کدخبر: ۳۱۱۶۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده در مراقبت از پوست

براساس مقاله "کرم مرطوب ‌کننده‌ چه اهمیتی در مراقبت از پوست دارد؟" که در سایت مالین منتشر شده، مهم‌ترین ویژگی مرطوب کننده ، اهمیت و محافظت از پوست در برابر خشکی بیان شده است.

براساس مقاله "کرم مرطوب ‌کننده‌ چه اهمیتی در مراقبت از پوست دارد؟" که در سایت مالین منتشر شده، مهم‌ترین ویژگی مرطوب کننده ، اهمیت و محافظت از پوست در برابر خشکی بیان شده است.

استفاده روزانه از مرطوب‌کننده برای پوست سالم بسیار حیاتی است اما برخی همچنان استفاده از آن را در راستای تمایل به زیبایی می‌دانند. در حالی‌که هر روش مراقبت از پوست در صورت بی‌توجهی به روال رطوبت‌رسانی کامل نخواهد بود

مرطوب نگه داشتن پوست یکی از مهم‌ترین نکات در مراقبت‌های پوستی است. در واقع، مرطوب کردن پوست‌تان از آن در مقابل خشک شدن و خارش محافظت می‌کند.

پوست شما ممکن است از طریق تبخیر، بسته به پوست‌تان و عوامل محیطی مانند دما و مقدار رطوبت هوا، به سرعت رطوبت خود را از دست بدهد و کم‌آب و آسیب‌پذیر شود. استفاده درست از کرم مرطوب ‌کننده‌ می‌تواند پوست را سالم و انعطاف‌پذیر نگه دارد.

پوست خشک چیست و چه چیزهایی باعث خشکی پوست می‌شود؟

خشکی پوست یک مشکل متداول است که به دلیل عملکرد سدی ضعیف پوست به وجود می‌آید. در بیماری اگزما نیز شرایط به همین صورت است. با وجود این، حتی آنهایی که پوست عادی یا چرب دارند، اگر در معرض آب و هوای بد و کم‌ رطوبت قرار گیرند، رطوبت پوست‌شان به سرعت خشک می‌شود.

هر روز به اندازه‌ی لازم از کرم مرطوب کننده‌ی مناسب پوست خود استفاده کنید

از آنجا که در طول زمستان دما و رطوبت هوا کاهش پیدا می‌کنند مشکل خشکی پوست تشدید می‌شود. سامانه‌های گرمایش خانگی نیز هوا را خشک می‌کند و سبب افزایش سرعت خشک شدن پوست می‌شود.

از سوی دیگر، محرک‌هایی چون صابون‌های نامناسب ، شوینده‌ها یا بعضی مواد شیمیایی خاص که باعث بر هم زدنPH  پوست می‌شود و  همچنین عدم استفاده از کرم مرطوب کننده پوست، نقش مهمی در افزایش خشکی پوست دارند.

عوامل مربوط به سبک زندگی مانند استعمال دخانیات، مصرف الکل و کمبود مصرف آب هم می‌تواند باعث خشکی پوست شود. البته به خاطر داشته باشید که معمولا با افزایش سن‌تان پوست شما خشک‌تر می‌شود.

ویژگی‌ها و نشانه‌های ظاهری پوست خشک 

پوست خشک، زبر و پوسته‌پوسته ‌است و این باعث می‌شود وقتی پوست شما رطوبت کافی خود را از دست دهد، دچار پوسته‌ریزی شود. چنین پوستی اغلب سفت و آسیب‌دیده است. با این اوصاف، اگر دچار خشکی شدید شوید، ممکن است پوست شما ترک بردارد و این امر باعث بروز عفونت‌های پوستی شود.

خشکی پوست اغلب باعث خارش می‌شود که بسیار عذاب‌آور است. همچنین وقتی قسمتی از بدن‌تان می‌خارد شما تحریک می‌شوید تا آن را بخارانید که این موضوع باعث آسیب به پوست‌تان می‌شود و خارش بیشتر به سرعت منجر به ایجاد یک حلقه آسیب‌زا به نام سیکل خارش خاراندن می‌شود.

اگر پوستی خشک و دِهیدراته داشته باشید، استفاده نکردن از مرطوب کننده فقط شرایط را وخیم تر می کند. اینکه تا چه حد پوست شما بدتر شود، به مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی دیگر بستگی دارد.

حقایقی درباره پوست خشک

در کنار مسائلی که گفته شد، همواره این نکات را درباره خشکی پوست به یاد داشته باشید:

 • پوست خشک بسیار شایع است.
 • پوست خشک می‌تواند یک زمینه و نشانه برای شرایطی چون اگزما باشد یا از طریق عوامل محیطی چون دما و رطوبت هوا به وجود آید.
 • محرکات و مواد حساسیت‌زا به خشک شدن پوست یا بدتر شدن آن منجر می‌شوند.
 • عوامل مربوط به سبک زندگی مانند در معرض خورشید بودن، مصرف الکل و استعمال دخانیات بر آب موجود در پوست اثرمی‌گذارد.
 • پوست دچار خشکی خفیف، زبر و پوسته‌پوسته می‌شود که ممکن است باعث خارش نیز شود.
 • هر چه پوست آب بیشتری از دست دهد، بیشتر خشک و پوسته‌پوسته می‌شود.
 • خشکی شدید می‌تواند به ترک و شکاف‌های دردناک منجر شود و خطر ابتلا به عفونت‌ها را افزایش دهد.
 • خارش یک مشکل بالقوه در تمام مراحل است که باعث می‌شود شما پوست خود را بخارانید و در نتیجه آسیب بیشتری به پوست خود بزنید.

بهتر است کرم مرطوب کننده فاقد اسانس و عطر های غیر طبیعی باشد

در خرید کرم مرطوب ‌کننده به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟

در ابتدا، باید بدانید که اگر از مرطوب کننده‌ها به طور منظم استفاده کنید، بهترین نتیجه را می‌دهند. بنابراین محصولی که انتخاب می‌کنید باید برای استفاده منظم شما مناسب و راحت باشد.

نوع پوست‌تان را در انتخاب مرطوب‌کننده در نظر بگیرید:

 • اگر پوست بسیار خشکی دارید، به یک مرطوب‌کننده قوی با غلظت زیاد نیاز خواهید داشت.
 • اگر پوست چربی دارید، یک مرطوب‌کننده سبک کافی خواهد بود.
 • اگر مشکل جوش دارید، محصولاتی که عبارت غیرکومدون‌زا یا غیرمولد جوش روی آنها درج شده به شما کمک خواهد کرد.
 • اگر پوست حساسی دارید باید از محصولات بدون بو یا غیرحساسیت‌زا استفاده کنید؛ زیرا آنها کمتر پوست شما را تحریک می‌کنند.

منبع: http://malin.ir/ , https://lafarrerr.com/

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند