کدخبر: ۲۳۶۹۸۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سهم ۱۷ درصدی چین از بدهی‌های جهان

اقتصادنیوز: براساس داده‌های منتشرشده، تا پایان سال گذشته میلادی سهم چین در بدهی های جهان از سال ۲۰۰۹ میلادی سه برابر شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛ تازه ترین آمارهای استاندارد چارترد نشان می دهد که تا پایان سال گذشته سهم چین در بدهی های جهان از سال 2009 سه برابر شده است.

به گزارش بلومبرگ ، در حالی که چین از سال 2009 میلادی که جهان با رکود و بحران اقتصادی روبرو شد، از رونق اعتبارات برای تسریع رشد اقتصادی استفاده کرد، موسسه استاندارد چارترد اعلام کرده است که سهم بدهی های چین از 2009 تا 2017 میلادی بیش از سه برابر شده است.

بر اساس این گزارش چین همچنان یکی از کشورهای جهان با ریسک بالا به شمار می رود در کنار آرژانتین و ترکیه. البته اقدامات دولت چین برای کاهش ریسک های مالی به متوقف شدن رشد بدهی به تولید ناخالص داخلی از اوایل 2018 میلادی کمک زیادی کرده است.

استاندارد چارترد پیش بینی کرده است که نرخ بدهی به تولید ناخالص داخلی چین تا پایان 2020 میلادی به بیش از 290 درصد خواهد رسید. این رقم تا پایان مارس 2018 به بیش از 270 درصد رسیده بود.

رشد بدهی شرکت های دولتی چین طی سال های اخیر همواره یکی از بزرگترین ریسک های اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور به شمار می رفته است.

این گزارش نشان می دهد که بدهی های چین در سال 2017 میلادی حدود 17 درصد کل بدهی های جهان را تشکیل داده است، این رقم در سال 2009 میلادی به 6.1 درصد رسیده بود.

چین بیشترین سهم را در بدهی های جهان پس از آمریکا و منطقه یورو در اختیار دارد. میزان بدهی خانوارهای چینی به شدت نگران کننده شده است به طوری که نرخ بدهی به درآمد خانوارهای چینی به بیش از 104 درصد رسیده که حتی از آمریکا نیز بیشتر است. این رقم در آمریکا در دوران بحران مالی به 132 درصد رسیده بود.