پاسخ پزشک ایرانی مقیم آمریکا به نگرانی‌ها در مورد عوارض واکسن کرونا

کدخبر: 384358
پزشک متخصص ایرانی مقیم آمریکا با تأکید بر اینکه محققان ایرانی توان تولید واکسن کرونا را دارند، پیشنهاد داد هم‌زمان با تلاش محققان توانمند کشورمان برای تولید واکسن ایمن و مؤثر، از واکسن‌های تولید و تائید شده در دنیا استفاده شود تا زمانی که واکسن ایرانی به مقدار لازم برای واکسیناسیون جمعیت در دسترس قرار گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دکتر رضا مرادی، متخصص داخلی و رزیدنت سال آخر چشم‌پزشکی در سانفرانسیسکوی آمریکا در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص واکسن کرونا، اظهار کرد: هم‌اکنون واکسن‌های زیادی در فازهای مختلف کار آزمایی بالینی (Clinical trial) هستند و واکسن ایرانی نیز اخیراً وارد فاز اول کار آزمایی بالینی شده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از واکسن‌های کرونا در دنیا فاز سوم کار آزمایی بالینی را تمام کرده‌اند، به این معنی که در فاز سوم، ایمنی و اثربخشی این واکسن‌ها تائید شده است ، افزود: البته ایمنی و اثربخشی بیشتر واکسن‌ها برای مدت کوتاهی بعد از تزریق بررسی‌شده، به‌طوری‌که معمولاً ۲ تا ۳ ماه بعد از تزریق آخرین دوز واکسن، وضعیت بیماران را بررسی کرده‌اند، اما خوشبختانه در مورد واکسن‌هایی که نتایج بررسی‌ها منتشرشده، این اثربخشی ثابت‌شده و واکسن‌ها عارضه جدی نداشته‌اند ازجمله واکسن‌های تولیدی شرکت‌های فایزر-بایوتک، مدرنا و آسترازنکا.

این پزشک متخصص با بیان اینکه سازمان غذا و داروی آمریکا ایمنی و اثربخشی این واکسن‌ها را برای استفاده اضطراری تائید کرده است، تصریح کرد: استفاده اضطراری واکسن به این دلیل است که داده‌های مربوط به اثربخشی واکسن بر روی افراد برای بازه کوتاهی در دسترس است، یعنی داوطلبان در مدت ۲ تا ۳ ماه بعد از تزریق آخرین دوز بررسی‌شده‌اند، درحالی‌که برای تائید نهایی نیاز است این واکسن‌ها برای مدت طولانی‌تری بررسی شوند تا ببینند آیا عوارضی به‌جای می‌گذارد یا خیر.

استفاده اضطراری از واکسن‌های کرونا در شرایط بحرانی پاندمی کرونا

وی با یادآوری اینکه با توجه به شرایط بحرانی پاندمی کرونا اجازه استفاده اضطراری از واکسن‌هایی که فاز سوم کار آزمایی بالینی را با موفقیت طی کردند داده‌شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود بعدازاینکه داده‌های مربوط به اثرات بلندمدت این واکسن‌ها منتشر شد، مجوز استفاده نهایی نیز صادر شود که احتمالاً در فصل بهار خواهد بود.

تا چه اندازه می‌توان به نتایج واکسن‌های کرونا مطمئن بود؟

رزیدنت سال آخر چشم‌پزشکی در سانفرانسیسکوی آمریکا در پاسخ به این سؤال که تا چه اندازه می‌توان به نتایج واکسن‌های کرونا مطمئن بود، گفت: این واکسن‌ها توسط شرکت‌های معتبر و نهادهای تحقیقاتی شناخته‌شده تولیدشده‌اند و نتایج تحقیقات آن‌ها توسط یک گروه سوم بی‌طرف بررسی می‌شود، و درعین‌حال همه‌چیز به‌صورت شفاف مطرح‌شده، در قالب مقالات علمی منتشرشده و جلسات نقد و بررسی به‌صورت زنده در سراسر دنیا پخش‌شده است.

وی به شفافیت حداکثری در مورد تحقیقات واکسن‌های تولیدشده اشاره و تأکید کرد: در مورد تحقیقات مربوط به این واکسن‌ها جای کمترین شبهه‌ای وجود ندارد، اگرچه باید در نظر داشت که مسلماً این واکسن‌ها هم مثل هر داروی دیگری بدون نقص نیستند و ممکن است اشکالاتی داشته باشند.

این پزشک متخصص تصریح کرد: ممکن است در فرایند واکسیناسیون جمعیت با واکسن‌های تولیدشده اشکالاتی پیدا شود و حتی استفاده از آن‌ها در آینده قطع شود، ولی درحالی‌که حاضر می دانیم که این واکسن‌ها ایمن و مؤثر هستند.

پاسخ به نگرانی‌ها در مورد عوارض واکسن کرونا

وی با اشاره به اینکه افراد بسیاری در مورد عوارض واکسن سؤال می‌پرسند و نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد، توضیح داد: این نگرانی‌ها درست است ولی باید دید عوارض دارو و واکسن چقدر است. همه مادران ایرانی به خاطر دارند وقتی نوزاد را برای واکسیناسیون می‌برند ممکن است برخی نوزادان تب کنند و حتی این تب منجر به تشنج شود که باید نوزاد را به بیمارستان ببرند و درمان کنند. پس واکسن‌هایی که برای نوزادان استفاده می‌کنیم هم عوارضی دارند اما آیا مادران به خاطر تب ناشی از واکسن، عوارض خطر ابتلای فرزندشان به سرخک و سرخجه و فلج اطفال و ... را می‌پذیرند؟

دکتر مرادی با تأکید بر اینکه عوارضی مثل تب ناشی از واکسیناسیون را می‌توان کنترل کرد تا فرد در آینده در مقابل بیماری ایمن باشد، ادامه داد: در مورد کرونا هم همین‌طور است و قطعاً واکسن‌ها بدون عارضه نیستند، اما عوارضی که از این واکسن‌ها گزارش‌شده موقت و گذرا است ؛ مثلاً تعداد اندکی از افراد بوده‌اند که سابقه حساسیت‌های شدید و شوک‌های آنافیلاکسی داشتند، وقتی این افراد واکسن را تزریق کردند به خاطر ماده‌ای که داخل واکسن است دچار واکنش شدید شدند که بلافاصله در مراکز درمانی تحت درمان قرار گرفتند و باحال خوب مرخص شدند، ازجمله یک پزشک ایرانی که واکسن مدرنا را تزریق کرد و دچار تپش قلب شد اما بلافاصله با دریافت داروهای ضد حساسیت خوب شد و در حال حاضر نیز در سلامت کامل است.

وی به عارضه فلج بلز که قسمتی از صورت دچار فلج می‌شود نیز اشاره و تصریح کرد: تاکنون تعداد و شیوع بروز فلج بلز در کسانی که واکسن تزریق کرده‌اند باکسانی که واکسن نزده‌اند یکسان بوده‌اند؛ مثلاً اگر یک‌میلیون نفر را بررسی کنید ممکن است سالانه ۲۰ نفر دچار فلج بلز شوند، درحالی‌که اگر یک‌میلیون نفر را واکسینه کردید و تعداد فلج بلز در آن‌ها تغییر محسوسی نکرد نمی‌توانید بگویید این عارضه مربوط به واکسن است، بلکه درواقع روند طبیعی زندگی بشر است که این بیماری‌ها در آن‌ها دیده می‌شود.

این پزشک ایرانی مقیم آمریکا ادامه داد: ممکن است از بین جمعیت یک‌میلیون‌نفری تعدادی دچار سکته یا بیماری‌های دیگر شوند و این روال طبیعی زندگی بشر است که نمی‌توانیم هر بیماری را به واکسن ارتباط دهیم، این درحالی‌که است که عوارضی که از واکسن کرونا گزارش‌شده بسیار خفیف بوده و همه افراد حالشان خوب است.

وی بابیان اینکه تاکنون بیش از ۱۲ میلیون نفر واکسن کرونا را در سراسر دنیا تزریق کرده‌اند و هر روز به تعداد افرادی که واکسن تزریق می‌کنند اضافه می‌شود، افزود: اگر عوارض واکسن شدید بود نظام‌های سلامت و رسانه‌ها در همه کشورها این عوارض را گزارش می‌کردند؛ از عربستان، بحرین، کویت و سایر کشورهای منطقه تا کشورهای اروپایی مثل انگلستان، آلمان، سوئیس و اسلواکی و کشورهای آمریکایی مثل مکزیک، کانادا و آمریکا همه درحالی‌که واکسیناسیون هستند. مسلماً اگر عارضه شدیدی اتفاق می‌افتد از دید پزشکان، محققان و رسانه‌ها پنهان نمی‌ماند.

گروه‌های در اولویت تزریق واکسن کرونا

رزیدنت سال آخر چشم‌پزشکی در سانفرانسیسکوی آمریکا با اشاره به اینکه واکسیناسیون کرونا در همه دنیا به ‌صورت اختیاری است و اجباری نیست ، توضیح داد: درحال حاضر که تولید و عرضه واکسن محدود است، بنابراین فعلاً تزریق واکسن اولویت‌گذاری شده و افراد به ترتیب اولویت می‌توانند واکسن را تزریق کنند. در بیشتر کشورهای دنیا اولویت با کارکنان سلامت، ساکنان خانه‌های سالمندان، افراد سالمند و بیماران زمینه‌ای است و پس‌ازآن کسانی که در مشاغل پرخطر هستند و با افراد زیادی در تماس هستند مثل معلمان، مربیان مهدکودک، کسانی که در سوپرمارکت کار می‌کنند، رانندگان اتوبوس و مشاغل خدماتی دیگر و درنهایت افراد سالم جوان در انتهای لیست قرار می‌گیرند.

وی بار دیگر با تأکید بر اینکه هیچ‌کسی مجبور به تزریق واکسن کرونا نیست، گفت: بر این اساس، زمانی که واکسن در دسترس عموم قرار گیرد هر فردی با انتخاب خودش می‌تواند نسبت به تزریق واکسن اقدام کند.

این متخصص داخلی پیرامون ایمنی واکسن کرونا نیز اظهار کرد: در مورد ایمنی بعد از تزریق واکسن کرونا هنوز داده‌ها کامل نیست، چراکه داده‌ها ۳ تا ۴ ماه بعد از تزریق دوز دوم واکسن بررسی شدند و بیشتر مطالعات نشان داد واکسن‌ها حداقل در زمانی که بررسی کردند هم ایمنی آنتی‌بادی و هم‌سلولی ایجاد می‌کند و این ایمنی پایدار است.

ایمنی افراد پس از تزریق واکسن و ابتلا به کرونا

وی با تصریح بر اینکه باید منتظر ماند تا نتایج مطالعات در خصوص ایمنی ایجادشده از واکسن به‌روز شود، یادآور شد: افرادی که در مطالعات بالینی واکسن کرونا شرکت کرده‌اند دائماً پایش می‌شوند و بعد از ۶ ماه تا یک سال می‌توان نتایج بهتری در مورد عوارض واکسن و ایمنی ایجادشده به دست آورد، ولی فعلاً چیزی که می‌دانیم این است که در زمانی که افراد بررسی‌شده‌اند از ایمنی خوبی پس از تزریق واکسن برخوردار بودند.

دکتر مرادی با اشاره به اینکه بعد از ابتلا به بیماری معمولاً سطح ایمنی بدن افراد مبتلا افت پیدا می‌کند، اما این‌طور نیست که کاملاً از بین برود، افزود: بر این اساس توصیه می‌کنند کسانی که قبلاً به کرونا مبتلا شده‌اند نیز، ۳ ماه بعد از ابتلا کماکان واکسن بزنند، چون باعث می‌شود ایمنی قوی‌تری در بدنشان شکل گیرد و اگر در آینده به این ویروس مبتلا شدند مقاومت بهتری داشته باشند .

این پزشک متخصص با بیان اینکه خوشبختانه مقدار زیادی از واکسن کرونا توسط شرکت مختلف ازجمله فایزر، مدرنا، بایون تک و آکسفورد درحالی‌که تولید است، گفت: روی‌هم‌رفته بیش از ۵ میلیارد دوز واکسن کرونا در سال ۲۰۲۱ از سوی این شرکت‌ها تولید خواهد شد، ضمن اینکه، شرکت‌های دیگری نیز درحالی‌که اضافه شدن به این چرخه و تولید واکسن هستند.

وی با اظهار امیدواری از اینکه در سال ۲۰۲۱ بیشتر از جمعیت روی زمین دوز واکسن کرونا تولید شود، گفت: اگر همه این واکسن‌ها ازجمله واکسن‌های چینی، روسی و ایرانی موفق باشند و به بازار عرضه شوند می‌توان به  واکسیناسیون بخش زیادی از جمعیت جهان بیشتر امیدوار بود.

واکسن ایرانی تا تائید نهایی زمان می‌برد

رزیدنت سال آخر چشم‌پزشکی در سانفرانسیسکوی آمریکا همچنین به واکسن ایرانی اشاره و اظهار کرد: واکسن ایرانی در فاز اول کار آزمایی بالینی است و تا تائید نهایی زمان می‌برد، چراکه همان‌طور که از اسمش پیداست در مرحله کارآزمایی است و هیچ کارآزمایی را نمی‌توان تا زمانی که به اتمام برسد موفق در نظر گرفت.

وی با اشاره به اینکه برخی واکسن‌های کرونا ازجمله واکسن استرالیایی در میانه راه‌کار آزمایی به دلیل مشکلاتی که ایجاد شد متوقف شدند ، تصریح کرد: ممکن است کار آزمایی واکسن ایرانی نیز در مراحلی از تحقیق به مشکل بخورد و به تعویق بیفتد یا فرایند بررسی به‌کلی شکست بخورد، برای همین متخصصان و پزشکان توصیه می‌کنند این دو مسیر را باید هم‌زمان طی کرد. یعنی هم واکسن بسازیم و هم واکسن بخریم.

کشور ما امکان تولید واکسن کرونا را دارد

دکتر مرادی با تأکید بر اینکه کشور ما امکان تولید واکسن کرونا را دارد، گفت: ضمن اینکه محققان توانمند کشورمان برای تولید واکسن ایمن و مؤثر تلاش می‌کنند، پیشنهاد می‌شود از واکسن‌های تولید و تائید شده در دنیا برای واکسیناسیون بخشی از جمعیت استفاده شود تا زمانی که واکسن ایرانی به مقدار لازم در دسترس قرار گیرد.

این پزشک ایرانی مقیم آمریکا با اشاره به اینکه بر اساس صحبت‌های رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد واردات دارو بعید است مشکلی برای تهیه واکسن‌های مورد تائید دنیا وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: تحریم‌ها داروها را هدف قرار نداده اگرچه ممکن است مسیر انتقال پول با مشکل مواجه شود، ولی با تلاش بیشتر می‌شود مشکلات را برطرف کرد و این موضوع نباید مانعی برای واردات واکسن به کشور باشد.

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید