کدخبر: ۱۵۵۱۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سه خبر کاهشی قیمت دلار را به کانال ۳۸۰۰ بازگرداند

انتظار تزریق ارز به بازار

سه عامل کاهشی دیروز سرنوشت بازار ارز را تحت تاثیر خود قرار دادند تا قیمت دلار ضمن پایین آمدن از کانال ۳۹۰۰ تومان در آخرین ساعت باز بودن بازار ارز ، مهیای کاهش بیشتر قیمت ها نیز بشود. آرامش قیمت دلار ، قیمت سکه طلا را نیز آرام کرده و این فلز گرانبها تنها ۲ هزار تومان نوسان قیمت داشت.

انتشار خبر جلسه بانک مرکزی با مدیران صنایع پتروشیمی، کاهش تغییرات نرخ حواله درهم و پایین آمدن ارزش دلار در سلیمانیه عراق از عواملی بودند که آرامش نرخ ارز در روز سه‌شنبه را رقم زدند.

این جلسه که قرار بود هفته گذشته برگزار شود، در نهایت ظهر دوشنبه این هفته انجام گرفت و خبرهایی که از این جلسه انتشار یافت، قیمت‌های بازار را تحت‌تاثیر قرار داد. ولی‌الله سیف روز دوشنبه در جلسه با مدیران صنایع پتروشیمی با اشاره به تحولات اخیر بازار ارز گفت: «واحدهای فعال پتروشیمی در بازار لازم است با عملکرد صحیح توام با انضباط نیاز نقدینگی خود در پایان سال را بدون ایجاد نوسان در بازار ارز تامین کنند.»

این اظهارات موجب شد که فضای بازار ارز در ابتدای روز سه‌شنبه چندان افزایشی نباشد. در چنین شرایطی، افرادی که قصد خرید ارز و نوسانگیری داشتند، با انتشار این خبر کمی عقب نشستند؛ چراکه انتظارات برای کاهش احتمالی قیمت‌ها تحت‌تاثیر افزایش عرضه ارز بالا رفت. دیگر کمتر کسی در بازار وجود داشت که انتظار داشته باشد، قیمت دلار از مرز 4 هزار تومان عبور کند، در چنین شرایطی، تعدادی از معامله‌گران تنها سعی داشتند کانال 3 هزار و 900 تومان را حفظ کنند، البته در نهایت در این امر موفق نشدند. روز سه‌شنبه، دلار معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 900 تومان آغاز کرد، با این حال در ادامه روز در مسیر کاهشی قرار گرفت و پس از چند رفت و برگشت، در نهایت در کانال 3 هزار و 800 تومان و با قیمت 3 هزار و 895 تومان به کار خود پایان داد. روز سه‌شنبه تنها اعلام خبر جلسه بانک مرکزی با پتروشیمی‌ها نبود که زمینه افت قیمت را فراهم کرد، بلکه افزایش عرضه ارز نیز در افت قیمت‌ها اثر داشت. به گفته فعالان، روز سه‌شنبه نرخ حواله درهم یکی از کم‌نوسان‌ترین روزهای خود در آذرماه را پشت‌سر گذاشت.

روز سه‌شنبه نرخ حواله درهم به‌صورت لحظه‌ای جا به جا نمی‌شد و آرامش در یک روز نسبتا پرمعامله در بازار وجود داشت. روز سه‌شنبه، نرخ حواله درهم در نهایت به هزار و 73 تومان رسید، حال آنکه با قیمت هزار و 75 تومان کار خود را آغاز کرده بود. به گفته یکی از بازیگران بازار، روز کم‌نوسان درهم در حالی رقم خورد که تقاضای نسبتا زیادی در بازار وجود داشت. به گفته این دسته، شماری از معامله‌گران سعی کردند با ورود به بازار خبر انتشار یافته از جلسه بانک مرکزی و شرکت‌های پتروشیمی را مورد آزمون قرار دهند. در این مسیر، بازارساز ارزی با عرضه مناسب به تقاضای بازار پاسخ داد تا حرکت این دسته از بازیگران برای ایجاد نوسانات افزایشی موثر واقع نشود.