درخواست آلمان برای پایان شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری

کدخبر: 389041
اقتصاد نیوز : وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه خواستار پایان برنامه های رژیم صهیونیستی برای شهرک سازی در کرانه باختری شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا از روزنامه تایمز اسرائیل، هایکو ماس طی سخنانی در کنفرانس موسسه مطالعات امنیت ملی با توجه به برنامه رژیم صهیونیستی برای ساخت وساز در کرانه باختری گفت که خشونت، راه حل دو دولت را مختومه خواهد کرد همانگونه که هر خانه جدید در کرانه باختری هم اینگونه خواهد بود.

ماس در ادامه خواستار توقف برنامه های ساخت و ساز در محله گیوات هماتوس در همسایگی قدس شرقی شد.

رژیم صیونیستی ساخت و ساز تقریبا ۸۰۰ واحد مسکونی در کرانه باختری را سه روز قبل از مراسم تحلیف بایدن رییس جمهوری آمریکا به تصویب رساند. این اقدام توسط کشورهای اروپایی و سازمان ملل محکوم شد.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین در مورد ایران و برنامه هسته ای (برجام) این کشور مدعی شد که برنامه موشکی و فعالیتهای تهاجمی ایران در سراسر خاورمیانه باید مورد توجه قرار گیرد.

ماس افزود: بهترین ابزار برای انجام این کار حفظ برجام است. اگرچه ممکن است خیلی کامل نباشد، اما شفافیت بیشتری نسبت به گذشته به ما داده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه و غیرقانونی کشورش را از برجام خارج کرد و تحریم‌های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.

کشورهای اروپایی طرف برجام که تلاششان برای متقاعد کردن ترامپ برای باقی ماندن در برجام شکست خورده بود، ابتدا قانون مسدودساز اتحادیه اروپا را برای جلوگیری از خروج شرکت‌های اروپایی از ایران فعال کردند که کارآیی چندانی نداشت.

آن‌ها سپس اقدام به تأسیس سازوکاری برای انجام تبادلات مالی میان ایران و شرکت‌های اروپایی بدون نیاز به نظام مالی آمریکا ایجاد کردند که در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ با تأسیس شرکت «اینستکس» عملی شد، اما چندان با استقبال شرکت های تجاری مواجه نشده است.

تهران نیز تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان، حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی شصت روزه آغاز کرد.

بر این اساس، ایران ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸، با صدور بیانیه‌ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

ایران بارها اعلام کرده که اگر سایر طرف‌های باقی‌مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا کنند، گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

«جو بایدن» پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داده بود که در صورت شکست ترامپ به برجام باز خواهد گشت.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما