کدخبر: ۲۵۶۱۷۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
مناطق قرمز  برای خرید در بازار مسکن تهران

مناطق قرمز برای خرید در بازار مسکن تهران

اقتصادنیوز: نیمه شمالی شهر تهران بدون احتساب غربی‌ترین و شرقی‌ترین مناطق شهری، محدوده قرمز رنگ بازار مسکن پایتخت را تشکیل می‌دهد.محدوده قرمز به مناطقی گفته می‌شود که سطح قیمت ملک در آنها با فاصله قابل توجهی، بیش از سایر مناطق است.این محدوده هم در بازار اجاره، هم در بازار فروش آپارتمان و هم در بازار معاملات زمین، محدوده قرمز رنگ بازار مسکن است.

به گزارش اقتصادنیوز، محدوده قرمز بازار خرید مسکن در تهران شامل مناطق یک، دو، سه، پنج و شش می‌شود. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این مناطق بیش از ۱۰ میلیون تومان است؛ در حالی که سطح قیمت میانگین در سایر مناطق کمتر از این است. این ارقام که نقشه محدوده قرمز رنگ بازار مسکن بر اساس آن تهیه شده، مربوط به معاملات مسکن در تابستان سال ۹۷ است که مرکز آمار ایران آن را تهیه کرده است.در بازار خرید زمین یا همان ملک کلنگی نیز پنج منطقه تهران شامل مناطق یک تا سه و ۶ و ۷، محدوده قرمز رنگ را تشکیل می‌دهند. در این مناطق سطح قیمت هر مترمربع ملک کلنگی با کاربری مسکونی بیش از ۱۰ میلیون تومان در تابستان بوده است؛ اما متوسط قیمت این املاک در تابستان در تهران حدود ۸ میلیون تومان از سوی مرکز آمار گزارش شده است.

در بازار اجاره مسکن ۷ منطقه اول تهران به جز منطقه۴، گران‌ترین مناطق شهر برای اجاره آپارتمان محسوب می‌شود. در این مناطق متوسط اجاره بهای هر مترمربع واحد مسکونی بدون دریافت پول پیش، بیش از ۳۵ هزار تومان است. نقشه قرمز رنگ بازارهای خرید و اجاره مسکن و همچنین ملک کلنگی در تهران نشان می‌دهد، منطقه ۴ به‌عنوان شرقی‌ترین منطقه و منطقه ۲۲ به‌عنوان غربی‌ترین منطقه تهران، در شرایط فعلی در ردیف گران‌ترین مناطق قرار ندارند. منطقه ۲۲ اگر چه در یک سال گذشته رشد قیمتی قابل توجه در حوزه خرید و فروش آپارتمان داشته، اما چالش دسترسی ساکنان این منطقه به محدوده کار و تحصیل در تهران و همچنین تراکم قابل توجه واحد مسکونی نوساز آماده فروش در این منطقه، فاصله قیمتی بین آپارتمان‌های این منطقه با مناطق گران قیمت شهر به‌وجود آورده است. منطقه ۴ اما جزو دو منطقه پرمعامله در بازار خرید مسکن تهران است. مناطق ۵ و ۴ به ترتیب بیشترین سهم را از فروش واحد مسکونی در تهران دارند. با این حال، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه ۴ همواره به اندازه نه چندان قابل توجه، کمتر از میانگین قیمت آپارتمان‌های منطقه ۵ بوده است.علت آنکه عمده مناطق گران‌قیمت بازار خرید مسکن، جزو مناطق گران‌قیمت بازار اجاره نیز هستند به رابطه همیشگی قیمت و اجاره بها از یکسو و همچنین سطح تقاضای مسکن در این مناطق مربوط می‌شود. سهم مناطق نیمه شمالی شهر هم در معاملات خرید مسکن و هم در معاملات اجاره، بالاتر از سایر مناطق است.