طالبان درباره شکست توافق با آمریکا هشدار داد

کدخبر: 389914
اقتصاد نیوز : سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان یکشنبه شب در گفت‌ و گو با شبکه الجزیره قطر گفت که نقض توافق میان این گروه و آمریکا به نفع هیچ طرفی نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «محمد نعیم وردک» گفت: ما انتظار نداریم که طرف دیگر توافق انجام شده در زمینه عقب نشینی نظامیان خارجی از افغانستان را نقض کند.

وی افزود: باقی ماندن نظامیان خارجی بیش از زمان از پیش تعیین شده، برخلاف توافقات انجام شده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اضافه کرد: ما خواهان اجرای توافق های دوجانبه به طور کامل هستیم و در صورت اجرای این توافقات همه مشکلات حل خواهد شد.

پیش تر نیز "شیر محمد عباس استانکزی" سخنگوی گروه طالبان اعلام کرده بود که خواهان خروج همه نیروهای خارجی تا اواخر ماه آوریل سال ۲۰۲۱ (اول تا دهم اردیبهشت سال ۱۴۰۰) از افغانستان هستیم.

این درحالی است که وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) تحت ریاست دولت جدید جو بایدن اعلام کرده، به دلیل امتناع طالبان از تحقق شرایط توافق شده در توافقنامه صلح ، ایالات متحده ممکن است نتواند حضور نیروهای خود را در افغانستان کاهش دهد.

ایالات متحده در ماه فوریه (بهمن) گذشته با طالبان توافق نامه‌ای را امضاء کرد که براساس آن شمار نیروهای آمریکا از ۱۳ هزار نفر به کمتر از دو هزار و ۵۰۰ نفر کاهش یافته است.

همچنین طبق توافق انجام شده با طالبان، تمام نیروهای خارجی باید افغانستان را تا ما مه (خرداد) ۲۰۲۱ میلادی ترک کنند.

به دنبال تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا برای خروج نیروهای نظامی در افغانستان، "ینس استولتنبرگ" دبیرکل ناتو هشدار داد که ترک زودهنگام افغانستان می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای را برای بزرگترین سازمان نظامی جهان (ناتو) به همراه داشته باشد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما