استراتژی عجیب در بازار سرمایه

کدخبر: 339577
اقتصادنیوز: جهش های ناگهانی و شدید سهام در حال از دست دادن جذابیت خود در بازار سهام بوده و این روند طی دو ماه گذشته، روندی معکوس نیز داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از شلست طلا؛ شما ممکن است طی دو ماه گذشته با شرط بندی روی بازندگان پیشین بازار سرمایه نسبت به برندگان آن، پول خود را دوچندان کرده باشید. این دقیقا برخلاف چیزی است که در وال استریت «اثر جهش آنی» می نامند. اگرچه این وارونگی تا حدی ناشی از عوامل موقتی مربوط به بازار صعودی جدید است که از اواخر ماه مارس آغاز شده، اما همچنین نشان دهنده تحولات ماندگار بیشتر در بازاری است که می تواند سودآوری اثر حرکت جهشی را به خوبی کاهش دهد.

این استراتژی یک بازگشت جدی به زمانی است که یکی از سودآورترین رویکردها در وال استریت بود. به طور سالانه ، سود کم سهام در این دوره بیش از ۷۰ درصد است. حداقل در بخشی از این روند، انتظار برگشت وجود داشت زیرا جهش معمولاً در دو ماه اول پس از پایین آمدن بازار نزولی(خرسی)  خراب می شود. البته این رویه منطقی است. هنگامی که اقتصاد تصمیمی برای پرش ندارد، سهام هایی با بهترین عملکرد آن دسته از سهام سبد خرید خواهد بود که برخلاف پیش بینی ها، به ورشکستگی نزدیک نشده اند.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که ممکن است تغییرات طولانی مدت در این زمینه ایفای نقش داشته باشند. این تحقیق نشان می دهد که اثر جهش آنی بخش بزرگی از چیزی است که از رفتار سرمایه گذاران خرد ایجاد می گردد؛ سرمایه گذارانی که بخش اندکی از حجم کلی معاملات را به خود اختصاص داده اند.

اجرای تحقیق مطالعاتی "رفتار متقابل سرمایه گذاران خرد در اخبار و تأثیر لحظه ای آن" در ماه فوریه در محافل دانشگاهی آغاز به کار کرد. محققان پس از تجزیه و تحلیل سوابق معاملاتی ۲.۸ میلیون حساب شخصی در یک کارگزاری بزرگ تخفیف از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ به نتایج خود دست یافتند. آنها دریافتند که به صورت متوازن، سرمایه گذاران فردی به طریقی متضاد در برابر شگفتی های درآمدی واکنش نشان می دهند.  یعنی آنها تمایل دارند سهام هایی را که باعث تعجب مثبت شده اند فروخته و سهام های همراه با تعجب منفی را خریداری کنند.

رفتار آنها بازار را به سوی جهش آنی می برد زیرا بدین دلیل است که سهام تحت تاثیر شگفتی های درآمدی خود قرار نمی گیرد. وقتی بازار در نهایت این کمبود را تصحیح کرد سهام تعجب آور ادامه می یابد و سهام با تعجب منفی همچنان سقوط می کنند. این جنبه رفتار انسان چیز جدیدی نیست. آنچه تغییر کرده ، روند کاهشی حجم معاملات هر یک از افراد است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما