خوابی که ترامپ برای لیبرالیسم دیده است؛ آن‌روزی که اسپر اخراج شد...

کدخبر: 385535
اقتصاد نیوز : در حادثه حمله به کنگره هوادران ترامپ خود را مقصر نمی دانند؛ در این جامعه دو قطبی آنها لیبرال دموکرات ها و نحوه پوشش خبری را مقصر می دانند تا خود را قربانی جلوه دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، پس از حوادث روز ششم ژانویه که هوادران ترامپ به ساختمان کنگره در واشنگتن دی سی حمله ور شدند نگرانی ها از اقدامات مشابه افزایش یافته و در این بین دموکرات ها و حتی برخی از جمهوری خواهان در اندک روزهای باقی مانده از دولت ترامپ به دنبال استیضاح او هستند. در همین راستا مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه پیش‌نویس قانون برکناری دونالد ترامپ را منتشر و او را به ارتکاب جرایم و تجاوزات گسترده در سایه یورش به ساختمان کاپیتول در واشنگتن متهم کرد. اگر طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان تصویب شود باید از طرف نانسی پلوسی به سنا رود که در اینجا دو سوم آن یعنی ۶۷ سناتور باید به آن رأی دهند. از طرفی دموکرات ها با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا به دنبال آن بودند تا با فشار به مایک پنس از او بخواهند بی کفایتی ترامپ را اعلام کند اما جمهوری خواهان با آن مخالفت کردند اما با این حال قرار است روز سه شنبه مجلس نمایندگان طرح استیضاح ترامپ را بررسی کند. بر اساس تحلیل ها طرح استیضاح ترامپ می تواند تا پس از دوران ریاست جمهوری او ادامه یابد که در این صورت این تلاش های حقوقی برای او می تواند گران تمام شده و نامزدی سال ۲۰۲۴ را از او سلب کند. فراتر از این مسائل آنچه که برای آمریکا به یک چالش مهم و حیاتی تبدیل شده سپری کردن این دوران و حائز اهمیت تر جبران آن است. اندیشکده بروکینگز در مقاله ای عنصر مهم در این رویداد را بررسی کرده که همان دو قطبی و ایجاد شکاف در جامعه آمریکا است. این مقاله که به قلم دارل. ام. وست نوشته شده به خطرات هواداران ترامپ اشاره کرده که نه تنها خود را مقصر نمی دانند بلکه در استدلال خود گروه ها و اشخاص دیگر را مسبب اصلی این حادثه معرفی می کنند.تحلیل وست را از وضعیت این روزهای ایالات متحده را می خوانیم:

سال گذشته کتابی را تحت عنوان "سیاست از هم پاشیده و ملت از هم پاشیده: تضاد بیش از حد در دوران ترامپ" را نوشتم که بر پایه تجربیاتم بود. تجربه بزرگ شدن در یک جامعه محافظه کار کشاورز در اوهایو و سپس تدریس برای سالها در دانشگاه لیبرال براون. این افزایش دو قطبی در آمریکا طی ۴۰ سال گذشته را دنبال کرد و این که این اختلافات چقدر برای توانایی ما در عمل به عنوان یک دموکراسی و توانایی ما برای پرداختن به مشکلات مهم بودند.

با گذشت به جلو بسیار شوکه کننده است که وضعیت از آن زمان چگونه رو به وخامت رفته است و نقش اطلاعات نادرست در تشدید شکاف سیاسی نقش داشته ‌است. برای مثال در انتخابات پستی تقلب خواهد شد و یا ماسک زدن به منظور حفاظت مردم از بیماری کووید ـ ۱۹ آزادی عمل آنها را با خطر مواجه می کند. علاوه بر آن رئیس جمهور ترامپ می گوید که انتخابات را از او دزدیده اند و تقلب های زیادی شده و پیروزی جو بایدن غیرقانونی است. بسیاری از دادگاه ها این ادعاها را به دلیل عدم وجود شواهد رد کردند، حتی از طرف قاضی هایی که از سوی ترامپ منصوب شده اند.

دو هفته پیش از مراسم تحلیف بایدن، طرفداران ترامپ به واشنگتن آمدند تا نارضایتی خود را از فقدان ترامپ نشان دهند بعد از یک سخنرانی جنجالی از طرف ترامپ، آن‌ها به طرف کاپیتول ساختمان کنگره رفتند، پنجره‌ها و درها را شکستند، به ساختمان حمله کردند، اموال فدرال را دزدیدند، و موقتا اعضای کنگره را از تایید پیروزی بایدن منصرف کردند.

یک ملت متحیر نمی توانست خشونت اوباش را باور کند، هتک حرمت به ساختمان فدرال، و تلاش موقتاً موفق برای متوقف کردن روند قانونگذاری. این اولین بار پس از جنگ ۱۸۱۲ بود که کنگره اشغال شده‌بود، تنها این بار، آن یک دشمن خارجی نبود که فضا را اشغال کرده بود.این دو قطبی شدن آمریکایی‌ها علیه دیگر آمریکایی‌ها و درگیر شدن در خشونتی بود که منجر به مرگ و جراحت شد.

با این حال در شبکه های اجتماعی هواداران ترامپ همچنان دروغ منتشر می کنند. مردمی که می شناسم هواداران آنتیفا را به ارتکاب خشونت متهم می کنند و می گویند آنها به تجمع اعتراضی و صلح آمیزشان نفوذ کردند. برخی دیگر به دوستانشان می گویند که آپدیت های خودکار بر روی تلفن های همراه را خاموش کنند چرا که اپراتورها درصدد حذف دسترسی ترامپ به سیستم اضطراری هستند. برخی دیگر نیز می گویند اقدامات خشونت باراز قبل برنامه ریزی شده یا صحنه سازی شده بوده و آنگونه که توسط رسانه های خبری به تصویر کشیده شده نیست.

این ها دروغ های ساده ای نیستند که از عواقبش در امان باشند. این داستانسرایی ها غلط به کسانی که حمله کنگره را دیده‌اند، اجازه می‌دهند تا باور کنند که حامیان ترامپ از خشونت خودداری کرده‌اند و فعالان پیشرو مقصر هستند. آن‌ها طرف رئیس‌جمهور  را می گیرند تا حمله خشونت آمیز را به یک مشاجره تبدیل کنند تا بگویند چرا حامیان ترامپ به طور ناعادلانه در این چارچوب قرار گرفته‌اند. از دیدگاه آنها این نسخه قابلیت تغییر اتهام از آنها به لیبرال دموکرات ها را دارد.  همچنین انتقاد سفت و سخت از پوشش خبری رسانه  و تبدیل این قسمت به یک شکایت دیگر که علیه طرفداران ترامپ عنوان می شود.

در نهایت دادگاه های جنایی ، حقیقت را تأیید می کنند و شواهد مربوط به افراد خاصی را که صلح و مقدسات پایتخت را نقض کرده اند ، ارائه می دهند. مشخص شده کسانی که قبلاً به آنها تفهیم اتهام شده است، اعضای سازمانهای راست افراطی بوده اند که طی هفته های منتهی به حمله علیه ساختمان کنگره در مورد راهپیمایی به پایتخت ، تصرف ساختمان ، خشونت و در مواردی تهدید به مرگ مقامات عالی به صورت آنلاین صحبت کرده اند. با این حال ، ماهها طول می کشد تا این پیگردهای قانونی به نتیجه قانونی برسد و میلیون ها نفر در ایالات متحده و سراسر جهان می توانند "واقعیاتی" را که به وضوح نادرست هستند ، باور کنند.

اگر طرفداران ترامپ بپندارند این مورد خشونت لیبرالیستی بوده که به حیثیت کنگره ایالات متحده آمریکا صدمه زده وارد کرده است ، این عقاید موجود آنها را تقویت می کند که این سیستم ناعادلانه است؛ رسانه ها مغرضانه عمل می کنند و دادستان ها به طور غیرقانونی آنها را تحت تعقیب قرار داده اند. اگر چنین وضعیتی کنترل نشود، این روایت های کاذب بر دیدگاه ها در خصوص ریاست جمهوری بایدن، عملکرد یک کنگره دموکراتیک، شرایط دموکراسی آمریکا ، آینده دونالد ترامپ و انتخابات ۲۰۲۲ و ۲۰۲۴ تأثیر خواهد گذاشت.

اطلاعات نادرست بخش عمده ای از دوقطبی کنونی و موجود است، زیرا متحد کردن کشور در شرایطی که هر یک از طرفین حقایق و نگرش خاص خود را داشته باشد دشوار است. این کمک می کند تا تعدادی از شبکه های اجتماعی سرآمد حق ترامپ را برای ارسال مطالب محدود کند. اما این مانع از گسترش اطلاعات غلط نخواهد شد زیرا ترامپ احتمالاً به سایت های دیگری نقل مکان می کند که محدودیت های کمی در آنچه می تواند ارسال کند وجود دارد. پیروان او در سایت های خود دروغ گویی می کنند و اطلاعات نادرست باعث تفرقه افکنی در آمریکایی ها و مسموم کردن فضای سیاسی ما خواهد شد.

پنج عامل اصلی!

پایگاه تحلیلی و چپگرای جاکوبین نیز در واکاوی حمله به ساختمان کنگره به 5 عامل اصلی اشاره کرد و نوشت: می دانیم که راست های افراطی و به خصوص بسیاری از هواداران ترامپ با دموکراسی خصومت دارند. اطلاعات  آماری دانشگاه مونموث نشان می دهد که در سال ۲۰۱۹ حدود دو سوم از هواداران پروپاقرص ترامپ از بیشترین گرایشات اقتدارگرایی برخوردار بودند. در مجموع  آمارها نشان داد که  تقریبا یک سوم مردم آمریکا معتقدند که یک گزینه استبدادی برای آمریکا مطلوب خواهد بود. چیزی که روز چهارشنبه خود را نشان داد.

در حالی که ترامپ در حال تلاش برای مقصر جلوه دادن چپی ها برای خشونت است، دولت او در تلاش است تا تهدید راستگراهای افراطی را بی اهمیت جلوه دهد. در همین حال یکی از مقامات اسبق وزارت امنیت داخلی افشاگری کرده است. وی گفته است مقامات دولت ترامپ به او دستور داده اند تا بخش گزارش یک آژانس را "در مورد برتری سفیدپوستان به گونه ای تغییر دهد که تهدید کمتر جلوه کند. پالتیکو در اوایل سال جاری گزارش داد که مقامات وزارت امنیت داخلی یک تلاش داخلی طولانی برای جلب توجه کاخ سفید به تهدید افراط گرایان داخلی خشونت آمیز داشته اند ـ اما آنها تسلیم شدند چرا که ترامپ در نهایت علاقه ای به آن نشان نداد. در عوض ، نیروهای امنیتی فدرال بر اخراج مهاجران و تحقیق در مورد فعالان محیط زیست متمرکز بودند.

پلیس کاپیتول ۴۶۰ میلیون بودجه دارد و همچنین۲۳۰۰ پرسنل برای محافظت از ساختمان کنگره. به نوعی ، این نیروهای نظامی و امنیتی کاپیتول قادر نبود - یا مایل نبودند – از ورود شورشیان به ساختمان کنگره و تصرف سنای آمریکا جلوگیری کند. و اینطور نیست که آنها غافلگیر شده باشند - آنها از قبل در مورد احتمال ناآرامی هشدار داده بودند. بنابراین آنها انگار تلاشی برای جلوگیری از آشوب نداشتند.

درخواست شهردار واشنگتن موریل بوزر برای اعزام نیروهای گارد ملی به پایتخت در ابتدا توسط وزارت دفاع رد شد - همان وزارت دفاعی که اخیراً رئیسش برکنار شد و سپس با وفاداران ترامپ جایگزین شد. این امر تصادفی به نظر نمی رسد ، با توجه به اینکه ترامپ در ابتدا از تقاضای پراکنده شدن شورشیان خودداری کرد.

آشوبگران به وضوح ماه ها از اطلاعات نادرست مقامات حزب جمهوری خواه خسته شدند افرادی که همچنان به دروغ خود مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات ادامه می دادند. این دروغ ها گسترش یافت: در یک نظرسنجی ماه گذشته مشخص شد که سه چهارم رأی دهندگان جمهوری خواه معتقدند که انتخابات تقلبی بوده است. حتی اگر کسی شواهدی از تقلب سیستمی ارائه نکرده است ، نمایندگان جمهوری خواه در واشنگتن همچنان به تئوری های توطئه دامن زدند و در نهایت کنگره را برای لغو انتخابات ملی تحت فشار قرار دادند. در همین راستا یک عکس از جاش هاولی ، سناتور ایالت  میزوری، در حالی که مشت خود را به طرف شورشیان گره کرده بود به ثبت رسید، در حالی که به سمت کاپیتول می رفت تا تلاش کند تا مانع از تایید نتایج انتخابات شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما