کدخبر: ۱۵۶۴۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آیا افزایش تقاضا می تواند اثر نرخ بهره آمریکا را خنثی کند؟

قوی ترین دشمن افزایش قیمت طلا

طلا همچنان روی مدار کاهش قیمت به سر می برد. بزرگترین دشمن طلا یعنی دلار قوی هنوز یک تهدید جدی برای قیمت اونس طلا است و توانسته قیمت اونس را در سطح ۱۱۲۸ تا ۱۱۳۴ دلار حفظ کند. با این حال برخی تحلیل ها حکایت از آن دارد که دلار قدرت فعلی خود را در سال آینده از دست داده و همین به رشد قیمت طلا کمک می کند.

به گزارش اقتصادنیوز ، بزرگ‌ترین دشمن طلا، دلار قوی است و دلار این روزها بر قله 14 ساله ایستاده است. در این شرایط پرسش میلیون دلاری این است که آیا عامل دیگری توجه معامله گران فلز زرد را جلب خواهد کرد که بتواند سرکوب دلاری را خنثی کند؟

چشم‌انداز انقباض پولی در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، دلار را نیرومند نگه خواهد داشت، پس تکلیف طلای 2017 را میزان افت احتمالی دلار از اوج، وضعیت بازارهای سهام، میزان رشد احتمالی بهای نفت خام، واگرایی بانک‌های مرکزی عمده و البته تقاضای فیزیکی آسیا مشخص خواهد کرد. تقریبا تمام این موارد به نحوه سیاست‌گذاری دولت جدید آمریکا وابسته‌اند. هیچ‌کس گمان نمی‌کرد پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سقوط بهای طلا منجر شود، اما جهش بازارهای سهام و شاخص دلار پس از اعلام نتایج انتخابات جنجالی 2016 نشان داد که معامله‌گران فعلا بر برنامه‌های بلندپروازانه او تمرکز کرده‌اند. به این ترتیب، ‏سرنوشت طلا در سال آینده میلادی در دست میلیاردر نیویورکی است. اینکه سیاست‌های اقتصادی و سیاسی او هنوز مبهم است، نماد دشوار بودن پیش‌بینی هاست. شگفتی آور نیست که موسسه‌های بین‌المللی هم بر سر میانگین قیمت اونس در سال 2017 اختلافی 200 دلاری دارند.

بانک سی آی بی سی در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد که روند صعودی ارزش دلار آمریکا سال 2017 میلادی به پایان خواهد رسید و این مساله می تواند عامل مثبتی برای قیمت طلا باشد.

بر اساس این گزارش تحلیلگران بانک کانادایی تاکید کردند که روند صعودی ارزش دلار در شش ماه دوم 2017 میلادی متوقف می شود. به نظر می رسد سیاست های مالی و اقتصادی ترامپ متعادل تر از چیزی خواهد بود که بسیاری از تحلیلگران تصور می کنند.

بانک بی ان پی پاریباس فرانسه نیز در تازه ترین تحلیل خود اعلام کرد که ارزش دلار آمریکا در کوتاه مدت به روند صعودی ادامه می دهد چرا که در شرایط کنونی یورو و ین ژاپن همچنان به روند نزولی ادامه می دهند.

بانک مرکزی ژاپن در تازه ترین نشست خود اعلام کرده است که سیاست های پولی را تغییر نخواهد داد. بانک بی ان پی افزود: فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده سیاست افزایش نرخ بهره را ادامه خواهد داد مگر اینکه بازار سهام آمریکا دچار تغییر و تحولات زیادی شود و شاخص سهام با افت شدیدی روبرو شود.

موسسه مالی ام کی اس سوییس نیز اعلام کرد: نوسانات ارزش دلار و روند ورود و خروج طلا در صندوق های بزرگ سرمایه گذاری، تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا در ماه های آینده خواهد داشت. کامرز بانک آلمان نیز در گزارشی اعلام کرد که وضعیت تقاضای طلا از سوی بانکهای مرکزی جهان طی ماه های آینده می تواند تاثیر زیادی بر قیمت این فلز زرد داشته باشد.

این بانک افزود: روند صعودی خرید طلا از سوی بانک مرکزی روسیه طی سال آینده نیز ادامه خواهد یافت. بانک مرکزی روسیه در ماه اکتبر 40 تن و در ماه نوامبر نیز بیش از 31 تن طلا خریداری کرده است. به نظر می رسد تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا در ماه های آینده خواهد داشت.