرونا چقدر قابل اطمینان است؟

کدخبر: 384208
اقتصاد نیوز : هاشمیان گفت: به طور کلی یک پروپوزال برای ساخت هر واکسنی وجود دارد، وقتی مرحله آزمایش حیوانی یک واکسن تمام می‌شود، مراحل انسانی در سه فاز صورت می‌گیرد و بعد نتایج به سازمان جهانی بهداشت ارسال می‌شود و اگر آن‌ها مجوز بدهند، انبوه سازی و تزریق واکسن شروع می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا هاشمیان فوق تخصص آی‌سی‌یو بیمارستان مسیح دانشوری و استاد دانشگاه علوم پزشکی، گفت: وقتی واکسن آکسفورد وارد مرحله آزمایش انسانی شد، به این شکل ارائه شد. اتفاقی که هفته پیش رخ داد هم سطح بالایی داشت. ما به عنوان پزشک قبلا هم درخواست کرده بودیم واکسن هایی که مشغول کار آزمایی در فاز ۳ هستند در ایران هم کار آزمایی انجام دهند اما انجام نگرفت. و به علت کم توجهی وزارت بهداشت کارآزمایی واکسن داخلی هم با تاخیر شروع شد.ما دانشمندان خوبی در زمینه بیوتکنولوژی داریم و به نظرم اگر به جوانان وطنی اعتماد می‌شد الان مثل قزاقستان در فاز سه واکسن داشتیم.

او افزود: وقتی واکسن به دختر سازنده هم تزریق می شود، این یعنی میزان اطمینان به واکسن بالاست و مطالعه ی بزرگی پشت این واکسن وجود دارد. اما مسئله این است که خارج از گروه سازنده، ما دوست داریم خود اعضای وزارت بهداشت که زمانی با واکسن مبارزه می کردند، هم در این تحقیقات شرکت کنند. اگر این‌ها از واکسن خارجی استفاده کنند نشان می‌دهد اعتقادی به واکسن ایرانی ندارند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما