مخالفت با طرح ترافیک در وقت اضافه

کدخبر: 338637
اقتصادنیوز: با تصویب شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران مقرر شد اجرای طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا از روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه از سر گرفته شود و حتی شهرداری تهران یک روز قبل از آن رسما این خبر را اعلام کرد، اما استاندار تهران در همان روز از استمرار لغو طرح ترافیک خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز، شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران که هفته گذشته با حضور شهردار تهران، رئیس شورای شهر، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شوراى شهر، فرمانده ستاد مقابله با کروناى استان تهران و نماینده استانداری برگزار شد، درباره بازگشت طرح ترافیک به توافق و اجماع رسید و مقرر شد پس از هماهنگی با شخص استاندار تهران از ۲۹ یا ۳۰ اردیبهشت، اجرای طرح ترافیک با تغییرات جزئی متناسب با شرایط شیوع کرونا و ساعات کاری فعلی در هر دو حلقه اول و دوم طرح آغاز شود. پس از تنظیم دوربین‌های ترافیکی بر اساس زمانبندی جدید اجرای طرح ترافیک، قرار بود از روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت تردد در محدوده‌هاى طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگى هوا (زوج و فرد سابق) مشمول ضوابط ویژه شود؛ اما در عمل مخالفت استاندار تهران با این تصمیم در وقت اضافه منجر به عدم اجرای طرح شد.

پیش از این زمان اجرای طرح ترافیک از ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ بود که اکنون به ساعت ۸ تا ۱۶ کاهش یافته است. در عین حال از ساعت ١٤ به بعد نیز خروج از محدوده‌های مذکور رایگان خواهد بود که با توجه به اینکه در پی شیوع کرونا ساعات کاری ادارات دولتی از ۷ صبح تا ۱۴ منظور شده است، لذا سفرهای کاری شاغلان دولتی در صورت اجرای نسخه کرونایی این طرح، مشمول پرداخت عوارض در محدوده‌هاى مذکور نخواهند شد‪؛ چراکه آنها می‌توانند پیش از شروع اجرای طرح با خودروی شخصی وارد محدوده مرکزی شهر شوند و بلافاصله پس از اتمام ساعت کار می‌توانند به‌صورت رایگان از محدوده مذکور خارج شوند. طبق روال سابق در روزهای پنجشنبه نیز صرفا محدوده طرح کنترل آلودگی هوا (حلقه دوم طرح ترافیک) از ساعت ٨ تا ١٣ اجرا می‌شود. از ویژگی‌های این طرح پیشنهادی که مختصات ویژه شرایط کرونایی پیدا کرده، این است که برای ساکنان محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیز تخفیف‌هایی بیش از تخفیف‌های معمول در نظر گرفته شده است که در صورت تصویب شورای شهر تهران ٧٠ درصد تخفیف برای ساکنان محدوده‌های ترافیکی منظور خواهد شد. افزایش ترافیک معابر اصلی در محدوده‌های مرکزی شهر، تردد سنگین وسایل نقلیه و افزایش تاخیر در تردد وسایل حمل و نقل عمومی، بروز ترافیک شدید و سنگین در اغلب ساعات روز، اشباع فضای پارک حاشیه‌ای و افزایش پارک دوبله و در نتیجه، کاهش ظرفیت آزاد معابر برای تردد خودروها از جمله دلایل بازگشت طرح ترافیک عنوان شده است. از سوی دیگر ترددهای سرگردان در جست‌و‌جوی فضای پارک خودرو یکی از عوامل ترافیک‌زا در محدوده مرکزی شهر بوده که انتظار می‌رود با از سرگیری اجرای طرح ترافیک کاهش یابد. با این حال و به‌رغم اینکه همه چیز درباره این تصمیم ترافیکی تمام شده به نظر می‌رسید، ناهماهنگی بروز یافته میان مدیران، یادآور مصائب نبود مدیریت یکپارچه ترافیکی است؛ موضوعی که دست‌کم در دوسال اخیر و با شروع تغییرات عمده طرح ترافیک بیش از هر زمان دیگری عیان شد و این روزها نیز سردرگمی شهروندان را در پی داشته است

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما