کدخبر: ۲۵۴۷۹۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ایران خواستار معافیت از کاهش تولید اوپک‌ شد

اقتصادنیوز: وزیر نفت ایران در آستانه نشست اوپک خواستار معافیت کشورش از کاهش تولید نفت شد. قرار است که در این نشست پیرامون کاهش تولید نفت خام تصمیم‌گیری شود. اما آیا چنین اقدامی اقدام باعث افزایش بهای نفت خواهد شد؟

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ روز جمعه، ۱۵ آذر (۶ دسامبر) بیژن زنگنه در وین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «ما‌باید از هرگونه تصمیمی در مورد سطح تولید در آینده معاف شویم تا زمانی که تحریم‌های غیرقانونی تحمیل شده علیه ما برداشته شود.»

پیش‌تر نماینده‌ی ایران‌ در اوپک نیز تقاضای مشابهی کرده و گفته بود، کشورهایی که تولید نفت را افزایش داده‌اند باید بار کاهش‌تولید‌ را بر دوش بکشند.

کاهش تولید نفت اوپک تنها بر بستر تصمیم مشترک همه اعضای این سازمان ممکن خواهد بود. بر اساس ‌پیش‌توافقی که بین وزیران نفت کشورهای عضو صورت گرفته، به هیچ یک از اعضای اوپک معافیتی اعطا نخواهد شد.

عربستان و روسیه در سال‌های اخیر در چارچوب تنظیم بازار نفت توافق‌های و همکاری‌های تنگاتنگی پیدا کرده‌اند. گرچه خبرها در ابتدا حاکی این بود که دو کشور در حاشیه اجلاس اخیر سران کشورهای گروه ۲۰ در آرژانتین بر سر میزان یک تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت به  توافق رسیده‌اند، ولی خبرهای بعدی  از اختلاف بر سر سهم هر کشور از این کاهش حکایت دارد. 

بنا بر گزارش سایت اقتصادی بلومبرگ، اکثر کشورهای صادرکننده نفت بودجه سال آینده خود را طوری تنظیم کرده‌اند که با نفت زیر ۵۰ دلار برای هر بشکه با مشکل مواجه می‌شوند. ایران بودجه خود را برای سال آینده شمسی بر اساس بهای ۵۴ دلار برای هر بشکه نفت تنظیم کرده است. این رقم در مورد بودجه عربستان در سال ۲۰۱۹ حدود ۸۶ دلار و برای بودجه روسیه ۴۳ دلار منظور شده است.

کاهش چشمگیر بهای نفت

بهای نفت خام برنت از اوایل ماه اکتبر همواره کاهش یافت و از بشکه‌ای (۱۵۹ لیتر) ۸۵ دلار به زیر ۶۰ دلار رسید.

کارشناسان علت این روند را عرضه‌ی بیش از تقاضای نفت در بازارهای جهانی می‌دانند. به همین دلیل مهم‌ترین هدف برگزاری نشست کشورهای عضو اوپک در پایتخت اتریش ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضای نفت در بازار است.

در این نشست که روز جمعه، ۱۵ آذر برگزار می‌شود، علاوه بر ۱۵ عضو اوپک، ۱۰ کشور تولیدکننده نفت غیر عضو، از جمله روسیه نیز شرکت خواهند کرد.

دیوید ولش، یک کارشناس انرژی به خبرگزاری آلمان گفته است، احتمال اینکه اعضای اوپک برای کاهش تولید خود به توافق برسند و به طور موقت تناسبی بین عرضه و تقاضا برقرار شود وجود دارد، اما این اقدام در درازمدت مشکل کاهش بهای نفت را برطرف نخواهد کرد.

به اعتقاد ولش، تنها زمانی تناسب واقعی بین عرضه وتقاضا برقرار خواهد شد که اعضای اوپک روزانه دو میلون بشکه نفت از تولید خود بکاهند.

در حال حاضر ۱۵ عضو اوپک روزانه حدود ۳۳ میلیون بشکه نفت خام تولید می‌کنند که یک‌سوم تولید جهانی به‌شمار می‌رود.

بر اساس برآورد سازمان ‌بین‌المللی انرژی، نیاز جهانی نفت روزانه ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه است.

در دسامبر ۲۰۱۶ اعضای اپک تصمیم گرفتند که تولید روزانه خود را به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برسانند و هنوز هم به این تصمیم خود پایبند هستند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در پیامی توئیتری به مناسبت نشست اوپک در وین نوشت، "جهان" هیچ‌گونه تمایلی به افزایش بهای نفت ندارد.