تاکید اتحادیه اروپا بر تعهد محکم و حمایت مداوم از برجام

کدخبر: 385425
اقتصاد نیوز : «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر بر «تعهد محکم و حمایت مداوم» این سازمان از توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، بورل بامداد سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای گفت: «برجام یک مؤلفه اصلی در ساختار عدم اشاعه هسته‌ای جهان است و دستاورد دیپلماسی چند جانبه‌ای است که به صورت متفق‌القول توسط شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ مورد تایید قرار گرفت».

به نوشته وبگاه اطلاع‌رسانی شورای اروپا، وی در این بیانیه مدعی شد: «ما عمیقاََ از گام‌های نگران‌کننده‌ای که ایران طی دو سال قبل برداشته ابراز تأسف می‌کنیم و یادآور می‌شویم که اتحادیه اروپا مکرراََ از ایران خواسته تا تمام اقدامات متناقض با تعهدات برجامی خودش را به عقب برگرداند».

این مقام اروپایی با ابراز نگرانی از غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در تأسیسات فردو، آن را «تحولی بسیار جدی» خوانده و افزود: «اقدام ایران همچنین با بندهای مشخص برجام درباره فردو همخوانی ندارد و به‌صورت بالقوه اثرات اشاعه‌ای حادی دارد».

بورل در ادامه ابراز نگرانی‌های بی‌اساس خود گفت: «در این برهه حساس، اقدام ایران همچنین خطر تضعیف تلاش‌هایی را دارد که با هدف تقویت فرایند دیپلماتیک موجود انجام شده بودند. ما از ایران می‌خواهیم از تنش‌زایی بیشتر اجتناب کرده و این مسیر حرکت را بدون معطلی بازگردد».

وی با حیاتی دانستن تداوم همکاری کامل و به‌موقع ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصریح کرد: «ما می‌پذیریم که این مشکل از خروج یکجانبه آمریکا از توافق و باز اعمال تحریم‌هایش است. اتحادیه اروپا تعهدات برجامی‌اش را انجام داده که همانطور که در توافق دیده شده، شامل [اقدامات] مرتبط با برداشتن تحریم‌ها می‌شود».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «علی‌رغم چالش‌های جدی که برای برجام پیش آمد، اتحادیه اروپا به تلاش سخت برای حفظ آن ادامه داد. ما بیانیه نشست وزرای کشورهای مشارکت‌کننده در برجام به تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ را مورد توجه قرار می‌دهیم. ما حمایت خود برای تلاش‌های دیپلماتیک موجود در چارچوب کمیسیون مشترک، با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده، برای اجرای کامل برجام را اعلام می‌کنیم».

بورل سپس با اعلام حمایت از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ایران، گفت: «در این زمینه، ما حمایت خود از دیپلماسی فشرده با هدف تسهیل بازگشت آمریکا به برجام و همچنین بازگشت ایران به اجرای کامل برجام را اعلام می‌کنیم».

وی در پایان خاطر نشان کرد: «ما از بیانیه‌های مثبت [جو]‌ بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا درباره برجام استقبال کرده و مشتاقانه منتظر همکاری با دولت جدید آمریکا هستیم».

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما