با این روش ها احساسات منفی را به زانو دربیاورید!

کدخبر: 390371
اقتصاد نیوز : عصبانیت، ترس، ناامیدی احساس‌های منفی هستند که هر کدام به نوعی روی زندگی افراد تاثیر می‌گذارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خشم، خستگی، ترس و دیگر احساسات منفی همگی بخشی از تجربه‌های انسانی هستند و همه آن‌ها می‌توانند منجر به استرس شوند و اغلب به عنوان احساساتی شناخته می‌شوند که باید از آن‌ها اجتناب شود و آن‌ها را نادیده گرفت و یا به طرق دیگر از آن‌ها صرف نظر کرد. امّا در واقع، می‌توانند برای ما سالم باشند که یک روش بهتر, مدیریت احساسات منفی بدون انکار آن‌ها است و دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد.

مدیریت احساسات منفی

ایده مدیریت احساسات منفی، یک کار پیچیده است و این به معنای اجتناب از این احساسات نیست و درواقع، مقابله کردن با اجتناب نوعی کنار آمدن با احساسات منفی است که سعی در انجام این کار را دارد و اغلب می‌تواند نتیجه معکوس دهد.

مدیریت احساسات منفی به این معنی هم نیست که بگذارید این احساسات منفی زندگی و روابط و سطح استرس شما را ویران کنند. به عنوان مثال؛ عصبانیت کنترل نشده می‌تواند ما را مجبور به ازبین بردن روابط کند.

مدیریت احساسات منفی بیشتر به معنای پذیرفتن این واقعیت است که ما آن‌ها را احساس می‌کنیم و همچنین به منظور تعیین این موضوع است که چرا چنین احساسی داریم و به خود اجازه می‌دهیم پیام‌هایی را که آن‌ها برای ما می‌فرستند، قبل از ارسال آن‌ها دریافت کنیم.

این گفته ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، امّا احساسات ما قطعا طوری طراحی شده اند تا چیزی را به ما بگویند و اگر ما گوش دهیم، این پیام‌ها می‌توانند بسیار ارزشمند باشند.

مدیریت احساسات منفی همچنین به این معناست که به آن‌ها اجازه ندهیم بر ما غلبه کنند و ما می‌توانیم آن‌ها را بدون این که انکار کنیم، تحت کنترل درآوریم و آن‌ها را حس کنیم.

هنگامی که باصطلاح درمود احساسات منفی صحبت می‌کنیم مهم است به یاد داشته باشیم که آن گونه که اسمشان القا می‌کند بد نیستند.

احساس‌های ما لزوما خوب یا بد نیستند و تنها حالت‌ها و سیگنال‌هایی هستند که به ما اجازه می‌دهند تا به اتفاقاتی که باعث به وجود آمدن آن‌ها می‌شوند، بیشتر توجه کنیم و این تجربه‌ها می‌توانند به ما این انگیزه را بدهند که کم و بیش تجربه خاصی را برای خود به وجود آوریم.

برخلاف برخی از احساسات، احساسات منفی همیشه تجربه خوشایندی نیستند، امّا مانند اغلب حس ها، آن‌ها به یک دلیل وجود دارند و درواقع، احساسات بسیار مفیدی هستند.

عصبانیت، ترس، ناامیدی و اضطراب حالت‌های عاطفی هستند که بسیاری از افراد به طور منظم تجربه می‌کنند، امّا سعی می‌کنند که از آن‌ها اجتناب کنند و این قابل درک است چرا که آن‌ها برای ناراحتی ما ساخته شده اند.

احساسات منفی می‌توانند استرس ایجاد کنند

این حالت‌های عاطفی منفی می‌توانند استرس اضافی را در بدن و ذهن شما ایجاد کنند و اگر استرس، مزمن یا طاقت فرسا شود ناراحت کننده است، امّا همچنین می‌توانند منجر به مشکلاتی برای سلامتی شوند.

هیچ کس دوست ندارد احساس ناراحتی کند، بنابراین، طبیعی است که بخواهید از این احساسات فرار کنید. با این حال، حس‌های منفی وجود دارند که گاهی اوقات، مردم احساس می‌کنند  این احساسات برای همیشه ماندگار می‌شوند یا این که خود این احساس‌ها مشکل اصلی هستند.

احساسات منفی باعث به وجود آمدن آگاهی می‌شوند

اغلب اوقات، احساسات منفی می‌توانند مفید باشند، چون می‌توانند پیام‌هایی را هم به ما ارسال کنند. برای مثال؛ عصبانیت و اضطراب نشان می‌دهد که چیزی باید تغییر کند و شاید سلامتی ما موردتهدید واقع شده است.

ترس یک نشانه است تا سطح ایمنی خود را افزایش دهید و کینه به ما انگیزه می‌دهد تا مسئله‌ای را در یک رابطه تغییر دهیم و اساسا، احساسات منفی وجود دارند تا به ما هشدار دهند که چیزی باید تغییر کند و به ما این انگیزه را می‌دهند که آن تغییر را ایجاد کنیم.

حتی احساسات مثبت نیز دارای نکات منفی هستند

روانشناسان مثبت اندیش همچنین بر این عقیده هستند که اگرچه مزایای بسیاری برای حالات احساسی مثبت مانند امید، شادی و سپاس وجود دارد، امّا تاثیرات منفی نیز می‌تواند ناشی از آن‌ها باشد. به عنوان مثال؛ خوش بینی با بسیاری از نتایج مفید برای سلامتی و خوشبختی و همچنین موفقیت شخصی مرتبط است.

خوش بینی کنترل نشده می‌تواند منجر به انتظار‌های غیر واقعی و حتی خطرات خطرناکی شود که باعث ضرر و احساسات منفی ناشی از آن هم می‌شود.

حالت‌های احساسی ناراحت کننده‌تر مانند اضطراب، می‌تواند منجر به ایجاد انگیزه برای به وجود آمدن تغییراتی شود که موفقیت بیشتری را به همراه دارد و از خطر جلوگیری می‌کند و احساسات منفی درست مانند احساسات مثبت برای ایمن نگه داشتن ما و ایجاد انگیزه برای بهبود زندگی طراحی شده اند.

بهترین استراتژی‌ها برای مدیریت احساسات منفی

رشته روانشناسی مثبت " موج دوم " تحقیقاتی را تجربه می‌کند که نه تنها آن چه که باعث خوشبختی، مقاومت و توانایی رشد می‌شود بلکه در جنبه تاریک خوشبختی نیز متمرکز است و ما دریافته ایم اخیرا، درمورد این که احساسات منفی ما چگونه بر ما تاثیر می‌گذارند و چه کاری باید انجام دهیم و این که چگونه می‌توانیم از نظر عاطفی در تمام مراحل سالم بمانیم.

همان طور که احساسات منفی فوایدی دارد, " احساسات مثبت کاذب " نیز ضرر‌هایی دارد که ما خودمان را به خاطر تجربه این حالت‌های طبیعی شرمنده می‌کنیم و سعی می‌کنیم آن‌ها را انکار کنیم یا خود را مجبور کنیم وانمود کنیم احساس مثبت تری نسبت به خودمان داریم.

یک استراتژی بهتر پذیرفتن حالت‌های منفی ماست و در عین حال، مشغول فعالیت‌هایی شوید که می‌تواند این احساسات ناراحت کننده را به روشی اصیل متعادل کند.

چندین استراتژی وجود دارد که به عنوان ابزاری برای پذیرش و پردازش احساسات منفی و همچنین تکنیک‌های نوظهوری که با درنظر گرفتن این تحقیق ایجاد شده اند، مورد بررسی و توصیه قرار گرفته اند و گروه خاصی از رویکرد‌ها در حال کسب محبوبیت در میان درمانگران و مربیان است.

این تکنیک‌ها توسط سری سیمز، روانشناس به وجود آمده اند و عبارتند از:
آموزش دهید و یاد بگیرید. این بدان معنی است که خودآگاهی را بپذیرید و دانش شخصی بدن و ذهن خود و نحوه پاسخگویی آن‌ها به استرس و سایر حالت‌های عاطفی را افزایش دهید چرا که این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که چه زمانی ناراحت هستید و دلیل آن را بفهمید و بهتر بتوانید سیگنال‌هایی  که بدن شما ارسال می‌کند را تفسیر کنید.

تجارب حسی و تجسم یافته را بیان و فعال کنید و این مورد کمی پیچیده‌تر به نظر می‌رسد، امّا به سادگی شامل افزایش گشاده رویی و کنجکاوی درون خود می‌شود تا میزان پذیرش شما از آن چه به وجود می‌آید را افزایش دهد.

شرایط خودتان را قبول کرده و دوست‌های جدیدی پیدا کنید چرا که قبول کردن شرایط به شما کمک می‌کند تا با حس‌های منفی راحت‌تر کنار بیایید.

همه چیز را مجددا ارزیابی و چارچوب بندی کنید و شما می‌توانید از رویکرد‌های اخلاقی - رفتاری برای داشتن دیدی متفاوت به زندگی استفاده کنید.

حمایت اجتماعی می‌تواند شامل تمرین مدیتیشن باشد که می‌تواند احساس ارتباط شما با دیگران و عطوفت با خود شما را هنگام سرمایه گذاری در روابط گسترش دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد داشتن یک نسبت ۳ به ۱ از احساسات مثبت در مقابل احساسات منفی می‌تواند بسیار سودمند باشد و به این معنی است که شما تجربه‌های مثبتی را به زندگی خود اضافه می‌کنید و بر روی خاطرات شاد و موفقیت‌های خوب تمرکز می‌کنید. به عنوان مثال؛ برای افزایش میزان زمانی که شما به طور واقعی احساس خوبی می‌کنید روی موفقیت خود تمرکز و سعی کنید آگاهی ذهن خود را بالا ببرید و بدون قضاوت به برخی از موارد در زندگی نگاه کنید.

تغییر رفتاری و جسمانی یکی از مهم‌ترین مسائل در کنترل احساسات منفی است و بهتر است در این مورد، روی تنفس، راحتی بدن و مراقبت از خود تمرکز کنید و علاوه بر این مسائل، شما باید تلاش کنید تا در زندگی به دنبال هدف اصلی خود باشید و در اهداف خود اصالت داشته باشید.

استراتژی‌های اضافی

راهکار‌های دیگری وجود دارند که به عنوان روش‌هایی برای افزایش حالت‌های احساسی مثبت و تاب آوری شخصی در برابر فشار‌های عصبی و احساسات منفی توصیه می‌شود تا حس‌های منفی طاقت فرسا نشوند.

به دلیل تحقیق درمورد مثبت بودن، می‌دانیم که این حس می‌تواند یک چیز مفید باشد و در این جا چند استراتژی اضافی آورده شده است که می‌تواند برای کنار آمدن با احساسات منفی استفاده شود.

بهترین تمرین ممکن برای خود

این مسئله شامل تصور کردن است و حدس می‌زنید بهترین خود و شکل ظاهری آن را تصور کنید و در این خصوص نشان داده شده است که این تمرین باعث بالا رفتن روحیه و ایجاد احساس خوشبینی می‌شود که هر دو مزایای ماندگاری دارند.

این کار می‌تواند به عنوان یک تمرین ژورنالیستی یا به سادگی یک تکنیک تجسم انجام شود، امّا درواقع، شامل تصور زندگی خود در آینده و به چالش کشیدن خود برای تصور بهترین زندگی ممکن است که می‌توانید داشته باشید و بهترین نسخه ممکن از خودتان را تصور کنید.

تحقیقات نشان داده است افرادی که به مدت دو هفته روزانه پنج دقیقه به این فعالیت مشغول می‌شوند، در مقایسه با افرادی که مدت زمان یکسانی را صرف فکر کردن درمورد فعالیت‌های روز خود می‌کنند، روحیه مثبت و افزایش خوشبینی را تجربه می‌کنند و برای این منظور, به مدت پنج دقیقه از وقت خود در روز را این گونه بگذرانید.

قدردانی

این فعالیت شامل ابراز سپاس از افرادی است که کار‌های خیرخواهانه‌ای برای شما انجام داده‌اند و این موضوعع شامل اقدامات مهربانی جزئی و عمده است.

نامه قدردانی شما می‌تواند نامه‌ای به یک معلم مدرسه ابتدایی باشد که به شما الهام بخشیده است تا بهترین باشید و یا به دیدار همسایه بروید تا به آن‌ها بفهمانید که شما از دانستن حضور در آنجا چقدر قدردان هستید و این می‌تواند هر نامه یا سفر شخصی و مکالمه‌ای باشد که بیان می‌کند چه کاری برای شما انجام داده و  برای شما چه معنایی داشته است و به همین دلیل, شما از او قدردانی می‌کنید.

این ابراز سپاس، مزایای زیادی برای گیرنده‌ها دارد، اما حتی بیشتر از آن که اشخاص سپاسگزاری را بیان ‌کنند افرادی که به این فعالیت می‌پردازند می گویند که پس از چند روز یا حتی هفته‌ها بعد هنوز احساس مثبتی دارند.

یک روز را به آرامش ذهن خود اختصاص دهید

آرامش ذهنی داشتن مانند خوابیدن است. این مسئله شامل ایجاد روزی است که مملو از تجربیات مثبتی است که می‌خواهید در تعطیلات داشته باشید و این در حالی است که استرس را در برنامه منظم خود کاهش می‌دهید.

این کار با همان پیش فرض انجام می‌شود که سایر تمرینات مثبت‌سازی نیز دنبال می‌کنند که افزایش حالت‌های احساسی مثبت می‌تواند احساس خوش‌بینی و انعطاف‌پذیری بیشتری به همراه داشته باشد و علاوه بر این مزیت کاهش فشار‌های روانی برای روز را نیز در بر می‌گیرد.

این می‌تواند یک وقفه خوب از استرس مزمن و فرصتی برای بهبودی عاطفی فراهم کند. برای این کار روزی پر از فعالیت‌هایی را که از آن لذت می‌برید، ایجاد کنید.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما