آلودگی گوگرد در تهران دوباره اوج گرفت

کدخبر: 385720
اقتصاد نیوز : شاخص آلودگی هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته به ۱۶۹ رسید. این شاخص البته برای ساعاتی از روز گذشته به بیش از ۱۷۳ رسید.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، مطابق با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت وضعیت تمامی مناطق شهر تهران به لحاظ آلاینده‌ها در سطح «قرمز» یعنی ناسالم برای تمام گروه‌ها قرار گرفته است. بررسی وضعیت آلودگی هوا به لحاظ آلاینده‌ها طی یک روز گذشته نشان می‌دهد: شاخص مربوط به میزان غلظت گاز دی‌اکسید‌گوگرد در روز گذشته پس از چند روز افت، مجددا اوج گرفت و به سطح ۵۳ رسید.

به این ترتیب به‌نظر می‌رسد شیر مازوت که در حال بسته‌شدن بود، دوباره باز شده و تهدید این نوع آلودگی برای ریه پایتخت‌نشینان جدی‌تر شده است. برخلاف چند روز ابتدایی هفته‌جاری که به دلیل واکنش‌های گسترده نسبت به استفاده مازوت در صنایع و نیروگاه‌ها، سطح شاخص مربوط به میزان غلظت SO۲ در هوای پایتخت به حدود ۲۸ تا ۲۹ رسیده بود و با نقطه اوج خود یعنی ۸۵ (‌این سطح در روز چهاردهم دی‌ماه ثبت شد) فاصله گرفت دوباره شیر مازوت در حال باز‌شدن است و به مهم‌ترین متهم آلودگی هوای تهران بدل شده است. افزایش قابل‌توجه غلظت گاز دی‌اکسیدگوگرد به استفاده گسترده از سوخت پرگوگرد مربوط می‌شود که دو نوع سوخت مازوت و گازوئیل فاقد استاندارد یورو ۴، آن را دارند. سوخت پرگوگرد توسط صنایع، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها استفاده می‌شود که هیچ‌کدام در محدوده درون‌شهر تهران واقع نیستند.

شهر تعطیل می‌شود؟

البته یک عضو شورای‌شهر تهران، معتقد است: صنایع و نیروگاه‌های تهران گازوئیل پرگوگرد می‌سوزانند، نه مازوت و اگر محیط‌زیست مستنداتی از مازوت‌سوزی دارد، ارائه دهد. به گزارش خبرگزاری مهر، آرش حسینی‌میلانی رئیس کمیته محیط‌زیست شورای‌شهر تهران در حاشیه جلسه گفت: شورای‌شهر رسما به محیط‌زیست اعلام کرده که اگر مازوت‌سوزی در صنایع و نیروگاه‌های مستقر اطراف تهران در حال انجام است، به شورا اعلام کنند تا ما علیه این اقدام به مراجع‌قضایی شکایت کنیم.

وی اظهار کرد: براساس اعلام مراجع مورد‌اعتماد در حال‌حاضر مازوت در نیروگاه‌ها و صنایع مصرف نمی‌شود، اما گازوئیل پر‌گوگرد در حال مصرف است. وی با اشاره به تشکیل جلسه کمیسیون اصل۹۰ درخصوص آلودگی هوای شهرها، ابراز کرد: در این جلسه دستگاه‌ها در جریان تکالیف خود قرار گرفته‌اند. وی ادامه داد: شورای شهر اختیاراتش مثل مجلس نیست و اختیارات مجلس وسیع‌تر است. حسینی‌میلانی درخصوص شرایط تعطیلی تهران براساس قوانین نیز توضیح داد: در شرایط اضطرار که کمیته اضطرار مسوولیتش را دارد اگر ۴ روز پی‌در‌پی هوای شهر در شرایط ناسالم باشد یا ۴۸ ساعت میانگین غلظت آلاینده‌ها بالای ۲۰۰ قرار گیرد، شهر باید تعطیل شود اما باز‌هم این تصمیم به صلاحدید کمیته اضطرار است.

 
از دست ندهید
بلیط هواپیما