کدخبر: ۲۸۹۹۸۴ لینک کوتاه

مشکلات بر سر راه صادرات محصولات لبنی به روسیه

اقتصادنیوز: مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران(پگاه) گفت: بازار بکر روسیه تشنه محصولات لبنی کشور ما است، اما با سدهای داخلی برای توسعه تولید و صادرات روبه‌رو هستیم.

به گزارش اقتصادنیوز، سیدابراهیم حسینی با بیان اینکه در دیپلماسی اقتصادی ضعف داریم، اظهار کرد: کشور ما ظرفیت بالایی برای تولید محصولات لبنی با قیمت مناسب دارد، اما مشکلات زیادی در زمینه مقررات، ثبات تصمیمات و تعرفه ها داریم. 

وی ادامه داد: علاوه بر عراق و افغانستان که بازارهای سنتی ما هستند، بازار روسیه یکی ار فرصت های بزرگ برای صادرات محصولات لبنی کشور به شمار می رود که باید مورد توجه قرار گیرد. به گفته حسینی؛ مانع تصاحب بازار بزرگ روسیه نه مشکلات خارجی بلکه قوانین دست و پاگیر داخلی، تغییر یک شبه قوانین در کشور و ضعف دیپلماسی اقتصادی برای تعیین تعرفه منطقی برای محصولات ما است.

به گزارش روابط عمومی صنایع شیر ایران،  وی با تاکید بر اینکه صادرات به روسیه بسیار سخت است، اظهار کرد: علی‌رغم سختگیری های روسیه و سطح بالای استاندارد آن‌ها پگاه موفق شده است از این کشور برای سه محصول خود مجوز صادرات بگیرد. حسینی یادآور شد: روس‌ها برای صدور مجوز صادرات برای محصولات پگاه بارها بازدیدهای گسترده‌ای از تمام زنجیره تولید از دامداری ‌ها، محل دریافت شیر، امکانات آزمایشگاهی، سیستم‌های زیر ساخت و کارخانه‌ها داشته‌اند.وی پگاه را برند سلامت محور عنوان کرد و گفت: در محصولات پگاه هیچ نوع مواد نگهدارنده‌ای استفاده نمی‌شود و محصولات در بهترین سطح از سلامت و کیفیت هستند، به همین دلیل این برند توانسته است در صادرات  پیشگام باشد.

13971206000903_Test_PhotoN

 حسینی گفت: در حال حاضر از 4 کارخانه‌ای که صادرات محصولات لبنی به روسیه را انجام می دهند، 3 کارخانه متعلق به پگاه است. حسینی با اشاره به آماده‌سازی خط‌های جدید تولید در تعدادی از کارخانه‌های پگاه برای تولید محصولات بر اساس سفارش روس‌ها، افزود: در حال آماده‌سازی خط تولید پنیرهای سخت بر اساس سفارش روس‌ها هستیم تا پاسخگوی سفارش و نیاز آن‌ها باشیم. وی تاکید کرد: هم اکنون کارشناسان روسی در کارخانه‌های منتخب پگاه حضور دارند تا ما را در تولید محصول برای صادرات کمک کنند، آن ها حتی حاضرند ماشین‌آلات مورد نیاز برای ما وارد و نصب کنند.

 مدیرعامل پگاه تنها خواسته تولیدکنندگان برای توسعه تولید و حضور در بازار روسیه را همراهی مسئولان دولتی برای حذف مقررات زائد و اقدام آن‌ها برای کاهش تعرفه‌های ورودی کالاهای ایرانی به روسیه عنوان کرد. وی یکی از نمونه‌های مشکلات تولیدکنندگان محصولات لبنی در تعرفه‌های ورودی کالاهای ایرانی را افزایش ناگهانی 50 درصدی تعرفه ورودی ماست به کشور عراق عنوان کرد.حسینی گفت: این در حالی است که کشور ترکیه توانسته به واسطه دیپلماسی فعال و نفوذ سیاسی بالای خود، تعرفه ورودی پایینی را برای کالای صادراتی خود بگیرد.

 وی از دیگر نمونه‌های موانع توسعه تولید و صادرات محصولات لبنی را تصمیم ناگهانی دولت برای افزایش قیمت شیر و لبنیات برشمرد.دولت به طور ناگهانی قیمت شیرخام که مهمترین ماده اولیه تولید فرآورده‌های لبنی است را بالا می‌برد در حالی که دامداری ها برای نهاده‌های دامی ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند.

مدیرعامل پگاه کاهش متوسط سالانه مصرف شیر از 75 کلیوگرم به 70 کیلوگرم را نتیجه رفتارهای غیر کارشناسی بخش دولتی دانست.نتایج این اتفاق  در سال های نه چندان دور با سونامی انواع بیماری های مربوط به استخوان  خود را نشان خواهد داد.

 به گفته وی؛ هر ساله حجم زیادی ارز صرف واردات مکمل های مدنی و ویتامین می شود در حالی که می توان همین هزینه را در توسعه تولید شیر و فرآوده های لبنی به کار گرفت.

این فعال صنایع لبنی گفت: بر اساس آمار به ازای هر دام شیری 4 تا 5 نفر اشتغال زایی ایجاد می شود که این امر نشان دهنده ظرفیت بالای صنایع و دامپروری در ایجاد اشتغال است. این در حالی است که تنها مجموعه پگاه بیش از 10 هزار نفر شغل ایجاد کرده و با 50 هزار واحد دامدار سنتی و 1600 دامدار صنعتی کار می کند.

 حسینی با تاکید دوباره بر اینکه بازار کشورهای همسایه تشنه محصولات ما هستند، اظهار کرد: پگاه تنها با در اختیار قرار دادن دانش و برند خود در کشورهای عراق و و افغانستان توانسته همراه با جذب سرمایه، زمینه ارز آوری برای کشور را فراهم کند.

 مدیرعامل پگاه افزود: در حال حاضر میزان صادرات محصولات لبنی ما به بازار بزرگ و بکر روسیه کمتر 10 از درصد است، اما پگاه به تنهایی توان آن را دارد که این رقم را تا 30 درصد افزایش دهد.

 حسینی در پایان درباره اقدامات این برند برای کاهش فشار اقتصادی بر مردم برای تامین محصولات لبنی، گفت: ما سعی کرده‌ایم با کاهش هزینه‌های سربار تا حد امکان از افزایش قیمت محصولات لبنی خود جلوگیری کنیم، اما برخی هزینه مانند افزایش قیمت خرید شیرخام از دامداران به ما تحمیل می‌شود که بر قیمت محصولات موثر است و چاره ای جز افزایش قیمت برای ما نمی‌گذارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند