فروش شماره تلفن کاربران فیس بوک توسط یک بات تلگرام

کدخبر: 389017
اقتصاد نیوز : دیتابیس شماره تلفنهای متعلق به ۵۳۳ میلیون کاربر فیس بوک از سوی یک بات تلگرام برای فروش عرضه شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این برنامه پیام رسان امن مورد سوءاستفاده قرار گرفته تا افرادی امکان پیدا کنند بدون رضایت کاربران و حتی بدون تعامل با آنها، اطلاعات مهم آنها را به دست بیاورند.

اطلاعات فیس بوک که توسط یک بات تلگرام عرضه شده، مربوط به یک رخنه امنیتی سال ۲۰۱۹ است که از آن زمان ترمیم شده است. اگر فردی آی دی فیس بوک یک نفر را بداند، می تواند از این بات برای به دست آوردن شماره تلفنش استفاده کند و همین طور برعکس، اگر فردی شماره تلفن یک نفر را داشته باشد می تواند با استفاده از این بات، آی دی فیس بوک وی را پیدا کند.

البته این بات تلگرام اطلاعات شخصی مهم کاربران را به رایگان عرضه نمی کند. اطلاعات تک ۲۰ دلار قیمت دارد اما اطلاعات انبوه با تخفیف عرضه شده و برای ۱۰ هزار مورد ۵۰۰۰ دلار فروخته می شود.

گزارشهای مربوط به این بات تلگرام چند هفته پیش برای نخستین بار منتشر شد و اتفاق خجالت آوری برای فیس بوک است که معمولا از کاربران شماره تلفن درخواست می کند تا احراز هویت دو مرحله ای را فعال کند. رخنه اطلاعاتی سال ۲۰۱۹، این قابلیت امنیتی را به وسیله ای برای انجام حملات هک تبدیل می کند.

هنوز معلوم نیست چه کسی عامل این بات تلگرام است اما تلگرام باید فورا برای از بین بردن این بات دست بکار شود. هر چه این بات فرصت بیشتری برای فروش اطلاعات شخصی داشته باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که کاربران فیس بوک هدف حملات فیشینگ و فعالیتهای کلاهبرداری دیگر قرار بگیرند.

بر اساس گزارش تک رادار، اگرچه غیرفعال کردن این بات تلگرام، اطلاعات به سرقت رفته در رخنه امنیتی سال ۲۰۱۹ فیس بوک را حذف نمی کند اما حداقل راه دسترسی به آن را می بندد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما