این افراد نیاز جدی به ویتامین A دارند

کدخبر: 389685
اقتصادنیوز : اولین ویتامین شناخته شده در دنیا ویتامین آ است که در بسیاری از میوه ها و غذاها یافت می شود اما قبل از مصرف این ویتامین به فواید و مضرات آن توجه کنید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نمناک ، همه ما به بدن ، ذهن و روح سالم نیاز داریم در نتیجه باید سبک زندگی منظمی را ایجاد کرد. می توانید با انجام تمرینات ورزشی، مراقبت از پوست و مو و رژیم غذایی مناسب به این دست یابید هم چنین مراقبت چشم یکی از مهم ترین کارها است که می توانیم به راحتی آن را با رژیم غذایی مناسب و کمتر در معرض تلویزیون و کامپیوتر بودن انجام داد.

ویتامین آ در غذاهای حیوانی و گیاهی یافت می شود و به دو شکل مختلف از قبل ساخته شده و پروویتامین آ است . بتاکاروتوئن به عنوان شکل فعال ویتامین آ شناخته می شود و در محصولات حیوانی از جمله گوشت، مرغ، ماهی و لبنیات وجود دارد و حاوی ترکیباتی مثل رتینول و رتینوئیک اسید است.

عوارض جدی کمبود ویتامین آ در بدن

کمبود ویتامین A  در بدن می تواند ناشی از رژیم غذایی یا دلایلی که مانع جذب، ذخیره یا انتقال آن می شوند باشد. قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی سمی نیز موجب از بین رفتن این ویتامین در کبد است.کمبود ویتامین آ در بدنمی تواند منجر موارد زیر شود:

  • شب کوری

  • خطر ابتلا به عفونت ها، به ویژه در گلو، سینه و شکم

  • هایپرکراتوز فولیکولار که منجر به پوست خشک می شود

  • مشکلات باروری

  • تاخیر رشد در کودکان

  • آبسه گوش

  • بی خوابی

  • کوفتگی

  • کاهش وزن

بی خوابی

فواید مصرف ویتامین آ

آکنه

هویج، زردآلو  و سیب  را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا آکنه های پوست را رفع کنید. ویتامین آ به کاهش مشکلات آکنه کمک می کند، به خصوص در میان افرادی که بطور متوسط تا مشکلات جدی آکنه را دارند، چرا که تولید چربی اضافی پوست را کاهش می دهد. استفاده از ویتامین آ برای آکنه  بسیار موثر است.

چین و چروک

ویتامین آ شامل مقادیر زیادی از بتا - کاروتوئن و رتینول، یک آنتی اکسیدان قوی است که به مبارزه با رادیکال های آزاد در پوست مشهور است. بنابراین جذب منظم ویتامین آ خطوط ظریف، لکه های تیره و تجمع رنگ دانه ها را کاهش می دهد.

پوست سالم سر

ویتامین آ به تولید مقدار صحیح چربی در پوست سر کمک می کند که از خشک شدن پوست سر و مو جلوگیری می کند. این آنتی اکسیدان ها در ویتامین آ، ترشح روغن را تنظیم می کنند و در نتیجه منجر به پوست سر سالم می شوند.

چربی پوست سر


 استخوان های سالم

برای داشتن استخوان های سالم، ویتامین آ را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید چون بدن ما آن را به اسید رتینوئیک تبدیل می کند که توسط استخوان های ما جذب می شود.

سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن ما را قوی و سالم نگه می دارد. ویتامین آ پوست و غشا مخاطی را سالم و آن برای توسعه و نگهداری سلول های اپیتلیال اعضای بدن مهم است.

سلول های تومور

مطالعه نشان داده که ویتامین آ به عنوان بازدارنده برای تولید سلول های سرطانی در بدن عمل می کند.

سیستم غدد درون ریز

نقش مهمی در عملکرد درست کلیه، کبد و سیستم غدد درون ریز ایفا می کند.

جلوگیری از سرطان

مهم ترین فایده ویتامین آ این است که به جلوگیری از سرطان کمک می کند. جذب منظم ویتامین آ در رژیم غذایی شما مانع از تولید DNA در سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

جلوگیری از سرطان

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما