کدخبر: ۲۲۸۳۳۴ لینک کوتاه

حضور مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در همایش سرمایه گذاری مناطق ویژه اقتصادی هند

گروه بنگاه ها- دوازدهمین همایش بین المللی سرمایه گذاری مناطق ویژه اقتصادی -۲۰۱۸ هند دیروز به صورت رسمی شروع به کار کرد.

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان به عنوان یکی از سخنرانان در این همایش گفت: چابهار نقطه اتصال بازارهای مهم دنیا از شرق اروپا تا آسیای شرقی است؛ هزینه و زمان حمل کالا از بنادر هند به روسیه از طریق چابهار در مقایسه با مسیر های متعارف به حدود یک سوم کاهش می یابد.

عبدالرحیم کردی در خصوص توافق نامه چابهار بیان کرد: تحقق اراده سه کشور ایران، افغانستان و هند در توافق نامه چابهار در کنار تسهیل قوانین و مقررات از طریق دولتها نیازمند حضور اجرایی بخش خصوصی هر سه کشور است و برای عملیاتی شدن این توافقنامه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید پیش قدم شوند. از حضور تمامی صادرکنندگان مناطق ویژه اقتصادی هند در چابهار استقبال میکنیم.

وی افزود:امکانات استقرار صنایع و همین طور خدمات توزیع در بازارهای منطقه ای و زیرساختهای ضروری این امور در چابهار فراهم است وفعال شدن کریدور جنوب به شمال از طریق چابهار دسترسی به بازارهای آسیای میانه و مرکزی را وارد فصل جدیدی میکند و هند میتواند از این فرصت بهره حداکثری را ببرد.

photo_2018-07-25_15-52-32

وی بیان داشت: روند تکمیل زیرساختها و استقرار صنایع چابهار در سالهای اخیر رشد شتابانی را تجربه میکند و تمام ظرفیت های اقتصادی و قانونی فعالیت در چابهار، مهیای حضور صنایع داری مزیت رقابتی هند، در بازارهای منطقه ای است.

چابهار نسبت به سایر نقاط ساحلی ایران، مزیت‌های خاص خود را دارد؛ آب های عمیق در خلیج چابهار، شرایط پهلوگیری کشتی های بزرگ و ایجاد تاسیسات بندری را فراهم می کند. این بندر، مهم‌ترین بندر تجاری خارج از حوضچه خلیج فارس است و از نظر سیاسی و راهبردی در مواقع جنگ و بحران‌های منطقه‌ای می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای ایفا کند. قرار گرفتن چابهار در یک خلیج، موقعیت بندری ایده‌آلی برای توسعه فیزیکی در آینده به آن می‌بخشد که بسیاری از بنادر دنیا، از آن محرومند.