مجوز استفاده از واکسن روسی در لبنان صادر شد

کدخبر: 390986
اقتصاد نیوز : وزارت بهداشت لبنان روز جمعه مجوز استفاده از واکسن روسی اسپوتنیک V‌را صادر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، کمیته ویژه وزارت بهداشت لبنان بعداز ظهر جمعه مجوز استفاده اضطراری از واکسن روسی «اسپوتنیک V» را صادر کرد.

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد، این تصمیم روز جمعه و با حضور وزیر بهداشت لبنان اتخاذ شده است.

منابع لبنانی خبر دادند که در آینده، کمیته ویژه وزارت بهداشت لبنان درصدد ثبت مجوز استفاده از واکسن چیمی «سینوفارم» است.

واکسن اسپوتنیک ‌پیش از این توسط روسیه، بلاروس، امارات، آرژانتین، بولیوی، صربستان، الجزایر، فلسطین، ونزوئلا، پاراگوئه، ترکمنستان، مجارستان، ایران، جمهوری گینه، تونس و ارمنستان مورد تایید قرار گرفته است.

روسیه در تاریخ 11 آگوست 2020 (21 مرداد 1399) از دستیابی به واکسن مقابله با ویروس کرونا با نام اسپوتنیک خبر داد. اسپوتنیک که نخستین واکسن مقابله با ویروس کرونا است توسط مرکز اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی ملی گامالیا در وزارت بهداشت روسیه فراهم شده است.

واکسن اسپوتنیک دو ماه است که  تزریق آن در کشورهای متعدد در سرتاسر جهان آغاز شده است. 

موسسه گامالیا در دسامبر گذشته اعلام کرد واکسن مذکور دارای ۹۱.۴ درصد اثربخشی در برابر ویروس کرونا است. از جمله کشورهایی که این واکسن به طور گسترده در آنها توزیع شده می‌توان به آرژانتین، بلاروس، امارات و چین اشاره کرد. مجارستان نیز به‌عنوان اولین کشور عضو اتحادیه اروپا،‌ اخیرا برای دریافت این واکسن با روسیه قرار داد امضا کرده و آلمان نیز اعلام کرده بعد از تایید اداره بهداشت اتحادیه اروپا،‌ برای تولید مشترک واکسن اسپوتنیک و استفاده از آن اقدام خواهد کرد. آنگلا مرکل تأکید کرده این کشور در فرایند دریافت مجوز اتحادیه اروپا به روسیه کمک خواهد کرد.

مزیت مهم این واکسن آن است که نیازی به نگهداری در دمای پایین ندارد و تنها باید آن را در یخچال‌های عادی نگهداری کرد.

 در هفتم شهریور ماه آزمایش مرحله سوم این واکسن بر روی تعداد گسترده‌ای از داوطلبان در روسیه آغاز شد. در هفدهم اکتبر آزمایش این واکسن بر روی داوطلبان در هند نیز آغاز شد. در ۱۱ نوامبر مقامات روس از شواهدی خبر دادند که نشان می‌داد واکسن یادشده مؤثر است، زیرا از میان تعداد زیاد داوطلبان تزریق واکسن اسپوتنیک وی تنها ۲۰ نفر به کرونا مبتلا شده بودند و بر این اساس کارایی واکسن یادشده ۹۲ درصد اعلام شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما