کدخبر: ۱۶۳۸۲۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پیروزی احتمالی راست های افراطی در اروپا قیمت طلا را افزایش می دهد

زورآزمایی سیاست و اقتصاد در بازار طلا

صبح روز گذشته، حالت انتظاری بازارهای مختلف جهانی به اوج رسید. تمام بازارها صبح چهارشنبه در انتظار پایان نشست ماه مارس کمیته بازار آزاد فدرال رزرو بودند، نشستی که شب گذشته با انتشار بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. با این حال، انتخابات هلند، انتخابات پیش روی فرانسه و آلمان و وضعیت دولت دونالد ترامپ در آمریکا نیز همچنان در کانون توجه‌ها بود.

به گزارش اقتصادنیوز ، اونس طلا که دوشنبه در نتیجه انتظار معامله‌گران با ثبات قیمت نهایی روی بهای 1204 دلار ایستاده بود، سه‌شنبه در نتیجه توجه بیشتر معامله‌گران به احتمال افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا و در نتیجه رشد شاخص دلار به کانال پایین‌تر رفت و به بهای 1199 دلار رسید.

چهارشنبه در نتیجه تعدیل شاخص دلار با بهای 1201 دلار آغاز شد و با نوسان پیرامون قیمت 1202 دلار ادامه یافت. تا زمان نگارش این گزارش قیمت 1200 دلار برای اونس ثبت شد، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی سومین روز دومین هفته مارس رقم خورده باشد.

صبح روز گذشته اکثر کارشناسان پیش‌بینی کردند که نشست دو روزه ماه مارس تصویب‌کننده افزایش نرخ‌های بهره باشد. رشد 25/ 0 درصدی مورد تایید اکثر کارشناسان بود، با این همه این گزارش در حالی نوشته شد که نه‌تنها سیاست پولی مهم‌ترین بانک مرکزی جهان مشخص نشده بود، بلکه لحن و جزئیات بیانیه آن نیز مشخص نبود. تشدید انقباض پولی در آمریکا می‌تواند دلار را تقویت و طلا را تضعیف کند، اما بازارها ممکن است این احتمال را پیشخور کرده باشند.

با وجود این، نباید فراموش کرد که با آنکه سیاست انقباضی در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان می‌تواند عامل کاهشی بسیار مهمی در بازار فلزهای گرانبها باشد، نااطمینانی‌های سیاسی همچنان خرید طلا را به‌عنوان سرمایه امن قابل توجه نگه خواهد داشت. روز گذشته انتخابات پارلمانی سراسری در هلند برگزار شد، انتخاباتی که احتمال پیروزی راست افراطی در آن وجود دارد. انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه نیز چندی دیگر برگزار خواهد شد که در آن نیز احتمال قدرت‌نمایی راست افراطی مطرح است.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه‌گذاری «اوآنادا» صبح روز گذشته گفت: «بی‌شک نااطمینانی نسبت به نتایج انتخابات اروپا می‌تواند در کوتاه‌مدت عامل مهمی برای جلوگیری از کاهش شدید قیمت طلا باشد.» همچنین نگرانی‌های مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و درخواست اسکاتلند برای برگزاری همه‌پرسی استقلال از بریتانیا نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا داشته باشد.

اینها همه در شرایطی است که اگر یک مدل آماری را در نظر بگیریم قیمت طلا 46 درصد بیشتر از ارزش واقعی آن است و اگر یک مدل دیگر را مشاهده کنیم، می‌بینیم قیمت طلا 35درصد کمتر از ارزش واقعی است. به گزارش سایت طلا به نقل از مارکت واچ، اینکه کدام تحلیل درباره قیمت واقعی طلا درست است، واقعا سخت است.

کمپبل هاروی، استاد اقتصاد دانشگاه دوکه آمریکا می‌گوید: «پیش‌بینی‌های مختلف و به شدت متناقض درباره قیمت طلا به علت این مساله است که به سختی می‌توان نسبت به ارزش واقعی قیمت طلا اظهار نظر کرد. طلا کمتر فهمیده و درک شده است. نیروهای زیادی در بازار وجود دارند که بر قیمت طلا تاثیرگذار هستند. اهمیت این نیروها نیز به مرور زمان تغییر می‌کند. این عوامل متغیر و زیاد، هرگونه مدل‌سازی برای قیمت طلا را سخت کرده است.»

درباره طلا دیدگاه‌های رایجی وجود دارد که به شدت با یکدیگر متفاوت است، به‌عنوان مثال سه دیدگاه مشهور برای ارزش‌گذاری طلا وجود دارد: طلا به‌عنوان یک پوشش در برابر تورم، به‌عنوان پوششی در برابر ریسک‌های سیاسی و کالایی برای متنوع کردن سبد سرمایه‌گذاری. رابطه طلا با تورم از دهه 1970 تاکنون باثبات و پایدار بوده است.

تاثیر تورم بر قیمت جهانی طلا طی سال‌های اخیر افزایش یافته است. اگر بخواهیم تورم را مبنای ارزش واقعی طلا بدانیم، قیمت طلا هم‌اکنون 46 درصد بیشتر از ارزش واقعی آن بر مبنای نرخ تورم است. قیمت منصفانه طلا بر مبنای تورم اکنون باید 860 دلار در اونس باشد.