ایران از اوراسیا چه کالاهایی می‌خرد؟

کدخبر: 325894
اقتصادنیوز: با توجه به اجرای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا و اعمال تخفیفات ترجیحی برای ۸۶۲ قلم کالای وارداتی و صادراتی، درآمدهای صادراتی به اوراسیا ۷۲ درصد بیشتر شده است و روغن دانه آفتاب‌گردان، دامپر، جو، ذرت دامی، محصولات نیمه تمام از آن و فولاد عمده کالاهای وارداتی ایران و همچنین گاز طبیعی مایع شده، پسته، سیب، کیوی تازه، خیار و خیار ترشی اصلی‌ترین کالاهای صادراتی ایران به این اتحادیه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سخنگوی گمرک اظهار کرد: صادرات به اوراسیا طی ۱۰ ماهه گذشته به وزن دو میلیون و ۶۸۳ هزار تن و به ارزش ۸۶۱ میلیون و ۱۹ هزار و ۶۰۳ دلار رسید که این میزان به نسبت مدت زمان مشابه در سال گذشته از حیث وزنی ۱۱۴ درصد و از لحاظ ارزش ۷۲ درصد رشد داشته است.

سید روح الله لطیفی با اشاره به میزان واردات از کشورهای اتحادیه اوراسیا گفت: حجم واردات ایران از کشورهای اوراسیا در مجموع دو میلیون و ۵۶۳ هزار و ۸۰۱ تن و به ارزش یک میلیارد و ۱۰۵ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۱۲۵ دلار است که این میزان نیز به نسبت مدت زمان مشابه در سال گذشته از حیث وزنی ۴۱ درصد رشد داشته است اما از لحاظ ارزش پنج درصد کاهش را نشان می‌دهد؛ بنابر این بررسی میزان تجارت خارجی کشور با مجموع کشورهای اوراسیا در مجموع به حدود دو میلیارد دلار رسیده است.

وی افزود: موضوع تعرفه و ارزش‌گذاری کالا در گمرک اهمیت ویژه دارد. در این زمینه تطبیق تعرفه‌های اوراسیا انجام و ابلاغ شده و درخصوص ارزش‌گذاری نیز قرار است اقداماتی انجام شود تا صادرات کالا برای صادرکنندگان مقرون به صرفه باشد.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک با اشاره به موافقت‌نامه اوراسیا بیان کرد: این توافقنامه اجازه می‌دهد گمرک ایران به صورت مستقیم ارزش، تعرفه و اظهارنامه را استعلام کند. همچنین درباره تسهیلات گمرکی، گمرک به لحاظ اهمیتی که برای اوراسیا قائل است سعی کرده بیشترین تسهیلات را برای صادرکنندگان اوراسیا قائل شود؛ اختصاص مسیر سبز، موافقت با حمل یک‌سره کالا، پذیرش حداقل اسناد و موافقت با ترخیص نسیه از جمله این تسهیلات بوده است.

لطیفی اضافه کرد: شرکای تجارت خارجی ایران در اتحادیه اوراسیا شامل فدراسیون روسیه، ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان و قزاقستان هستند که بررسی چگونگی و میزان تجارت کشور با این اتحادیه نشان می‌دهد، طی ۱۰ ماهه امسال بیشترین حجم واردات کشور از روسیه و به وزن دو میلیون و ۳۲۲ هزار و ۹۰۹ تن و به ارزش ۹۶۳ میلیون و ۶۷۳ هزار و ۵۵۴ دلار بوده است. این درحالی است که بیشترین میزان صادرات کشور به این اتحادیه به کشور ارمنستان به میزان یک میلیون و ۵۲۱ هزار و ۶۴۱ تن و به ارزش ۳۵۴ میلیون و ۷۷۷هزار و ۶۵۱ دلار صادر شده است که این میزان صادرات به ارمنستان به نسبت سال ۱۳۹۷ از حیث وزنی ۲۲۸ درصد و از حیث ارزش ۱۶۴ درصد رشد را نشان می دهد.

وی همچنین گفت که بیشترین مقصد صادراتی ایران در بین کشورهای اوراسیا پس از ارمنستان، فدراسیون روسیه است و پس از آن قزاقستان با ۱۲۵ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۱۰۹ دلار قرار دارد.

سخنگوی گمرک با اشاره به ۲۰ قلم نخست از صادرات تعرفه ترجیحی گفت: صرف‌نظر از توجه به کشورهای مقصد، پسته، کیوی، انگور خشک کرده، کاهو، گل کلم و صفحه ورق چند لایه مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران است و کالاهای اصلی واردات تعرفه ترجیحی نیز به ترتیب جو، ذرت دامی، روغن دانه آفتابگردان و گوشت بوده است.

طبق اعلام گمرک، روغن دانه آفتاب گردان، دامپر، جو، ذرت دامی، محصولات نیمه تمام از آن و فولاد عمده کالاهای وارداتی ایران و همچنین گاز طبیعی مایع شده، پسته، سیب، کیوی تازه، خیار و خیار ترشی اصلی‌ترین کالاهای صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا طی ۱۰ ماهه گذشته بوده است.

 

تیتر یک
  • تنفر کلوپ روسای جمهوری سابق از سنت شکنِ حرفه‌ای؛

    روسای جمهور پیشین یالات متحده، باراک اوباما، جورج دبلیو بوش و بیل کلینتون پس از برگزاری مراسم آغاز به کار دولت جو…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید