کدخبر: ۳۰۰۷۲۸ لینک کوتاه

کمپین «نه» به جنگ تجاری

اقتصادنیوز: هفته گذشته دولت ترامپ در برابر اقدامات تلافی‌جویانه چین، اعلام کرد تعرفه‌های جدیدی را علیه واردات این کشور اعمال خواهد کرد. در این رابطه اما کسب‌وکارهای آمریکایی هشدار داده‌اند تصمیم جدید ترامپ در افزایش بیشتر تعرفه‌های واردات چین، بخش تولیدی این کشور را که تاکنون نیز دچار وضعیتی رکودی شده است با چالش‌های بیشتر مواجه می‌سازد.

به گزارش اقتصادنیوز، بر این اساس جمعی از نمایندگان کارخانه‌داران آمریکا می‌گویند افزایش تعرفه ۳۰۰ میلیارد دلار واردات محصولات چینی منجر به افزایش هزینه‌ آمریکایی‌ها خواهد شد و ریسک‌هایی را متوجه مشاغل این کشور خواهد کرد، هشداری که پیش‌تر در ماه ژوئن تلویحا ازسوی مقامات تجاری آمریکا تایید شده بود. در این رابطه، خرداد ماه امسال نیز بالغ بر ۶۰۰بنگاه بزرگ و کوچک آمریکایی به ترامپ هشدار داده بودند که هزینه‌های مرتبط با تعرفه‌های ضدچینی، سودشان را کاهش می‌دهد. این شرکت‌های خرده‌فروش، تولیدکننده و تکنولوژی که نام‌های بزرگی همچون وال‌مارت، کاستکو، تارگت و گپ در بین آنها مشاهده می‌شود، طی نامه‌ای به کاخ سفید هشدار دادند که تعرفه‌های ضدچینی به اقتصاد آمریکا آسیب می‌زند، به از بین‌رفتن مشاغل کمک می‌کند و موجب ضرر میلیون‌ها مصرف‌کننده می‌شود، بنابراین باید هر چه زودتر تعرفه‌هایی که بر کالاهای چینی وضع شده‌ برداشته شوند و به جنگ تجاری پایان داده شود. در این نامه آمده بود:‌ «ما می‌دانیم که تعرفه‌های بیشتر، تاثیری برجسته، منفی و درازمدت بر کسب‌وکارها، کشاورزان، خانوارها و اقتصاد آمریکا بر جای می‌گذارد. تشدید جنگ تجاری، به نفع کشور نیست و هر دو طرف بازنده خواهند بود.» البته این اولین مورد هشدار کسب‌وکارها به ترامپ نبود. پیش از آن نیز ۱۵۱ تشکل آمریکایی در نامه‌ای خطاب به ترامپ، سیاست‌های تعرفه‌ای او را مورد انتقاد قرار داده‌ و خواهان برطرف کردن موانع تجاری و خاتمه جنگ تعرفه‌ای شده‌ بودند. با این حال، به دنبال تهدید تعرفه‌ای جدید ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه مابقی محصولات وارداتی از چین که معادل ۳۰۰میلیارد دلار است و در دو مرحله به اجرا درخواهد آمد، فعالان اقتصادی آمریکا مجدد به رئیس‌جمهور این کشور هشدار داده‌اند که تعرفه‌های او آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به کسب‌وکارهای کوچک این کشور وارد می‌سازد. طبق گزارش «بیزینس اینسایدر»، اظهار نظر تعدادی از این شرکت‌ها به شرح زیر است:

ترسا هک، تولید محصولات زیبایی چنل: تعرفه‌های بخش ۳۰۱ از «فهرست یک و سه» هزینه غیرمنتظره بالغ بر ۶۰۰ هزار دلار به بار آورده است، مقداری که برای کسب‌وکار کوچکی مثل ما بسیار زیاد است.

ری شراه، شرکت استریم‌لایت: اقدام دونالد در اعمال تعرفه‌های جدید، دزدی مالکیت معنوی توسط چینی‌ها را وخیم‌تر خواهد کرد، نه بهتر. جنیفر دولین، شرکت لودانس: به منظور برآورده کردن خواست دولت ترامپ برای خارج کردن خطوط تولید به بیرون از چین و انجام تولیدات در آمریکا با چالش‌هایی مواجه هستیم. در این رابطه اعمال تعرفه بر اجزای تولیدی توانایی ما در زمینه‌های اقتصادی و کارآیی بسیار محدود خواهد کرد.

 کری استکپول، شرکت تولیدی بین‌المللی پلامپینگ: ما از اقداماتی که شرکای تجاری آمریکا را مسوولیت‌پذیرتر می‌کند، از سیاست‌های تجاری هدفمند به منظور بهبود وضعیت دزدی مالکیت معنوی، دامپینگ‌های غیرقانونی یا یارانه‌هایی که همگی بر خلاف قوانین تجارت آزاد بین‌المللی هستند حمایت می‌کنیم. البته اعتقاد ما بر این است که تعرفه‌هایی که به‌تازگی معرفی شده، طبق فهرست چهارم تنها منجر به صدمه به منافع اقتصادی آمریکا خواهد شد. توماس بکت، شرکت آمریکایی تجارت چراغ‌های قابل‌حمل: تعرفه‌هایی که ترامپ معرفی کرده است بسیاری از مردم را از دسترسی به کالاهای حیاتی محروم خواهد کرد. این موضوع به خصوص در فصل توفان‌ها اهمیت می‌یابد، زمانی که چراغ‌های قابل‌حمل در عملیات‌های نجات بسیار کاربرد دارند.

تیم تارپلی، شرکت خدمات و تجهیزات نفتی: به عقیده مدیران شرکت ما تعرفه‌هایی که ترامپ معرفی کرده است، اهداف سازمان نماینده تجاری آمریکا را برای مقابله با سیاست‌های تجاری ناعادلانه چین برآورده نخواهد ساخت. در عوض این تعرفه‌ها ممکن است به‌طور ناخواسته به بخش‌های خدماتی و تولیدی انرژی صدمه بزند، بخش‌هایی که در حال حاضر آمریکا در آنها موقعیتی برجسته در سطح جهانی دارد. جان رینهارت، اداره بنادر ویرجینیا: همان‌طور که ارزیابی‌های کمیته ما نشان می‌دهد اعمال تعرفه بر تجهیزاتی که تکنولوژی پایین‌ و هزینه بالا دارند به‌جای مقابله با اقدامات تجاری ناعادلانه دولت چین، باعث صدمه به اهداف زیرساختی و سلامت اقتصادی کشور خواهد شد.

گلن ویلتشایر، دپارتمان بنادر شهر برووارد: در واقع این تعرفه‌ها نوعی مالیات بر زیرساخت‌ها هستند که نه تنها بر بنادر ما بلکه بر تمام بنادر کشور اثرات منفی می‌گذارند و به اهداف استراتژیک مدرن‌سازی بنادر و زیرساخت‌ها صدمه می‌زنند. نتیجه این امر آسیب‌های اقتصادی اخلالگر به منافع آمریکا و سلامت اقتصاد کشور است. جنیفر کلیری، انجمن تولیدکنندگان وسایل منزل: تاکنون شاهد اثرگذاری منفی تعرفه‌ها بر مشاغل آمریکایی بوده‌ایم. در این رابطه یکی از اعضای انجمن ما برنامه خود را برای افزودن ۱۰۰ شغل آمریکایی لغو کرده است، در حالی که برخی از اعضا نیز برخلاف اهداف دولت برنامه خارج کردن کسب‌وکارهای خود از آمریکا را در دستور کار دارند.

برندوم پکمن، شرکت تجاری رییل: تعرفه‌های دولت ترامپ پتانسیل آن را دارد که کسب‌وکارهای کوچک آمریکایی را با نااطمینانی‌های گسترده مواجه سازد، کسب‌وکارهایی که در وضعیت کنونی نیز با بحران جذب نقدینگی و خطر ورشکستگی مواجه هستند. جان کارسون، شرکت مینرال اف‌ایکس: آیا اعمال تعرفه بر مواد اولیه اثرات منفی بر اقتصاد چین دارد؟ نه. آیا صنعت فولاد آمریکا از تعرفه‌های ترامپ بر مواد خام منتفع شده است؟ قطعا نه. آیا اعمال تعرفه بر این محصولات به رقابت‌پذیری شرکت‌های آمریکا صدمه می‌زند؟ بله، قطعا می‌زنند.

مشکل کسب‌وکارها چیست؟

نشریه آمریکایی «فوربس» در تحلیلی مدعی شده است آنچه کسب‌وکارهای کشورش را رنج می‌دهد نااطمینانی‌های مربوط به جنگ‌تجاری است. بر اساس گزارش تحلیلی این رسانه، فدرال رزرو قادر نخواهد بود کسب‌وکارهای آمریکایی را نجات دهد، چرا که مشکل شرکت‌های آمریکایی نبود سرمایه یا پایین بودن نرخ‌های بهره نیست، بلکه آنها نیاز به فضایی مطمئن دارند. مشکل آنها جنگ تجاری است. اسکات مک‌کندلس، رئیس بخش سیاست‌های تجاری آمریکا در شرکت خدماتی «پی‌دبلیوسی» در این رابطه می‌گوید: «جنگ تجاری تماما مربوط به نااطمینانی است، نااطمینانی‌هایی که موجب نگرانی مردم می‌شوند.» او در ادامه صحبت‌های خود پیرامون مشکل اصلی کسب‌وکارهای آمریکایی اظهار می‌کند: «هر چقدر فدرال رزرو نرخ‌های بهره را بیشتر کاهش دهد، مطمئن نیستم که این سیاست کارآیی لازم را داشته باشد، چراکه مردمی که ما با آنها صحبت می‌کنیم می‌گویند مشکل اصلی آنها دسترسی نداشتن به سرمایه نیست. در واقع دلیل اصلی عدم سرمایه‌گذاری آنها، نااطمینانی‌هایی است که اقتصاد آمریکا را فراگرفته و عمدتا به خاطر تنش‌های تجاری با چین است.»

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند