کدخبر: ۳۳۰۲۱۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دهه رونق طلا در راه است؟

اقتصادنیوز: فلزات گرانبها به عنوان دارایی امن سرمایه‌گذار با شرایط بحرانی که جهان هم‌اکنون گرفتار آن شده است، از این وضعیت خارج می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، هر دهه دارای زمینه سرمایه‌گذاری مشخصی بوده است. هر دهه که می‌گذرد طبقه دارایی‌ها تغییر می‌کند و این بر سایر موارد نیز تاثیر می‌گذارد. چند نمونه واضخ وجود دارد‌

 قبل از حباب دات‌کام:

  طی دهه ۱۹۹۰، بازار سهام همان جایی بود سود بود. کلانی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشت. پیش از سقوط سهام و ترکیدن حباب دات‌کام، شاخص نزدک  از ۳۳۰ واحد در سال ۱۹۹۰ میلادی به ۵۱۰۰ واحد در سال ۲۰۰۰ میلادی رسید.

بعد از حباب دات‌کام:

در دهه ۲۰۰۰ میلادی، فلزات گرانبها و کالاها، بهترین دارایی‌های اجرایی بود. طلا از رقم پایین ۲۵۵ دلار در سال ۲۰۰۱ به ۱۹۲۳ دلار در سال ۲۰۱۰ میلادی صعود کرد.

پس رکود دهه قبل:

چند سال بعد از آغاز بحران مالی، جریان پول به بازار سرمایه سرازیر شد. نرخ بهره پایین باعث افزایش ضریب فروش و همچنین افزایش سود شد. شاخص داوجونز که در سال ۲۰۰۹ میلادی  ۶۴۶۹ واحد بود احتمالا در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲۹5۰۰ واحد نیز پروازکرد.

دوره انتقال از یک زمینه دارایی به زمینه بعدی، چندین ماه و حتی بیشتر طول می‌کشد اما مساله مهم این است که آن را شناسایی کنیم. این یک سرنخ است، که اکنون نیز در شرف وقوع خواهد بود. پس از ۱۱ سال رونق بازار سهام، تغییر دارایی به سطح بعدی آغاز شده است.

شکست وضعیت طلا در سال 2019 میلادی همراه با سیاست‌های ضعیف مالی و نرخ بهره پایین و محدود نشان می‌دهد دهه 2020 تا 2030 میلادی دهه‌ای خواهد بود که به شدت از فلزات گرانبها حمایت خواهد شد.  ابتدا طلا و سپس نقره و پلاتین شاهد رشد خواهند بود و احتمالا پالادیوم نیز به نقطه اوج خود می‌رسد.

سقوط بازار سهام و همه‌گیری جهانی بیماری کرونا باعث تقاضای ناگهانی و برگشت ناپذیر فلزات گرانبها شده است. در آمریکا، معامله‌گران سکه تمامی سکه‌های عقاب‌نشان آمریکایی را تنها در آخر هفته گذشته فروختند. تغییر بی‌سابقه‌ای در تمایل به فلزات گرانبها ایجاد شده است.

اگر طلا برای بازگشت، محدوده قیمتی ۱۳۵۰ تا ۱۴۰۰ دلار در هر اونس را آزمایش کند می‌تواند آخرین فرصت عالی برای خرید طلا باشد. انتظار می‌رود که بهای طلا تا پایان این دهه بین ۷۵۰۰ تا ۱۰ هزار دلار باشد. که در هصورت سود مناسبی است.

 

این مطلب برایم مفید است
200 نفر این پست را پسندیده اند