کدخبر: ۲۷۷۱۶۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
کانون تقاضای مسکن در هر تهران کجاست؟

کانون تقاضای مسکن در هر تهران کجاست؟

اقتصادنیوز: یکی از کانون‌های پرمتقاضی بازار مسکن در تهران، محله پونک واقع در شمال غربی پایتخت است.

به گزارش اقتصادنیوز، قسمت اعظم محله پونک در محدوده شهرداری منطقه ۵ و بخش کوچکی از آن در محدوده شهرداری منطقه ۲ تهران قرار دارد. این محله از شمال به حصارک، از جنوب به محله باغ‌فیض (بزرگراه شهید همت)، از شرق به دره پونک و شهرک غرب (بزرگراه اشرفی اصفهانی) و از غرب به جنت‌آباد (بزرگراه شهید ستاری) منتهی می‌شود. محله‌بندی در پونک به نحوی است که بخشی از محله شهرک غرب به‌عنوان «پونک غربی» شناخته می‌شود. منشأ نام محله پونک، قابل حدس است؛ این محله به دلیل برخورداری از باغستان‌های سرسبز و پرگل به نام پونک معروف شده است، هر چند امروز عمده باغ‌های منطقه ۵ از بین رفته و ساختمان‌های مرتفع جای درختان را گرفته‌اند. از خیابان‌های اصلی محله پونک می‌توان به میرزابابایی، اشرفی اصفهانی، شهید مخبری (گلستان)، سردار جنگل، همیلا، بلوار عدل، خیابان زیتون، المهدی، چمران و بلوار کمالی اشاره کرد. همچنین قدیمی‌ترین زیرمحله‌ پونک به‌عنوان «ده پونک» شهرت دارد و از گذشته میزبان باغستان‌های شمال غرب تهران بوده است.

رتبه یکی از بهترین راسته‌های مسکونی در پونک به «بلوار همیلا» تعلق دارد. کوچه‌های این خیابان به شکل زوج و فرد نامگذاری شده و واسطه‌های ملکی مدعی هستند قیمت مسکن در کوچه‌های فرد اندکی بیشتر از کوچه‌های زوج است. با وجود این منطق دقیقی برای این برتری وجود ندارد، کمااینکه در مورد محله‌هایی همچون تهرانپارس و گیشا هم که چنین ادعایی در مورد فرعی‌های شرقی و غربی آنها در زمینه برتری قیمتی یکی بر دیگری وجود دارد، منطق روشنی وجود ندارد و فقط یک گزاره رایج میان واسطه‌ها این برتری را ترویج داده است. البته دسترسی از کوچه‌های فرد همیلا به میدان پونک سهل‌تر است اما به همان نسبت برخی معتقدند کوچه‌های زوج به نوعی از نظر ترافیکی دنج‌تر هستند.  وجود دو مرکز خرید بزرگ تیراژه و بوستان در این محله علاوه بر اینکه مزیت نسبی محله محسوب می‌شود، در عین حال سبب جذب تعداد زیادی سفر به این محدوده شده و ترافیک‌زا به‌شمار می‌آید. از نظر دسترسی به سرانه‌های تفریحی و تفرجی نیز وجود بوستان بزرگی نظیر نهج‌البلاغه سبب شده موقعیت محله پونک مطلوب باشد. افزون بر این بوستان‌های کوچک در اشل محله‌ای نیز در پونک کم نیستند. مجموعه دسترسی‌های مطلوب این محله از یکسو و در مجاورت شهرک غرب قرار گرفتن این محله از سوی دیگر سبب شد پونک در ماه‌های رونق اخیر بازار مسکن تقریبا هر ماه بیشترین رشد قیمت مسکن را تجربه کند.

درحال‌حاضر قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی نوساز در محله پونک شمالی بین ۱۶ تا ۱۸ میلیون تومان است، درحالی‌که در محله پونک جنوبی دامنه قیمت وسیع‌تر و به بودجه تقاضای مصرفی نزدیک‌تر است، در نتیجه امکان یافتن آپارتمان‌های ارزان‌تر وجود دارد و آخرین معاملات به بهای بین ۱۳ تا ۱۸ میلیون تومان در این بخش از محله انجام شده است.