قیمت دلار از میانه بازه قیمتی 3900 تومان دور شد

بازتاب درگذشت « آیت الله » در بازار ارز

کدخبر: 158176
روز دوشنبه یک روز ویژه برای بازار ارز بود. چرا که بر اثر انتشار خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی ، عامل سیاسی نیز به مجموعه عوامل اقتصادی موثر بر بازار ارز و قیمت دلار افزوده شد. در کنار این موضوع روز دوشنبه رویترز در خبری ادعا کرد که شناورهای آمریکایی به سوی شناورهای ایرانی در خلیج فارس تیر اخطار شلیک کرده اند. به این ترتیب این ریسک سیاسی دیگری بود که بازار ارز را تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش اقتصادنیوز ، مهمترین اثر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی بر بازار ارز به این ترتیب بود که روز دوشنبه را به روز قبل از تعطیلی تبدیل کرد و به این ترتیب برخی صرافی های بازار اصلی ارز اعلام کردند که کار خود را به مانند روزهای قبل از تعطیلی، زودتر از موعد خاتمه می دهند. به این ترتیب دلالان و سفته بازان ارز تحرک خود را آغاز کردند تا در این فرصت سود بیشتری کسب کنند.

در کنار این، در آخرین ساعات کاری بازار روز دوشنبه، خبرگزاری رویترز در خبری فوری مدعی شد که نیروی دریایی آمریکا در تنگه هرمز به‌سمت قایق‌های سپاه پاسداران تیر اخطار شلیک کرده است. در چنین فضایی بازیگران غیر رسمی از فرصت استفاده کردند و با افزایش تحرکات، قیمت دلار را تا 3970 تومان در صرافی ها بالا بردند. در کنار این عوامل سیاسی ، بالا بودن ارزش دلار در سلیمانیه عراق و فاصله‌گیری قیمت دلار از میانه کانال 3900 تومان، دو عامل اقتصادی بودند که در رشد قیمت اثر داشتند.

با این حال، اکثر فعالان ارزی اعتقاد داشتند که اثرات چنین تحرکاتی کوتاه مدت خواهد بود و پس از چند روز مدیریت قیمت، اثر دلالان نیز در بازار کمرنگ خواهد شد.

روز دوشنبه ، در ساعات ابتدایی روز قیمت دلار عمدتا در محدوده 3 هزار و 950 تومان زندانی بود، با این حال، از حدود ساعت 3 بعدازظهر شدت نوسان قیمت بالا رفت. روز دوشنبه، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 950 تومان آغاز کرد که کاهشی 2 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز شنبه داشت. با وجود شروع کاهشی، بخشی از معامله‌گران سعی داشتند که این ارز را وارد مسیر افزایشی کنند، ولی تلاش این گروه در بیشتر ساعات روز ناکام ماند. تا ساعت 3 بعدازظهر، دلار چند بار به سوی محدوده 3 هزار و 960 تومان حرکت کرد، ولی نتوانست از آن عبور کند.

به گفته فعالان، میزان حجم ارز موجود در بازار به اندازه‌ای بود که موجب می‌شد قیمت توان عبور از محدوده یاد شده را نداشته باشد. با این حال، از ساعت 3 بعدازظهر با آغاز تعطیلی برخی صرافی‌ها و افزایش نفود دلالان، قیمت نه‌تنها از محدوده 3960 تومان عبور کرد؛ بلکه به 3970 تومان رسید.

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما