دستور بایدن برای حذف سردیس چرچیل از کاخ سفید

کدخبر: 388113
اقتصاد نیوز : مقامات دولت بایدن از حذف سردیس چرچیل از اتاق بیضی کاخ سفید استقبال کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دولت جدید آمریکا در راستای اجرای برخی تغییرات از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای حذف سردیس وینستون چرچیل، نخست وزیر پیشین انگلیس از داخل اتاق بیضی [دفتر مخصوص رئیس جمهور آمریکا]استقبال کرد.

بایدن در اقدامی سریع که ساعاتی پس از مراسم تحلیفش انجام داد، سردیس چرچیل را از دفترش برداشت و سردیس سزار چاوز، رهبر کارگران و فعال حقوق مدنی اهل آمریکا را جایگزین کرد. او با این اقدام سعی داشت حین امضای دستورات اجرایی جدید، خبرنگاران شاهد این تغییر باشند.

سفارت آمریکا در لندن در پی این ماجرا ویدئویی از سردیس چرچیل در کاخ سفید منتشر کرد و تاکید کرد رابطه ویژه بین دو کشور بر اساس ارزش‌ها و اعتماد است.

در سال ۲۰۰۱ جرج دابلیو بوش مجسمه جیکوب اپستین از جنگاوران انگلیسی را از تونی بلر قرض گرفت و آن را تا سال ۲۰۰۹ در دفتر بیضی گذاشت. اما با روی کار آمدن باراک اوباما، این مجسمه جای خود را به نیم تنه مارتین لوتر کینگ از فعالان مدنی آمریکا داد که منتقدان آن را لغو اتحاد آمریکا و انگلیس تلقی کردند.

برخی از مقامات انگلیسی از جمله بوریس جانسون، شهردار آن زمان لندن این حرکت را تقبیح کرد.

در همین حال، برخی مقامات انگلیسی از جمله نایجل فراژ، رهبر حزب برگزیت انگلیس این اقدام دولت بایدن را سیلی بر صورت انگلیس و روابط دو کشور توصیف کرد.

کاخ سفید تاکنون هیچ اظهار نظری در این زمینه نکرده است، اما طرف انگلیسی مشتاقانه خواستار نادیده گرفته شدن این جنجال است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما