التهابات بازار ارز بر بورس چه تاثیری خواهد داشت؟

کدخبر: 344595
اقتصادنیوز: از دید تحلیلگران اوضاع بنیادی بازار سهام مناسب است اما با روشن شدن تدابیر بازارساز روی التهابات بازار ارز ممکن است بازار امروز و فردا مسیر دیگری را طی نماید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای بورس، سه روز هیجانی بازار پشت سر گذاشته شد، شاخص کل تا بدین جا در این هفته حدود 110 هزار واحد رشد داشته است و صف خریدها پابرجا باقی مانده است. اما چند نکته وجود دارد که می‌تواند بازار امروز را از صف خرید دور کند.

نخست آنکه فردا عرضه اولیه دیگری در راه است و بنا به سنت بقیه عرضه‌ها، معمولا استقبال بازار از عرضه اولیه‌ها با منفی شدن شاخص همراه بوده است. اگرچه دیگر نمی‌توان ادعا کرد برای خرید عرضه‌ای که کمتر از 100 هزار تومان نقدینگی نیاز دارد، کسی سهام خود را حراج نمی‌کند اما با این حال جو روانی بازار از یک روز مانده به عرضه شرکت‌های جدید، منفی می‌شود. مسئله دیگر آنکه طبق وعده‌ها، از فردا نماد دارایکم باید قابلیت معامله پیدا کند.

دو میلیون تومانی که از هر فرد بلوکه شده است اکنون به بیش از دو برابر رسیده است. در نتیجه دور از انتظار نخواهد بود که افرادی بخواهند واحدهای خود را در این صندوق بفروشند و نقدینگی آن را در جای دیگری غیر از بازار سرمایه هزینه کنند. فشار عرضه بر روی نماد «دارایکم»، می‌تواند جو بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

نکته بعد آنکه طبق صحبت‌های شب گذشته رئیس کل بانک مرکزی، شوک‌های ارزی این روزها زود گذر است و در عین حال، بانک مرکزی برای پایین آوردن قیمت آن، ارزپاشی نمی‌کند. طبق گفته‌های همتی، ارز نیمایی در محدوده 16 هزار تومان است. باید دید بازار ارز نسبت به صحبت های رئیس کل چه واکنشی نشان می‌دهد. کاهش یکباره قیمت ارز می‌تواند سیگنال منفی به بازار سرمایه بدهد.

حال مساعد عوامل بنیادی

در نهایت از نظر بنیادی شرایط بازار همچنان مساعد است. تحلیلگران اعتقاد دارند قیمت‌های فعلی بازار با ارز 15 هزار تومانی است و در نتیجه بازار نسبت به دلار عقب‌ماندگی دارد. ورود نقدینگی به بازار ادامه دارد، قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها مساعد است، مجامع شرکت‌ها در حال برگزاری است و افزایش سرمایه‌ها در راه است. در نتیجه از نظر بنیادی شرایط مساعد است با این حال بنا به دلایلی که در ابتدا توضیح داده شد، احتمال دارد جو روانی بازار در ساعات پایانی امروز و فردا نامساعد باشد. روند معاملات روزهای گذشته نیز حکایت از آن دارد که امروز اگرچه نمادهای شاخص‌ساز همچنان صف خرید خواهند داشت اما شرکت‌های کوچک‌تر می‌توانند با افزایش عرضه‌ها در  محدوده منفی معامله شوند.

تیتر یک
  • روایت اکونومیست از هزینه‌های زیست‌محیطی گسترش رمزارزها

    اقتصادنیوز: هفته‌نامه اکونومیست با هشدار نسبت به پیامدهای زیست‌محیطی تولید بیت‌کوین، نوشته است که بدون ایجاد مقررات…

از دست ندهید
بلیط هواپیما