لاوروف: روابط بین روسیه و اتحادیه اروپا در شرایط دشواری قرار دارد

کدخبر: 390917
اقتصادنیوز :‌"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با "جوسپ بورل" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: مساله اصلی که با آن برخورد می کنیم نبود روابط مناسب بین روسیه و اتحادیه اروپا - دو بازیگر عمده در منطقه اوراسیا - است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، لاوروف روز جمعه در دیدار با بورل در آغاز مذاکرات با بیان اینکه ما به همه سوالات شما پاسخ می دهیم و در این دیدار سعی می کنیم شما را ناامید نکنیم، اظهار داشت: ما آماده ایم که در دیدار امروز در مورد همه مسائل از جمله مسائل منطقه ای گفت وگو کنیم.

وی ادامه داد: اما مساله اصلی که با آن برخورد می کنیم، نبود روابط مناسب بین روسیه و اتحادیه اروپا - دو بازیگر عمده در منطقه اوراسیا - است. این وضعیت ناسالم بوجود آمده سودی برای هیچ کس به همراه ندارد.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: بحث ها و گفت وگوهای متضاد ما درباره مسائل بین المللی یا نگرانی ها و ایرادهای متقابل نمی تواند جایگزین رویکرد منظم و جامع دو طرف و همکاری های روسیه و اتحادیه اروپا شود که قبلا وجود داشت و بروکسل آن را بطور یکجانبه از بین برد.

وی افزود: به همین دلیل زمان آن فرا رسیده است که بطور صادقانه راه های بهبود روابط روسیه و اتحادیه اروپا بررسی شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به نوبه خود در این دیدار با بیان اینکه روابط روسیه و اتحادیه اروپا در شرایط دشوار قرار دارد، اظهار کرد: واقعا در روابط ما تنش هایی وجود دارد که ازجمله بخاطر مساله ناوالنی بوجود آمده است.

بورل گفت: اما از نظر جغرافیایی، انسانی، فرهنگی و اقتصادی ما با یکدیگر ارتباط داریم.

وی خاطرنشان کرد: به رغم دشواری ها و مشکلات موجود، تشدید تنش ها راه برون رفت از این وضعیت نیست و به همین دلیل این دیدار برای بررسی همه موضوعات بین دو طرف اهمیت فراوان دارد. 

در دستور کار دیدار امروز لاوروف و بورل موضوعات دوجانبه و مسائل بین المللی از جمله برنامه هسته ای ایران (برجام) قرار دارد.

دادگاه مسکو شامگاه سه شنبه پس از چند ساعت بحث حکم به تبدیل ۳.۵ سال حبس تعلیقی ناوالنی به حبس در زندان صادر کرد.

ناوالنی یکی از اصلی‌ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان آلمانی در اوایل ماه جاری اعلام کردند: نشانه‌هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

بورل از شب گذشته برای انجام دیدار سه روزه در مسکو بسر می برد و امروز با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار می کند و  دیدار با گروهی از نمایندگان جامعه مدنی روسیه بخش دیگری از برنامه سفر وی اعلام شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش تر گفته بود که برای گفت‌وگو با مقامات روسیه در خصوص اعتراضات اخیر مردم این کشور در پی دستگیری و حبس الکسی ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت، راهی مسکو خواهد شد.

 بورل خاطرنشان کرد که ‌در سفر به مسکو با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برای انتقال پیام صریح اروپا گفت‌وگو خواهد کرد.

او درباره احتمال تحریم روسیه هم گفت که این مساله در جلسه وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل مورد بررسی قرار گرفت اما پیشنهاد روشنی از سوی اعضا ارائه نشد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این حال احتمال تحریم مقامات مسکو را رد نکرد و افزود که اعضا این آمادگی را دارند تا براساس تحولات در این کشور، واکنش مناسبی را نشان دهند.

بورل در پاسخ به سووال خبرنگاری از ایده ملاقات با ناوالنی هم استقبال کرد اما گفت که چنین تقاضایی را در سفر به مسکو مطرح نخواهد کرد.

اعتراضات اخیر در مسکو محور اصلی جلسه امروز وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی در بروکسل بود. پیش از آغاز جلسه، وزیر امور خارجه لیتوانی به خبرنگاران گفته بود، شکل گیری تحولات ضد دولتی، رئیس جمهوری روسیه را بشدت نگران کرده است. «به همین دلیل ولادیمیر پوتین؛  ناوالنی، همسرش و سه هزار و ۵۰۰ نفر را دستگیر کرده است».

روسیه از اتحادیه اروپا و آمریکا خواسته است که از مداخله در امور داخلی این کشور خودداری کنند و حق دخالت در پرونده قضایی ناوالنی که مساله داخلی روسیه را ندارند و ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه به تازگی حضور ۲۰ دیپلمات غربی در جلسه محاکمه ناوالنی را تقبیح کرده بود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما