اتهام پمپئو به چین با مدارک جدید

کدخبر: 385854
اقتصاد نیوز : آمریکا در آخرین اقدام از دولت ترامپ قصد دارد "شواهد جدید کوبنده‌ای" ارائه دهد که ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان چین شیوع پیدا کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روزنامه دیلی میل نوشت، مقام‌های ارشد در واشنگتن می‌گویند که مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا قصد دارد یک "مداخله متلاشی‌کننده" انجام دهد. آنها می‌گویند او شواهدی را افشا میکند که سارس-کووید-۲ (SARS-CoV-۲) به طور طبیعی از خفاش‌ها، پانگولین‌ها یا سایر گونه‌ها به انسان منتقل نشده است.

در عوض او مدعی خواهد شد که این توسط دانشمندان انستیتوی ویروس‌شناسی ووهان کِشت شده است؛ جایی که کارشناسان چینی و خارجی سال‌هاست درباره ضعف امنیت زیستی هشدار داده‌اند.

وزارت خارجه انگلیس و منابع امنیتی تایید می‌کنند که انتظار دارند ادعاهایی از سوی واشنگتن مطرح شود اما از قبل همه آنها را رد کرده و گفته‌اند "هیچکدام از شواهد علمی معتبر به درز ویروس از آن آزمایشگاه نرسیده است."

آنها با بیان اینکه چنین دیدگاهی از سوی نهادهای اطلاعاتی دو سوی آتلانتیک پشتیبانی شده است، تاکید کردند: دیدگاه تثبیت‌شده جامعه اطلاعاتی ایالات متحده هم حاکی از آن است که این پاندمی منشاء طبیعی داشته است.

اما پامپئو قصد دارد تا به ارتباطات نزدیک میان این انستیتو و ارتش آزادی‌بخش خلق چین اشاره کند. او خاطرنشان می‌کند که بالاترین بخش امنیتی آن همیشه دارای هدف "استفاده دوگانه" نظامی و غیرنظامی بوده است. همچنین انتظار می‌رود که او سازمان بهداشت جهانی را متهم کند که با امتناع از تحقیق در مورد نقش احتمالی این آزمایشگاه، به "لاپوشانی" چین کمک کرده است.

تیتر یک
  • روند بازار عمده فروشی ارز

    عرضه یورو متشکل نسبت به روز پنج‌شنبه بیش از ۱۱ برابر رشد کرد، با این وجود عرضه یورو زیر متوسط ۶۱ روز کاری گذشته قرار دا…

از دست ندهید
بلیط هواپیما